Jungtinėms Tautoms parėmus prancūzų karinę intervenciją Malyje, Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as žada didinti šio kontingento karių skaičių

Prancūzija gavo naują Jungtinių Tautų (JT) pritarimą savo kariniams veiksmams Malyje ir, antskrydžiais išvariusi islamistus iš jų bazių Malio šiaurėje, pastiprino savo sausumos pajėgas šarvuota kolona.
Francois Hollande'as
Francois Hollande'as / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Per JT Saugumo Tarybos, kurią sudaro 15 valstybių, susitikimą Malio klausimu buvo išreikštas vieningas „supratimas ir parama“ dėl karinės intervencijos, vėlai pirmadienį žurnalistams sakė Prancūzijos ambasadorius JT Gerard'as Araudas.

JT taip pat nurodė, jog nuo kovos veiksmų Malyje pabėgo daugiau kaip 30 tūkst. žmonių, ir apkaltino islamistus neleidus tūkstančiams jų keliauti į pietus, į vyriausybės kontroliuojamas zonas.

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as anksti antradienį atvyko į Jungtinius Arabų Emyratus (JAE) seniai planuoto vizito dėl prekybos, bet jo padėjėjai tvirtino, kad jis bus detaliai informuojamas apie padėtį Malyje.

Gynybos ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas, kuris turėjo vykti su prezidentu, dabar liko Paryžiuje.

Prancūzų lėktuvai pirmadienį apšaudė Duensą, kuri yra 800 km nuo Bamako ir kurią islamistai laikė nuo rugsėjo. Tačiau gyventojai sakė, kad kovotojai pasitraukė dar prieš atskrendant kariškių lėktuvams.

Džihadistai Malio šiaurėje jau beveik 10 mėnesių yra įvedę brutalią islamo teisės versiją.

Tombuktu, kur gyventojams buvo vykdomos egzekucijos ar kapojamos galūnės, islamistai prieš ataką taip pat pabėgo.

Gao – kitame Malio šiaurėje esančiame mieste, kurį anksčiau kontroliavo islamistai, – po sekmadienio bombardavimo iš lėktuvų „Rafale“ kovotojų niekur nesimatė, pranešė gyventojai.

Pirmadienį išstumti iš bastionų šalies šiaurėje, islamistai smogė Malio vakaruose, kur iš susilpnėjusios armijos atėmė Diabalio miestelį, esantį 400 km į šiaurę nuo sostinės Bamako.

Grupuotės „Ansar Dine“ („Tikėjimo gynėjai“) atstovas Senda Ouldas Boumama sakė, kad jų atsitraukimas buvo „taktinis“, siekiant sumažinti civilių aukų skaičių. Jo komentarus paskelbė Mauritanijos interneto naujienų svetainė „Alakhbar“.

Judėjimo už vieningumą ir džihadą Vakarų Afrikoje lyderis Abou Dardaras pažadėjo atkeršyti. „Prancūzija atakavo islamą. Mes smogsime į Prancūzijos širdį“, – pirmadienį sakė šios su „al Qaeda“ susijusios grupuotės lyderis.

Tuo metu Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as antradienį nurodė, kad jo šalis dislokavo Malyje 750 karių ir kad šis kontingentas bus didinamas.

„Šiuo metu turime 750 vyrų, ir šis skaičius didės ... kad galėtume kiek įmanoma greičiau palikti vietą Afrikos pajėgoms“, – F.Hollande'as sakė per vizitą vienintelėje Prancūzijos karinėje bazėje Persijos įlankos regione – „Taikos stovykloje“ Abu Dabyje.

„Prancūzija toliau laikys ten sausumos ir oro pajėgas“, – pažymėjo jis, pridūręs, kad jungtinių Afrikos pajėgų Malyje dislokavimas „truks mažiausiai savaitę“.

„Nauji smūgiai praeitą naktį pasiekė savo tikslą“, – F.Hollande'as sakė žurnalistams per ekskursiją po bazę.

Prancūzijos pajėgos nuo praeito penktadienio palaiko Malio vyriausybės pajėgų puolimą prieš islamistus sukilėlius, kontroliuojančius didžiulį šiaurinį šios šalies regioną nuo pernai balandžio.

Per karinę intervenciją islamistai kovotojai buvo išstumti iš savo tvirtovių šiaurėje, tačiau sukilėliai pirmadienį pasistūmėjo toliau į vyriausybės kontroliuojamus pietus, užimdami Diabalio miestą, esantį už 400 kilometrų į šiaurę nuo sostinės.

F.Hollande'as antradienį paryčiais atskrido į naftos turtingus Jungtinius Arabijos Emyratus ir dalyvavo derybose Abu Dabyje su Mauritanijos prezidentu Mohamedu Ouldu Abdel Azizu.

Mauritanija, Malio vakarinė kaimynė, nurodė savo kariuomenei uždaryti abiejų šalių sieną, siekiant užkirsti kelią islamistų kovotojų pasitraukimui į jos teritoriją.

Per vieną dieną truksiantį vizitą F.Hollande'as taip pat ketina susitikti su Dubajaus ir Abu Dabio vadovais ir kitais aukštais pareigūnais.

Vienas kartu su F.Hollande'u skrendantis prezidento palydovas sakė, kad 700 karių ir šeši naikintuvai „Rafale“, dislokuojami Prancūzijos karinėje bazėje Abu Dabyje, yra pasiruošę prisidėti prie intervencijos Malyje, jeigu to prireiktų.

„Malis kol kas nėra mūsų veiksmų zona ... (bet) jeigu gausime įsakymų, mes juos vykdysime“, – sakė vienas šios bazės pareigūnas.

Sutapimas ar ne, tačiau F.Hollande'as per savo kelionę į Jungtinius Arabų Emyratus ketina daugiausiai reklamuoti naikintuvus „Rafale“, kurie dabar dalyvauja bombarduojant islamistų sukilėlių bazes Malyje.

Prancūzija trokšta užsitikrinti pirmąjį kontraktą dėl „Rafale“ pardavimo užsieniui, siekiant finansinio palaikymo projektui, kainavusiam dešimtis milijardų eurų. Tačiau Paryžiui iki šiol nesisekė rasti pirkėjų.

Vienas diplomatinis šaltinis sakė, kad per šį F.Hollande'o vizitą jokių sutarčių nebus pasirašyta, tačiau bus tariamasi dėl potencialių pirkimų.

 

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai