Pareiškime JK nurodė, kad Šiaurės Airijos partijoms terminą suformuoti vyriausybę nukels vieniems metams – iki 2024-ųjų sausio 18 dienos, tačiau pasiliko teisę bet kuriuo metu per tą laiką sušaukti rinkimus.
Ankstesnis vyriausybės nustatytas galutinis terminas, iki kurio partijos Šiaurės Airijos decentralizuotoje asamblėjoje turėjo suformuoti valdžios pasidalijimo vykdomąją instituciją, baigėsi 2023 metų sausio 19 dieną.
Šiaurės Airija nuo praėjusių metų vasario neturi decentralizuotos vyriausybės, nes JK palaikanti Demokratinė junionistų partija (DUP) pasitraukė iš valdžios.
Ji turėjo dalytis valdžia su Airiją remiančia „Sinn Fein“, kuri po praėjusių metų gegužę vykusių rinkimų tapo didžiausia partija asamblėjoje.
„Po dvylikos mėnesių ir vienų asamblėjos rinkimų apmaudu, kad Šiaurės Airijos gyventojai vis dar neturi stiprios decentralizuotos vyriausybės, kurios nusipelnė“, – sakė Šiaurės Airijos sekretorius Chrisas Heatonas-Harrisas.
2022 metų vasario mėnesį nutrūko DUP susitarimas su proairiška nacionalistine partija „Sinn Fein“ dėl pasidalijimo valdžia, nes junionistai nepritarė Šiaurės Airijos protokolui.
Londono ir Briuselio pasirašytu protokolu, kuris yra JK „skyrybų“ su Europos Sąjunga dalis, reglamentuojama prekyba šioje JK provincijoje, pagal jį Šiaurės Airija lieka Europos bendrojoje rinkoje.
DUP pageidauja, kad susitarimas būtų persvarstytas arba visiškai atmestas, nes, anot jos, dėl jo Šiaurės Airija atitrūksta nuo likusios JK ir didėja Airijos susivienijimo tikimybė.
C. Heatonas-Harrisas teigė, kad po diskusijų priėjo prie išvados, jog „rinkimai artimiausiomis savaitėmis nebus naudingi ar sveikintini“.
Jis pridūrė, kad termino pratęsimo tikslas – suteikti Šiaurės Airijos partijoms „daugiau laiko... dirbti kartu ir sugrįžti į vyriausybę, JK ir ES tęsiant diskusijas dėl protokolo“.
Trečiadienį Briuselyje C. Heatonas-Harrisas susitiko su Europos Komisijos pirmininkės pavaduotoju Marošu Šefčovičiumi.
JK vyriausybė pareiškė „dedanti daug pastangų, kad išspręstų dėl protokolo kilusias problemas, ir norėtinti, kad su ES būtų pasiektas sutartas sprendimas“.
Ji pridūrė, kad termino Šiaurės Airijos pratęsimas „neturi įtakos diskusijoms dėl protokolo ir kad JK vyriausybė nori kuo greičiau pasiekti JK ir ES susitarimą“.
Po Londono, Briuselio ir Dublino nesutarimų dėl protokolo, kilusių JK išstojus iš ES, pastaraisiais mėnesiais santykiai pagerėjo.