„Nesugebėjimas patraukti saugumo pajėgas atsakomybėn už tokius rimtus žmogaus teisių pažeidimus rodo, kad Venesueloje iš esmės negalioja teisės viršenybės principas“, – pareiškė Zeidas Ra'adas al Husseinas, kurio biuras pristatė naują ataskaitą dėl padėties krizę išgyvenančioje šalyje.
Z.R.al Husseinas paprašė JT Žmogaus teisių tarybos išnagrinėti Venesuelos veiksmus aukščiausiu lygiu – Tyrimo komisijoje – ir pažymėjo, kad Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT) galbūt turėtų labiau prisidėti prie šio proceso.
Hagoje įsikūręs TBT vasarį pradėjo išankstinį tyrimą dėl nusikaltimų, galimai padarytų Venesuelos saugumo pajėgų, kai šalį užklupo protestų prieš prezidentą Nicolas Maduro banga.
JT Žmogaus teisių komisaro biuras, (UNCHR) pernai išnagrinėjęs duomenis demonstracijų malšinimą, informavo, kad naujausios išvados daugiausiai susijusios su įtariamais piktnaudžiavimais per tariamas kovos su nusikalstamumu operacijas.
JT tyrėjai nebuvo įleisti į Venesuelą. Kai kurios išvados grindžiamos stebėjimu per atstumą bei pokalbiais su aukomis, liudininkais, pilietinės visuomenės grupių atstovais ir kitais asmenimis.
Tarp įrodymų yra medžiaga, kurią surinko pernai prezidento atleista iš pareigų buvusi Venesuelos generalinė prokurorė Luisa Ortega Diaz, šiuo metu gyvenanti tremtyje.
Šimtai aukų
JT ataskaitoje teigiama, kad „operacijose už liaudies išvadavimą“ dalyvavę pareigūnai be teismo sprendimo vykdė egzekucijas.
Anot tyrėjų, tariamai su nusikalstamumu kovoję saugumiečiai gali būti atsakingi už daugiau kaip 500 žmogžudystes, įvykdytas tarp 2015-ųjų liepos ir 2017-ųjų kovo daugiausiai skurdžiuose rajonuose.
UNCHR atstovė Ravina Shamdasani Ženevoje pareiškė žurnalistams, kad aukos buvo jauni vyrai; dauguma jių „atitiko nusikaltimais įtariamų asmenų kriterijus“ ir būdavi „suimami bei žudomi be teismo leidimo“.
Tokių operacijų tikslas buvo parodyti, kad N. Maduro rimtai nusiteikęs kovoti su nusikalstamumu.
Ataskaitoje taip pat atkreipiama dėmesį į „išplitusį“ nebaudžiamumą, kuriuo pasinaudojo prezidentas bei pareigūnai, siejami su mažiausiai 46 žmonių žūtimi per pernai vykusius protestus.
Pasak JT, L.Ortega Diaz išdavė dešimtis orderių suimti pareigūnams, galimai prisidėjusiems prie žudynių, tačiau buvo iškelta tik viena byla.
„Nebaudžiamumas turi pasibaigti“, – sakoma Z.R.al Husseino pareiškime.