JT vadovas prieš COP28 derybas lankosi sparčiai tirpstančioje Antarktidoje

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) ketvirtadienį pareiškė, kad klimato konferencijoje COP28, kurioje šalys kalbės apie savo įsipareigojimus mažinti planetą šildančių dujų išmetimą, būtina imtis aktyvių veiksmų.
AP-Scanpix nuotr.
AP-Scanpix nuotr.

Jis tai pareiškė, lankydamasis sparčiai savo ledo dangą prarandančioje Antarktidoje.

„Esame liudininkai, kaip sparčiai tirpsta ledas ir tai yra siaubinga“, – sakė A. Guterresas apie ledo tirpimo greitį Antarktidoje, kuri kartais pavadinama miegančia milžine.

„Antarktida atsibudo ir pasaulis turi taip pat pabusti“, – pridūrė jis.

A. Guterresas su trijų dienų oficialiu vizitu lankosi Antarktidoje. Eduardo Frei (Eduardo Frėjaus) oro pajėgų bazėje Karaliaus Jurgio saloje drauge su juo lankėsi Čilės prezidentas Gabrielis Boricas (Gabrielis Borikas).

A. Guterresas taip pat turėjo plaukti laivu prie Kolinso ir Nelsono ledynų.

Kitą savaitę Dubajuje vyksiančią JT klimato kaitos konferenciją COP28 jis apibūdino kaip galimybę valstybėms „apsispręsti dėl laipsniško iškastinio kuro atsisakymo per adekvatų laikotarpį“, kad pasaulio temperatūra nepadidėtų daugiau kaip 1,5 Celsijaus laipsnio, palyginti su temperatūra iki pramonės revoliucijos.

Pasak A. Guterreso, COP28 konferencija taip pat suteikia valstybėms galimybę įsipareigoti įgyvendinti daugiau atsinaujinančiosios energijos projektų ir pagerinti esamų tinklų bei technologijų energetinį efektyvumą.

Dėl didėjančios oro ir vandenynų temperatūros tirpsta Antarktidos ledas. Užšalusiam žemynui tenka svarbus vaidmuo reguliuojant Žemės klimatą, nes jis atspindi saulės šviesą ir lemia svarbias vandenynų sroves.

Jau daugelį metų mokslininkai ir aplinkosaugininkai stebi Vakarų Antarktidos ledo skydą kaip svarbų pasaulinio atšilimo rodiklį. Praėjusį mėnesį žurnale „Nature Climate Change“ paskelbtame tyrime teigiama, kad klimato atšilimas sustiprėjo tiek, kad dabar ledo danga neišvengiamai tirps, nepaisant to, kiek pasaulis sumažins planetą šildančių dujų, tokių kaip anglies dvideginis, išmetimą.

Pagrindinė tyrimo autorė Kaitlin Naughten (Keitlin Noten) apskaičiavo, kad tirpstantis ledas tam tikrose Antarktidos vietovėse per kelis ateinančius šimtmečius gali pakelti pasaulinio vandenyno lygį maždaug 1,8 metro.

Praėjusį mėnesį žurnale „Science Advances“ paskelbtame kitame tyrime teigiama, kad nuo 1997 metų beveik 50 Antarktidos ledo šelfų sumažėjo bent 30 proc., o 28 iš jų per šį trumpą laikotarpį neteko daugiau kaip pusės ledo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis