Beveik prieš dvejus metus valdžią perėmusi karinė chunta trečiadienį paskelbė, kad minint 75-ąsias Mianmaro nepriklausomybės atgavimo metines išlaisvins 7 012 kalinių.
Ji nepatikslino, ar amnestija taikoma asmenims, įkalintiems dėl žiauraus susidorojimo su disidentais, tačiau JT teisių biuras teigė, kad tarp paleistų asmenų yra ir politinių kalinių.
„Tai apie 300 politinių kalinių“, – žurnalistams sakė atstovas Jeremy Laurence'as, remdamasis patikimais šaltiniais.
Jis teigė, kad iki šiol patikrinti 195 iš šių atvejų.
Vietos stebėsenos grupė AAPP taip pat teigė, kad, jos žiniomis, buvo paleista 300 politinių kalinių. Ji nustatė 223 iš jų tapatybę ir siekia patikrinti kitus atvejus.
„Mianmaro politinių kalinių paleidimas – tai ne tik palengvėjimas neteisingai kalintiems asmenims, bet ir jų šeimoms“, – sakė J.Laurence'as.
J.Laurence'as, nors ir sveikino amnestiją, pabrėžė, kad „tą pačią dieną, kai šie politiniai kaliniai buvo paleisti, dar 22 buvo sulaikyti“.
„Taigi, tokia situacija tęsiasi“, – pareiškė jis.
Pasak jo, daugelis žmonių, sulaikytų už pasipriešinimą karinei valdžiai, „buvo kankinami ir su jais buvo netinkamai elgiamasi“.
„Tokiais sulaikymais siekiama ne tik nutildyti chuntos kritikus, bet ir įvaryti baimę“, – teigė J.Laurence'as.
Nuo 2021 metų vasario karinio perversmo suimta beveik 17 000 žmonių, o daugiau kaip 13 000 tebėra sulaikyti, sakė J.Laurence'as ir pridūrė, kad JT teisių vadovas Volkeris Turkas rengia ataskaitą apie padėtį Mianmare.
„Mianmaro krizę galima įveikti ne įkalinant žmones, o leidžiant jiems laisvai, visapusiškai ir veiksmingai dalyvauti politiniame gyvenime“, – sakė jis.