Jungtinių Tautų (JT) pasiuntinys Sirijai pareiškė, kad sekmadienį sukilėliams paskelbus apie Damasko užėmimą ir prezidento Basharo al Assado nuvertimą šalis atsidūrė „lūžio momente“.
Specialusis pasiuntinys Geiras Pedersenas, apibūdindamas užsitęsusį pilietinį karą Sirijoje kaip „tamsų puslapį, palikusį gilius randus“, teigė: „Šiandien su atsargia viltimi laukiame prasidedant naujam – pažymėtam taikos, susitaikymo, orumo ir įtraukties visiems Sirijos gyventojams.“
„Šiandien yra lūžio momentas Sirijos istorijoje – tautos, kuri beveik 14 metų kentėjo nesiliaujančias kančias ir neapsakomas netektis“, – teigė jis ir išreiškė savo „giliausią solidarumą visiems, kuriems teko mirties, naikinimo, sulaikymo ir neišpasakytų `žmogaus teisių pažeidimų našta“.
Pranešama, kad prezidentas B.al Assadas pabėgo iš Damasko praėjus mažiau nei dviem savaitėms po to, kai islamistų grupuotė „Hayat Tahrir al-Sham“ (HTS) pradėjo žaibišką puolimą, metantį iššūkį daugiau nei penkis dešimtmečius trunkančiam Assadų šeimos dominavimui.
B.al Assadas valdė Siriją nuo 2000-ųjų, kai paveldėjo valdžią iš savo tėvo.
Nuo 2011-ųjų jis vykdė demokratinio judėjimo, prasidėjusio nuo taikių protestų, slopinimą.
B.al Assado vyriausybės represijos prieš protestus virto vienu kruviniausių šimtmečio karų, per kurį žuvo šimtai tūkstančių žmonių ir milijonai buvo priversti palikti savo namus.
G.Pedersenas pareiškime pripažino, kad „laukiantys iššūkiai tebėra didžiuliai“, tačiau pabrėžė: „Dabar yra metas priimti atsinaujinimo galimybę... (ir) kelią į vieningą ir taikią Siriją.“
JT specialusis pasiuntinys pabrėžė „aiškų milijonų sirų išreikštą norą, kad būtų sukurta stabili ir įtrauki pereinamojo laikotarpio tvarka ir kad Sirijos institucijos toliau veiktų“.
Jis sakė, kad Sirijos žmonėms reikėtų padėti įgyvendinti jų „teisėtus siekius (...) atkurti suvienytą Siriją“.
Pareiškime teigiama, kad G.Pedersenas yra išklausęs didelio skaičiaus sirų, įskaitant ginkluotas grupuotes ir pilietinės visuomenės organizacijas, ir pastebėjo „norą apsaugoti sirus (...) nuo atpildo ir žalos“.
Jis kreipėsi į visas ginkluotas šalis, ragindamas „palaikyti (...) teisę ir tvarką, saugoti civilius gyventojus ir išsaugoti valstybines institucijas“.
Jis paragino sirus „pirmenybę teikti dialogui, vienybei ir pagarbai tarptautinei humanitarinei teisei bei žmogaus teisėms siekiant atkurti savo visuomenę“.
„Reikia bendrų pastangų, kad visiems būtų užtikrinta taika ir orumas“, – teigė jis.