Junionistai nutrauks Šiaurės Airijos vyriausybės boikotą

Šiaurės Airijos pagrindinė probritiška partija antradienį pareiškė pritarianti susitarimui su Jungtinės Karalystės vyriausybe ir nutrauksianti ilgai vykdytą decentralizuotos Šiaurės Airijos vyriausybės boikotą.
Peter Morrison / AP
Peter Morrison / AP

2022-ųjų vasarį Demokratinė junionistų partija (DUP) pasitraukė iš provincijos vyriausybės, protestuodama prieš vienintelio JK regiono, turinčio sausumos sieną su Europos Sąjunga, atžvilgiu po „Brexito“ pasiektus prekybos susitarimus tarp Londono ir Briuselio.

DUP lyderis Jeffrey Donaldsonas (Džefris Donaldsonas) teigė, kad susitarimas su Londonu, patvirtintas vidiniu balsavimu uždarame posėdyje Lisberne netoli Belfasto, yra pagrindas po beveik dvejų metų atkurti Šiaurės Airijos asamblėją.

„Rezultatas buvo aiškus. DUP buvo ryžtinga. Man buvo suteikti įgaliojimai judėti į priekį“, – apie 1 val. (3 val. Lietuvos laiku) po penkias valandas trukusio posėdžio ir balsavimo žurnalistams sakė J. Donaldsonas.

Tačiau, pasak jo, DUP veto dėl valdžios pasidalijimo vyriausybės atkūrimo Stormonte bus panaikintas tik tuo atveju, jei JK vyriausybė Londone priims teisės aktus ir bus galutinai susitarta dėl tvarkaraščio.

Išsami informacija apie sandorį bus paskelbta artimiausiu metu, sakė J. Donaldsonas.

„Manau, kad pasiūlymais bus iškeltos Šiaurės Airijai naudingos priemonės, kurios atkurs mūsų vietą Jungtinėje Karalystėje ir jos vidaus rinkoje“, – kalbėjo jis.

Antradienį J. Donaldsonas BBC radijui sakė, kad susitarimas bus paskelbtas trečiadienį ir kad jis apims „konstitucinius įstatymus“ ir „praktinius susitarimus“.

Šiaurės Airijos sekretorius Chrisas Heatonas-Harrisas (Krisas Hitonas-Harisas) sakė esąs patenkintas, kad DUP priėmė susitarimą, ir pažadėjo, kad Londonas laikysis jo sąlygų.

„Dabar manau, kad yra visos sąlygos Asamblėjai sugrįžti [...]. Tikiuosi, kad galėsiu kuo greičiau galutinai užbaigti šį susitarimą su politinėmis partijomis“ – socialiniame tinkle „X“ parašė jis.

Jei bus patvirtintas, susitarimas sudarys sąlygas DUP ir proairiškai nacionalistų partijai „Sinn Fein“ galbūt jau kitą savaitę išrinkti Asamblėjos pirmininką.

Michelle O'Neill (Mišel O'Nil) iš „Sinn Fein“ turėtų tapti pirmąja ministre. Tai būtų pirmas kartas, kai nacionalistas dirba šiame poste. „Sinn Fein“ aplenkė DUP per praėjusius Asamblėjos rinkimus 2022 metų gegužę.

Viešojo sektoriaus problemos 

„Sinn Fein“ pirmininkė Mary Lou McDonald (Meri Lu Makdonald) sakė, kad yra nusiteikusi optimistiškai ir mano, kad Šiaurės Airijos institucijos pradės veikti iki Londono nustatyto vasario 8-osios termino.

DUP iš šios vykdomosios institucijos pasitraukė 2022 metų vasarį, dėl prekybos tarp Šiaurės Airijos ir ES taisyklių po JK išstojimo iš ES.

Pagal 1998 metų Didžiojo penktadienio susitarimo, kuriuo buvo užbaigti trys tarpkonfesinio smurto dėl britų valdymo Šiaurės Airijoje dešimtmečiai, vieną svarbų punktą turėjo būti išlaikyta atvira siena tarp šios provincijos ir Airijos Respublikos – Europos Sąjungos šalies narės.

Tačiau dėl „Brexito“ iškilo galvosūkis, kaip apsaugoti Europos bendrąją rinką ir muitų sąjungą, kai JK nebepriklauso ES, bet iš esmės lieka galimybė prekėms keliauti per Šiaurės Airiją.

Po „Brexito“ sudarytais prekybos susitarimais siekta išspręsti šį galvosūkį nustatant, kad ES ir JK siena prekių patikrai eis Airijos jūra.

Junionistai nerimauja, kad šiuo sprendimu Šiaurės Airija iš esmės atsiduria ES pusėje, o Anglija, Škotija ir Velsas lieka kitoje.

Junionistų teigimu, pagal šiuos susitarimus Šiaurės Airijai iš dalies liko galioti ES įstatymai ir susidarė sąlygos šiai JK provincijai susivienyti su Airijos Respublika, o tokiai perspektyvai jie kategoriškai priešinasi.

Per užsitęsusias derybas su Londonu DUP siekė peržiūrėti prekybos taisykles ir, be kitų dalykų, sumažinti prekių, keliaujančių tarp Šiaurės Airijos ir Didžiosios Britanijos, patikrinimų skaičių.

Asamblėjos blokavimas paralyžiavo Šiaurės Airijos institucijas ir kurstė politinę nežinomybę bei darbuotojų nepasitenkinimą regione.

Anksčiau šį mėnesį 16 valstybinio sektoriaus profesinių sąjungų koordinavo masinį streiką dėl užmokesčio – didžiausią šiame regione per kelis dešimtmečius.

Londonas pasiūlė regionui 3,3 mlrd. svarų (maždaug 3,9 mlrd. eurų) finansinį paketą ginčams dėl užmokesčio išspręsti su sąlyga, kad Šiaurės Airijos asamblėja vėl bus atidaryta.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai