Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May susidūrė su kėsinimusi ją nuversti iš pareigų

Jungtinės Karalystės (JK) premjerė Theresa May penktadienį pareiškė, kad jos kabinetas ją „visiškai remia“, po to, kai buvęs Konservatorių partijos pirmininkas suvienijo apie 30 parlamentarų, reikalaujančių jos atsistatydinimo.
Theresa May Konservatorių partijos suvažiavime
Theresa May Konservatorių partijos suvažiavime / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Šaliai reikia ramios lyderystės, ir būtent tai aš ir darau, turėdama visišką savo kabineto paramą“, – žurnalistams sakė Th.May savo Meidenhedo apygardoje netoli Londono.

Buvęs jos partijos pirmininkas Grantas Shappsas inicijavo pasiūlymą nuversti Th.May dėl itin silpno jos pasirodymo partijos suvažiavime anksčiau šią savaitę ir vidinių kovų vyriausybėje dėl „Brexit“. Jis sakė, kad raginimuose premjerei atsistatydinti yra vis daugiau pagrindo.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Grantas Schappsas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Grantas Schappsas

Pasak G.Shappso, penki buvę sekretoriai pritarė pasiūlymui nuversti Th.May, be to, kai kurie dabartiniai sekretoriai irgi „tai remia“, nors kiti aukšto rango partijos pareigūnai su tokiu jo teiginiu nesutiko.

„Vis daugiau mano kolegų supranta, kad įkišti galvas į smėlį ir tiesiog tikėtis, kad viskas bus gerai, nėra sprendimas“, – sakė jis radijui BBC.

Paklaustas apie planus nuversti premjerę jis atsakė: „Ar kabineto nariai apie tai žino? Taip. Ar kai kurie tai remia? Taip.“

„Tai turės būti jos sprendimas. Labiau tikėjausi, kad sugebėsime pasiekti tašką, kuriame ateitume pas ją asmeniškai ir apie tai pasikalbėtume“, – sakė G.Shappsas.

Tai buvo pirma atvira deklaracija apie siekį nuversti Th.May nuo birželį įvykusių visuotinių rinkimų, per kuriuos konservatoriai pasirodė itin prastai.

Jis pridūrė, kad iniciatyvą remia „platus parlamentarų ratas“. Tai buvo pirma atvira deklaracija apie siekį nuversti Th.May nuo birželį įvykusių visuotinių rinkimų, per kuriuos konservatoriai pasirodė itin prastai.

Th.May lyderyste pastarosiomis savaitėmis abejoja ir JK diplomatijos vadovas Borisas Johnsonas. Jis viešai nesutiko pateikti bendros Londono pozicijos dėl šalies pasitraukimo iš Europos Sąjungos ir keliuose laikraščiuose bei interviu išdėstė savo požiūrį šiuo klausimu.

Be to, Th.May lydintis politinis neužtikrintumas padarė įtaką ir valiutų rinkoms: krito svaro vertė euro ir dolerio atžvilgiu.

„Britanijos svaras smarkiai nukrito po Konservatorių partijos suvažiavimo. Parlamentarų pasitikėjimas Theresa May yra žemas“, – sakė interneto prekybos platformos „London Capital Group“ tyrimų vadovas Jasperas Lawleris.

Nesutarimai dėl „Brexit“ strategijos

Dar daugiau abejonių dėl Th.May lyderystės kilo po jos kalbos, pasakytos trečiadienį per rudeninį Konservatorių partijos suvažiavimą. Premjerės kalbą pertraukė komikas, įteikęs jai atleidimo iš darbo lapelį, vėliau ją ištiko kosulio priepuolis, o tada nukrito viena iš scenos dekoracijų.

Pagal partijos taisykles, kad būtų inicijuotas balsavimas dėl nepasitikėjimo vadovu, reikia 48 parlamentarų pritarimo.

Tačiau Konservatorių partijos lyderiai su G.Shappsu nesutinka.

„Tikrai manau, kad dabar tai tiesiog išsikvėps“, – sakė Charlesas Walkeris, įtakingo partijos komiteto „1922 Committee“ vicepirmininkas.

Buvusi vidaus reikalų sekretorė Th.May prie JK vyriausybės vairo stojo pernai, po „Brexit“ referendumo atsistatydinus premjerui Davidui Cameronui, norėjusiam, kad jo šalis liktų Europos Sąjungoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų