„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 06 08 /19:42

JT teismas paliko galioti R.Mladičiui skirtą įkalinimą iki gyvos galvos

Jungtinių Tautų tribunolo teisėjai antradienį atmetė buvusio Bosnijos serbų pajėgų lyderio Ratko Mladičiaus apeliaciją dėl įkalinimo iki gyvos galvos, jam skirto už genocidą per 1995 metų Srebrenicos žudynes – didžiausia kraujo praliejimą Europoje po Antrojo pasaulinio karo.
Ratko Mladičius
Ratko Mladičius / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Apeliacinė kolegija patvirtino įkalinimo iki gyvos galvos nuosprendį, skirtą p. Mladičiui teismo kolegijos“, – sakoma Hagoje posėdžiaujančio Tarptautinio baudžiamojo tribunolo buvusiajai Jugoslavijai (TBTBJ) pranešime.

Ten pat nurodoma, kad teisėjai paliko galioti nuosprendžius už R. Mladičiaus karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui.

Sveikina nuosprendžio patvirtinimą

Jungtinių Tautų žmogaus teisių komisarė Michelle Bachelet sakė sveikinanti JT tribunolo Hagoje – Tarptautinio baudžiamųjų tribunolų tarptautinio liekamojo mechanizmo (IRMCT) – sprendimą atmesti R. Mladičiaus apeliaciją dėl 2017 metais paskelbtų nuosprendžių už genocidą, karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui, susijusių su 1992–1995 metų Bosnijos karu.

M. Bachelet komentarai pateikti bendrame pareiškime su JT generalinio sekretoriaus Antonio Guterreso specialiąja patarėja genocido prevencijos klausimais Alice Wairimu Nderitu.

„Bosnijos skerdiku“ pramintas R. Mladičius buvo brutalios trijulės, kurios politiniam sparnui atstovavo buvęs Jugoslavijos prezidentas Slobodanas Miloševičius ir buvęs Bosnijos serbų lyderis Radovanas Karadžičius, karinis sparnas.

1995 metų liepos 11 dieną Srebrenicos miestelį užėmusios serbų pajėgos per kelias dienas išžudė daugiau kaip 8 tūkst. musulmonų vyrų ir berniukų.

Srebrenicos žudynės, dviejų tarptautinių teismų pripažintos genocidu, įvyko einant į pabaigą 1992–1995 metų kruvinam karui tarp Bosnijos kroatų, musulmonų ir serbų, pareikalavusiam apie 100 tūkst. gyvybių.

„Sprendimas palikti galioti [buvusio] Tarptautinio baudžiamojo tribunolo buvusiai Jugoslavijai (TBTBJ) nuosprendžius Mladičiui ir jam [paskirtą] įkalinimo iki gyvos galvos bausmę suteikia istorinio tikrumo ir užbaigtumo aukoms ir išgyvenusiesiems“, – pareiškime sakė A. W. Nderitu.

"[Sprendimu] taip pat pasiunčiama nepaprastai svarbi žinia Vakarų Balkanams, kur matome ne tik išliekantį, bet ir stiprėjantį genocido neigimą bei tokių nuteistų nusikaltėlių kaip Mladičius šlovinimą“, – pabrėžė ji.

M. Bachelet ir A. W. Nderitu pareiškime ragina pareigūnus ir žiniasklaidą „susilaikyti nuo revizionistinių temų, nesantaiką sėjančios retorikos ir neapykantos kurstymo“.

„Mladičiaus nusikaltimai buvo atstumianti politiniais tikslais kurstytos neapykantos kulminacija. Šiandienos sprendimas yra apie jo individualią atsakomybę už savo baisius veiksmus, o ne apie kolektyvinę bausmę ar kaltės priskyrimą kokiai nors konkrečiai bendruomenei“, – sakė M. Bachelet.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“