Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Jungtinės Karalystės rinkimų intriga – ką nuspręs škotai?

Visų akys krypsta į Škotiją, kurios nacionalistų partija ketvirtadienį tikisi triuškinamos pergalės Didžiosios Britanijos visuotiniuose rinkimuose, suteiksiančios jai lemiamą balsą derybose dėl koalicijos.
Nicola Sturgeon
Nicola Sturgeon / „Scanpix“/AP nuotr.

Škotijos nacionalinės partijos (SNP) vadovė Nicola Sturgeon savo balsą atidavė bendruomenės centre ramiame Glazgo priemiestyje, sakydama: „Mano žinia – kad mes kovosime dėl Škotijos.“

„Sieksime užmegzti aljansus su žmonėmis visoje Jungtinėje Karalystėje, kad padarytume Vestminsterio politiką geresne“, – žurnalistams sakė ji prie pastato, ant kurio kabojo Škotijos vėliava ir už regiono nepriklausomybę pasisakančios partijos plakatai.

N.Sturgeon sakė, kad šie rinkimai gali tapti „takoskyra“, žyminčia momentą, kai škotai nusigręš nuo Leiboristų partijos, atstovavusios jiems ištisus dešimtmečius, iš esmės pakeisdami jėgų pusiausvyrą Britanijos politikoje.

Ketvirtadienį vykstančių rinkimų baigtis kitur Britanijoje tebėra sunkiai prognozuojama: kaip rodo apklausos, premjero Davido Camerono konservatoriai yra maždaug tiek pat populiarūs kaip opozicijos leiboristai.

Tačiau Škotijoje padėtis visiškai kitokia.

Nors per pernai rugsėjį surengtą referendumą nepasiteisino SNP lūkesčiai, kad škotai pasirinks nepriklausomybę nuo Jungtinės Karalystės, prognozuojama, kad ši partija laimės daugiau kaip 50 iš 59 Škotijai priklausančių vietų Bendruomenių Rūmuose, nors per vėliausius rinkimus 2010 metais ji užsitikrino tik šešis mandatus.

Daugiausia vietų ji gali atkovoti iš leiboristų, kurie prieš penkerius metus laimėjo 41 Škotijai priklausantį mandatą parlamente. Jeigu leiboristai netektų tų mandatų, jiems būtų labai sunku užsitikrinti daugumą 650 vietų Bendruomenių Rūmuose.

Konservatoriai taip veikiausiai neužsitikrins daugumos, todėl abi partijos turės derėtis su mažesnėmis partijomis, kad galėtų suformuoti koalicinę vyriausybę. Tokiu atveju SNP ir jos pastangos užbaigti griežto taupymo politiką įgytų stiprias pozicijas.

„Nesvarbu, ar balsavote per referendumą „Taip“ arba „Ne“, ar niekada anksčiau nesate balsavę už SNP, dabar yra galimybė visai šaliai susivienyti ir balsuoti, kad mūsų balsas taptų girdimas Vestminsteryje“, – N.Sturgeon pareiškė trečiadienį, sakydama paskutinę rinkimų kampanijos kalbą.

Leiboristų partijos vadovas Edas Milibandas trečiadienį paskutinį kartą pamėgino įtikinti savo buvusius šalininkus nenusigręžti, tvirtindamas, kad supranta škotų „patriotizmą ir pasididžiavimą“, bet palaikymas Škotijos nacionalinei partijai didintų tikimybę, kad vyriausybei toliau vadovaus konservatoriai.

„Jeigu tapsiu premjeru, Škotijos interesai bus mano širdyje ir galvoje“, – teigė jis.

E.Milibandas tikino, kad po rinkimų jo partija nesiderės su nacionalistais dėl oficialios koalicijos, kokią prieš penkerius metus sudarė D.Cameronas ir mažesnė Liberalų demokratų partija, arba dėl kitokio aljanso parlamente.

Tačiau neužsitikrinęs daugumos parlamente, leiboristų lyderis gali būti priverstas atsigręžti į SNP, jeigu norės tapti premjeru.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai
Reklama
Namuose drėgna, kaupiasi kondensatas ant langų. Kaip apsaugoti savo namus nuo pelėsio?
Reklama
Advento kalendoriai – nuo paprastos tradicijos iki prabangos segmento