„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

JT vadovas sako, kad derybos dėl Kipro bus pratęstos šį mėnesį

Graikiškojo ir turkiškojo Kipro lyderiai sekmadienį sutarė vėliau šį mėnesį pratęsti derybas dėl Viduržemio jūros salos suvienijimo, pranešė Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas.
Antonio Guterresas
Antonio Guterresas sako, kad derybos dėl Kipro bus pratęstos šį mėnesį / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Susitarimas dėl derybų pratęsimo buvo pasiektas per keturias valandas trukusį abiejų lyderių ir A.Guterreso susitikimą JT būstinėje.

JT vadovas pakvietė graikiškosios Kipro Respublikos prezidentą Niką Anastasiadį ir Kipro turkų lyderį Mustafą Akinc į derybas, per kurias siekta pasistūmėti dvejus metus trunkančiame diplomatiniame procese dėl Kipro suvienijimo.

Lydimas abiejų lyderių A.Guterresas žurnalistams sakė, jog jie „susitarė, kad birželį reikia vėl susirinkti į konferenciją dėl Kipro“.

Kol kas tiksli derybų data nenurodyta, o JT generalinis sekretorius sakė, kad dėl to bus tariamasi su Didžiąja Britanija, Europos Sąjunga, Graikija bei Turkija.

Prieš devynias dienas JT vadovaujamos derybos vėl pateko į aklavietę šalims nesusitarus dėl sąlygų siekiant surengti galutinį viršūnių susitikimą, per kurį turėtų būti priimta bendroji susivienijimo sutartis.

Ši Viduržemio jūros rytinė sala tebėra padalyta nuo 1974 metų, kai Turkijos pajėgos įsiveržė į Kiprą, reaguodamos į Atėnų įkvėptą sąmokslą. Jo organizatoriai siekė sąjungos su Graikija.

Ši Viduržemio jūros rytinė sala tebėra padalyta nuo 1974 metų, kai Turkijos pajėgos įsiveržė į Kiprą, reaguodamos į Atėnų įkvėptą sąmokslą. Jo organizatoriai siekė sąjungos su Graikija.

Graikiškoji Kipro pusė reikalavo per Ženevos konferenciją aptarti turkų karių pasitraukimą kaip dalį reikalingų saugumo priemonių.

Tuo metu turkiškoji Kipro pusė tvirtino, kad per konferenciją daugiausiai dėmesio turėtų būti skirta didesnio masto problemoms, pavyzdžiui, pasidalijimo valdžia, nuosavybės teisių bei naujos federacijos sukūrimo klausimams.

Šiaurinę salos dalį valdo 1983 metais nepriklausoma pasiskelbusi Šiaurės Kipro turkų respublika, kurią pripažįsta tik Turkija. Ankara ten tebelaiko 35 tūkst. karių.

Po sekmadienį įvykusio susitikimo A.Guterresas sakė, kad „visi sutiko, jog dalis dėl saugumo ir garantijų yra itin svarbi abiem bendruomenėms“.

„Pažanga šioje dalyje yra būtinas elementas, kad būtų pasiektas visuotinis susitarimas ir sukurtas pasitikėjimas tarp abiejų bendruomenių dėl jų saugumo ateityje“, – sakė jis.

Lyderiai sutiko pratęsti derybas dėl „visų kitų svarbių problemų, pradedant teritorija, nuosavybe, baigiant valdymu bei dalijimusi valdžia“, teigė A.Guterresas.

„Dėl visų klausimų bus tariamasi kartu“, – pabrėžė jis ir pridūrė, kad „dėl nieko nebus susitarta, kol nebus susitarta dėl visko“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs