Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Jungtinių Tautų vadovas Ban Ki-moonas pristatys svarbią ataskaitą dėl Sirijos cheminių ginklų

Jungtinių Tautų (JT) vadovas Ban Ki-moonas pirmadienį pristatys ataskaitą dėl Sirijos cheminių ginklų, didinant spaudimą tos šalies prezidento Basharo al Assado režimui tuo metu, kai didėja palaikymas JAV ir Rusijos iniciatyvai, turinčiai padėti išvengti karinės intervencijos.
Ban Ki-moonas
Ban Ki-moonas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Ban Ki-moonas pristatys JT tyrėjų komandos išvadas Saugumo Tarybai Niujorke 11 val. 15 min. vietos (18 val. 15 min. Lietuvos) laiku.

Jis jau atskleidė, jog tikisi, kad šioje ataskaitoje bus pateikta „triuškinamų“ patvirtinimų, jog per ataką netoli Damasko rugpjūčio 21 dieną, per kurią žuvo šimtai žmonių, buvo panaudoti cheminiai ginklai.

Rusijos ir JAV susitarimas dėl Sirijos cheminių ginklų atsargų likvidavimo taip pat darys didelę įtaką pasitarimams JT Saugumo Taryboje, kurie, kaip tikimasi, prasidės pirmadienį.

Tarptautinis palaikymas šiai iniciatyvai didėja, nors Vašingtonas ir Paryžius perspėjo, kad karinės intervencijos galimybė išlieka.

Vašingtonas siekia užsitikrinti didesnį tarptautinį palaikymą sutarčiai, pasirašytai Ženevoje šeštadienį, kurioje reikalaujama skubaus atsako iš Damasko režimo.

Ambicingas planas iki ateinančių metų vidurio pašalinti ir sunaikinti Sirijos cheminį arsenalą, kuris laikomas vienu iš didžiausių pasaulyje, buvo parengtas per tris dienas Ženevoje vykusias derybas tarp JAV valstybės sekretoriaus Johno Kerry ir Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo derybas.

Pagal jį B.al Assadui suteikiama savaitė laiko pateikti išsamią informaciją apie jo režimo cheminį arsenalą, draudžiamą tarptautinių konvencijų. Tokiu atveju Damaskas galės tikėtis išvengti JAV vadovaujamų karinių smūgių.

Susitarime taip pat nurodoma, jog ginklų kontrolės ekspertams turi nedelsiant būti suteikta visokeriopa prieiga ir kad inspekcijos maždaug 45 objektuose – anot JAV, susijusiuose su Sirijos cheminių ginklų programa – turi būti užbaigtos iki lapkričio.

Pirmadienį paskelbta JT ataskaita darys įtaką bet kokioms Saugumo Tarybos pastangoms susitarti dėl rezoliucijos, kurioje būtų išreikštas palaikymas Rusijos ir JAV sudarytam susitarimui.

S.Lavrovas leido suprasti, kad Rusija neleis paskelbti rezoliucijos, kurioje būtų pritariama jėgos panaudojimui, jeigu B.al Assadas nevykdys susitarimo sąlygų. Tuo tarpu Vakarų šalys reikalauja, kad tokiame dokumente privalo būti numatytos „pasekmės“.

Tikėtina, kad JT tyrėjų ataskaita bus daugiausiai techninio pobūdžio ir kad jose bus pateikta informacijos apie raketas, panaudotas per numanomą cheminę ataką, bei tikėtiną tų raketų trajektoriją, sakė diplomatai.

Tačiau paskelbta sąlyga, kad Sirijos cheminių ginklų atsargos privalo būti sunaikintos iki 2014-ųjų vidurio „atrodo esanti gryna fantazija“, Paryžiuje įsikūrusio Strateginių tyrimų fondo ekspertas Olivier Lepickas sakė naujienų agentūrai AFP.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos