Jo pastabos nuskambėjo tuo metu, kai ekspertai ir pareigūnai iš viso pasaulio susirinko į savaitės trukmės susitikimą Šveicarijos Alpių mieste Interlakene, kad užbaigtų paskutinę iš septynių ataskaitų, kurias nuo 2015 metų, kai buvo sudarytas Paryžiaus klimato susitarimas, paskelbė pasaulinės institucijos geriausių mokslininkų grupė.
Vaizdo kreipimesi į delegatus JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas sakė, kad naujausia Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos (IPCC) ataskaita „negalėjo būti pateikta svarbesniu metu“.
„Mūsų pasaulis atsidūrė aklavietėje, o mūsų planeta – kryžkelėje, – teigė jis. – Artėjame prie ribinio taško, ir viršijame tarptautiniu mastu sutartą 1,5 laipsnio Celsijaus pasaulinio atšilimo ribą.“
Ši beveik prieš aštuonerius metus Paryžiuje sutarta riba, lyginant ją su vidutine ikipramoninio laikotarpio temperatūra, tapo kriterijumi klimato mokslininkams, įspėjantiems apie vis karštesnės planetos keliamą pavojų.
A.Guterresas citavo naujausias IPCC ataskaitas, iš kurių matyti, kad nors kai kurių visuotinio atšilimo padarinių jau dabar neįmanoma išvengti, „įmanoma apriboti visuotinį atšilimą iki 1,5 laipsnio, sparčiai ir smarkiai sumažinus išmetamųjų teršalų kiekį visuose pasaulio ekonomikos sektoriuose“.
Kai kurie mokslininkai su tuo nesutinka, pažymėdami, kad dėl į atmosferą išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų greičio šios ribos beveik neįmanoma laikytis.
JT vadovas teigė, kad IPCC šešto ataskaitų ciklo paskutinė dalis, vadinama apibendrinamąja ataskaita, nes joje apibendrinamos šešių ankstesnių dokumentų įžvalgos, turėtų suteikti vyriausybėms „tvirtas, nuoširdžias ir išsamias mokslines gaires, kad jos galėtų priimti žmonėms ir planetai tinkamus sprendimus“, kai metų pabaigoje Dubajuje susirinks į kasmetinę pasaulinę klimato konferenciją.
A.Guterresas pabrėžė, kad paspartinti laipsnišką iškastinio kuro atsisakymą yra „sunku, bet būtina“.
„Šaltais ir tvirtais faktais įrodykite, kad reikia skubiai nutraukti pasaulinį atšilimą“, – sakė jis delegatams.