JT Saugumo Taryba paragino Gazos Ruože taikyti humanitarines pertraukas

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba trečiadienį paragino paskelbti pailgintas humanitarines pertraukas Gazos Ruože ir tai pirmas kartas, kai Taryba priėmė rezoliuciją dėl Izraelio ir islamistų grupuotės „Hamas“ konflikto.
AFP-Scanpix nuotr.
AFP-Scanpix nuotr.

Maltos parengtoje ir 12 balsų „už“ priimtoje rezoliucijoje „raginama paskelbti skubias ir pailgintas humanitarines pertraukas ir koridorius visame Gazos Ruože pakankamą dienų skaičių“, kad pagalba galėtų pasiekti civilius gyventojus šioje apsiaustoje teritorijoje.

Trys valstybės – Jungtinės Valstijos, Jungtinė Karalystė ir Rusija – susilaikė.

Diplomatai teigia, kad nariai delsė planuoti balsavimą, kol nebuvo pakankamai tikri dėl jo sėkmės.

Nuo spalio 7 dienos „Hamas“ kovotojų išpuolio prieš Izraelį, išprovokavusio Izraelio bombardavimo kampaniją ir sausumos operacijas Gazos Ruože, Saugumo Taryba nesėkmingai bandė priimti kokią nors rezoliuciją.

Tačiau spalį keturi rezoliucijų variantai buvo atmesti. Tai atskleidė įsisenėjusius nesutarimus dėl Izraelio ir palestiniečių konflikto, kai vienoje pusėje yra Rusija ir Kinija, o kitoje – JAV.

Tarybai nesugebant sureaguoti, spalio 27 dieną JT Generalinė Asamblėja didele balsų dauguma priėmė neįpareigojantį tekstą, kuriame raginama nedelsiant sudaryti humanitarines paliaubas.

JAV ir Izraelis balsavo prieš tekstą, kuriame „Hamas“ neminima.

Saugumo Taryba, kur inciatyvos ėmėsi 10 nenuolatinių narių, pradėjo naujas derybas dėl rezoliucijos, tačiau šios užstrigo dėl formuluotės, kuria būtų raginama nutraukti, kad ir trumpam, kovas.

Diplomatai teigė, kad JAV prieštaravo bet kokiam termino „ugnies nutraukimas“ vartojimui. Buvo minimi ir kiti terminai: „paliaubos“ ir „pertrauka“.

„Žinau, kad visi esame nusivylę dėl Tarybos neveiklumo pastarąsias 40 dienų“, – trečiadienį sakė Kinijos ambasadorius JT Zhang Junas (Džang Dziunas).

Trečiadienį priimtoje rezoliucijoje vaikai minimi beveik kiekvienoje pastraipoje, taip pat „reikalaujama, kad visos šalys laikytųsi savo įsipareigojimų pagal tarptautinę teisę (...), visų pirma dėl civilių gyventojų, ypač vaikų, apsaugos“.

Joje taip pat raginama nedelsiant ir besąlygiškai paleisti visus „Hamas“ kovotojų ir kitų grupuočių laikomus įkaitus, ypač vaikus.

Maltos pasiuntinė JT Vanessa Frazier (Vanesa Freizir) teigė, kad „Saugumo Tarybos narės vieningai nori išsakyti savo nuomonę“.

Pripažindama niuansus tarp jų pozicijų, ji sakė, kad visos 15 narių „trokšta gelbėti gyvybes ir suteikti atokvėpį“ civiliams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis