JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) tokį susitikimą pirmą kartą pasiūlė 2021 metais, sakydamas, kad tai kartą gyvenime pasitaikanti proga pakeisti žmonijos istoriją atgaivinant tarptautinį bendradarbiavimą.
Prieš antradienį prasidėsiančią JT Generalinę Asamblėją dešimtys valstybių ir vyriausybių vadovų sekmadienį turėtų priimti „Paktą už ateitį“.
Visgi esama skepticizmo dėl to, ar galutinis susitikimo paktas atitiks keliamus didelius tikslus.
Po intensyvių paskutinės minutės derybų A. Guterresas išreiškė tam tikrą nusivylimą ir paragino valstybes pademonstruoti viziją bei drąsą ir su maksimalia ambicija stiprinti tarptautines institucijas, kurioms sunku veiksmingai reaguoti į šiandienos grėsmes.
Naujausioje teksto versijoje, kuri bus pateikta priimti, žadama stiprinti daugiašalę sistemą, kad ji neatsiliktų nuo besikeičiančio pasaulio, ir ginti dabartinių bei ateities kartų poreikius ir interesus.
„Tikime, kad yra kelias į šviesesnę ateitį visai žmonijai“, – sakoma beveik 30 puslapių dokumente.
Jame minimi 56 veiksmai, įskaitant įsipareigojimus dėl daugiašališkumo, JT chartijos ir taikos palaikymo.
Pakto projekte taip pat raginama reformuoti tarptautines finansines institucijas ir JT Saugumo Tarybą, atnaujinti pastangas kovoti su klimato kaita, skatinti nusiginklavimą ir reguliuoti dirbtinio intelekto plėtrą.