„Esamos neigiamos tendencijos turi potencialo sukurti negrįžtamą vienos valstybės realybę, kuri nėra suderinama su teisėtų izraeliečių ir palestiniečių nacionalinių, istorinių ir demokratinių siekių realizavimu“, – pareiškė A.Guterresas per JT palestiniečių teisių komiteto posėdį.
JT generalinio sekretoriaus teigimu, visuotinis sutarimas dėl Izraelio ir palestiniečių konflikto išsprendimo „gali sugriūti, ir dėl to bus sunkiau pasiekti efektyvių suderintų veiksmų, kai tai yra kaip niekad svarbu“.
JAV prezidento Donaldo Trumpo gruodžio 6-ąją paskelbtas sprendimas pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine sujaukė Artimųjų Rytų taikos procesą. Šis sprendimas kertasi su tarptautiniu konsensusu, kad Jeruzalės statusas turi būti nuspręstas derybomis tarp izraeliečių ir palestiniečių.
Be to, pasikeitusi Vašingtono politika dėl Jeruzalės sukėlė protestus musulmonų pasaulyje bei sulaukė griežto pasmerkimo.
Už sprendimą atitinkamą prezidento paskelbtą sprendimą laikyti „negaliojančiu“ („null and void“) praėjusį mėnesį balsavo 128 Jungtinių Tautų narės, prieš buvo devynios šalys, dar 35 valstybės susilaikė.
Jungtinės Valstijos taip pat nutraukė finansavimą JT pagalbos ir darbų agentūrai Palestinos pabėgėliams Artimuosiuose Rytuose (UNRWA), tad A.Guterresas paragino kitas šalis kompensuoti šį stygių.
Pasak JT vadovo, Izraelio tęsiamos žydų nausėdijų statybos okupuotose palestiniečių teritorijose, smurto išpuoliai ir humanitarinės krizė Gazos Ruože mažina tikimybę pasiekti ilgalaikę taiką.
„Jokio atsarginio plano nėra, – A.Guterresas sakė susitikimo dalyviams. – Dviejų valstybių sprendinys yra vienintelis būdas užtikrinti Palestinos žmonių neatimamas teises ir tvarų konflikto sprendinį.“
Palestiniečių prezidentas Mahmudas Abbasas, JAV ambasadorės prie Jungtinių Tautų Nikki Haley apkaltintas, kad jam esą stinga drąsos, reikalingos taikos susitarimui sudaryti, vėliau šį mėnesį ketina pasakyti kalbą JT Saugumo Taryboje.