Ketverius metus vykstantis pilietinis karas Pietų Sudane pasižymi neregėtu žiaurumu ir išpuoliais prieš civilius gyventojus.
Nepaisant Afrikos Sąjungos pažadų įsteigti specialų tribunolą įtariamiems karo nusikaltimams nagrinėti, kol kas dar prieš teismą nestojo nė vienas aukšto rango pareigūnas.
„Galima būtų iš karto įkurti teismą, kad prokuroras galėtų pradėti ruošti kaltinimus“, – sakė JT žmogaus teisių komisijos vadovė Pietų Sudane Yasmin Sooka.
„Pagal taikos susitarimą visi tie, kuriems bus pareikšti kaltinimai, daugiau negalės užimti pareigų arba kelti savo kandidatūrų. Galiausiai, tai yra vienintelis būdas sustabdyti milijonų žmonių gyvybių sunaikinusius Pietų Sudano lyderius“, – sakė ji.
Komisija pranešė perdavusi slaptą įtariamųjų sąrašą JT vyriausiajam žmogaus teisių komisarui Zeidui Ra'adui al Husseinui. Sąraše yra trys valstijų gubernatoriai, 33 generolai ir penki pulkininkai.
Ataskaita, kuri remiasi 58 tūkst. dokumentų ir 230 liudininkų parodymais, yra tikra siaubo ir neeilinio žiaurumo nusikaltimų litanija. Nusikaltimų aukoms buvo kertamos galvos, perrėžiamos gerklės, išlupamos akys, jos būdavo deginamos gyvos, visaip kankinamos.
Joje ypač daug liudijimų apie lytinio smurto atvejus – daugybę grupinių prievartavimų, vaikų prievartavimus, ir „Bosniją primenančius atvejus“, kai žmonės būdavo verčiami stebėti savo mylimųjų žaginimus arba netgi dalyvauti juose.
Pasakojoma apie vieną 12 metų berniuką, kuris buvo verčiamas santykiauti su savo močiute, grasinant jam mirtimi.
Vyrai taip tapdavo lytinės prievartos aukomis, kai kurie buvo prievartaujami, kiti – kastruojami, rodo liudijimai.