Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 06 14 /08:55

Jungtinėse Tautose 120 šalių pasmerkė Izraelį dėl smurto Gazoje, Lietuva susilaikė

Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja trečiadienį priėmė arabų valstybių palaikomą rezoliuciją, smerkiančią Izraelį dėl palestiniečių žūčių Gazos Ruože.
JTO vėliava
JTO vėliava / Makaristos nuotr.

Už rezoliuciją balsavo 120 valstybių. Jos taip pat atmetė Jungtinių Valstijų mėginimą dėl smurto Gazoje apkaltinti palestiniečių islamistų judėjimą „Hamas“.

Rezoliucijoje žydų valstybė smerkiama dėl „pernelyg didelio, neproporcingo ir chaotiško jėgos naudojimo“ prieš palestiniečius civilius ir raginama imtis palestiniečių apsaugos priemonių Gazos Ruože bei Vakarų Krante.

Nuo kovo pabaigos, kai Gazos pasienyje prasidėjo protestai, nuo Izraelio ugnies žuvo mažiausiai 129 palestiniečiai. Per šiuos neramumus nežuvo ne vienas izraelietis.

Rezoliuciją, kurią arabų ir musulmonų valstybių vardu pristatė Alžyras ir Turkija, 193 nares turinčioje Generalinėje Asamblėjoje palaikė 120 šalių. Aštuonios valstybės balsavo prieš dokumentą, dar 45 susilaikė.

Lietuva susilaikė

Lietuva Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje susilaikė per balsavimą dėl rezoliucijos.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad dokumentas yra nesubalansuotas, nes jame neatsispindi Gazos ruožą valdančio islamistų judėjimo „Hamas“ atsakomybė.

„Civilių aukos yra nepriimtinos ir ragindami Izraelį nenaudoti perteklinės jėgos, suprantame, kad Izraelis turi teisę savigynai“, – BNS ketvirtadienį sakė L.Linkevičius.

„Vertindami veiksmus, turime tam tikrą atsakomybę priskirti „Hamas“ ir kitoms teroristinėms grupuotėms, nes jos naudoja moteris ir vaikus kaip skydus, vykdydami provokacijas“, – pridūrė ministras.

„Ši rezoliucija yra nesubalansuota ir neprisidės prie stabilumo. Nevertindami provokacinių veiksmų iš „Hamas“ darome klaidą ir negalime pritarti tokiai rezoliucijai“, – sakė L Linkevičius.

L.Linkevičius sakė šią poziciją balsavimo išvakarėse aptaręs per pokalbį telefonu su Turkijos užsienio reikalų ministru.

ES šalių pozicijos tradiciškai išsiskyrė – 12 balsavo už, 16 susilaikė.

Be Lietuvos, balsavime susilaikė Austrija, Bulgarija, Čekija, Danija, Italija, Jungtinė Karalystė, Kroatija, Kipras, Latvija, Lenkija, Nyderlandai, Rumunija, Slovakija, Vengrija ir Vokietija.

Palestiniečius balsavime parėmė Airija, Belgija, Estija, Graikija, Ispanija, Liuksemburgas, Malta, Portugalija, Prancūzija, Slovėnija, Suomija ir Švedija.

Be Izraelio ir JAV, prieš balsavo tik Australija, Maršalo salos, Mikronezija, Nauru, Saliamono salos ir Togas.

JAV ambasadorė prie Jungtinių Tautų Nikki Haley atmetė šią, anot jos, „vienpusišką“ rezoliuciją. Ji taip pat apkaltino arabų valstybes, kad jos siekia sau politinės naudos, reikalaudamos Izraelio pasmerkimo Jungtinėse Tautose.

„Kai kam Izraelio puolimas yra mėgstamiausia politinė sporto rungtis. Būtent dėl to šiandien ir esame čia“, – kalbėjo Amerikos diplomatė.

Jungtinės Valstijos pateikė pataisą, smerkiančią judėjimą „Hamas“ dėl smurto kurstymo Gazos pasienyje, tačiau ji nesurinko priėmimui reikalingų dviejų trečdalių balsų.

Rezoliuciją palaikančios arabų valstybės kreipėsi į Generalinę Asamblėją, kai Jungtinės Valstijos birželio 1 dieną blokavo jos priėmimą Saugumo Taryboje, pasinaudodamos savo veto teise.

Kitaip nei JT Saugumo Tarybos priimami dokumentai, Generalinės Asamblėjos rezoliucijos yra neprivalomojo pobūdžio ir šalys negali jų vetuoti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų