Kremliaus oponentai bendradarbiauja su buvusiu Valstybės departamento koordinatoriumi sankcijų politikos klausimais Danieliu Friedu, buvusiems kolegoms siūlančiu, kuriuos asmenis įtraukti į sąrašą.
Nors sąrašas turėtų būti paskelbtas sausio 29 d., Rusijos turtingieji jau senokai pradėjo nerimauti.
„Rusijos verslininkai turi savęs paklausti: ar aš esu Putino aparato dalis?“, – teigė D.Friedas. Jis konsultavosi su buvusiu V.Putino patarėju A.Ilarionovu, šiuo metu režimą apibūdinančiu kaip „pusiau totalitarinį“.
Buvusiam Valstybės departamento koordinatoriui patarinėja žurnalistas ir politinis veikėjas Andrejus Piontkovskis, palyginęs V.Putiną su mafijos bosu Al Capone, taip pat ekonomistas Andersas Aslundas.
„Šie vyrai kritikuoja Putino agresiją užsienyje ir autoritarizmą namuose. Ar visi tokie asmenys negali diskutuoti apie būdus, kaip tam pasipriešinti?“, – retoriškai klausė D.Friedas.
„Ekonominis karas“
Kremliaus kritikų pagalba sudarant sąrašą tik sustiprino nerimą Maskvoje. Valstybei priklausančio „VTB banko“, kurį paveikė Vakarų sankcijos, vadovas Andrejus Kostinas sankcijos pavadino „ekonominiu karu“.
Sąrašas buvo sudarytas remiantis praeitą vasarą priimtu įstatymu. Juo, net ir Baltiesiems rūmams prieštaraujant, tapo sudėtingiau atšaukti sankcijas, Rusijai skirtas dėl Ukrainos krizės ir galimo bandymo kištis į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimus.
Įstatymas reikalauja, kad Iždo departamentas sudarytų „aukščiausio rango politinių figūrų ir oligarchų Rusijos Federacijoje sąrašą, remiantis jų artumu Rusijos režimui ir turto verte“.
Nors patekimas į sąrašą dar nereiškia, kad nedelsiant bus skirtos sankcijos, Rusijos turtingieji ir galingieji bandė jo išvengti. Tai, kad Iždo departamentui patarinėja Kremliaus priešininkai, sukėlė dar didesnį nerimą.
„Jie yra šlykštūs tipai, – sakė politikos konsultantas Kremliuje Konstantinas Kostinas. – Reikia, kad dirbtų ekspertai, kurie gali atlikti objektyvų darbą.“
„Šimtai vardų“
Anot A.Aslundo, nors opozicionieriai Iždo departamentui nesiūlo į sąrašą įtraukti konkrečių asmenų, „visi žino daugybę vardų“. Jo teigimu, maksimalus poveikis būtų padarytas į sąrašą įtraukiant 40-50 žmonių.
„Nenorima įvardinti ir gėdinti per daug (asmenų – red.)“, – sakė A.Aslundas. Tuo tarpu A.Ilarionovas siūlė įtraukti „šimtus“.
Įstatymas reikalauja, kad į sąraše taip pat atsidurtų oligarchų šeimos nariai, būtų pateikta informacija apie jų turtą.
Su JAV įstatymų leidybos procesu susijęs asmuo teigė, kad Kongresas nepasitenkins mažiau nei 100 pavardžių.
„Tie, kurie atsidurs sąraše, susiburs aplink Putiną, tačiau šimtai kitų išsigąs, – teigė Michailas Chodorkovskis, iš kurio Kremlius atėmė „Jukos“ naftos gigantą ir apkaltino sukčiavimu. – 40-60 vardų Kremliaus sąraše užteks išgąsdinti visus likusius.“
Įtraukti artimiausi
Artimi V.Putino draugai, kuriems jau buvo skirtos sankcijos, pavyzdžiui, milijardieriai Genadijus Timčenka ir Arkadijus Rotenbergas, yra akivaizdūs kandidatai į sąrašą.
A.Aslundas pridūrė, kad aukščiausių Kremliaus pareigūnų vaikai, kurie gavo darbus valstybinėse kompanijos, yra kita katerogija.
Į taip vadinamų auksinių vaikų, kuriems dar nebuvo skirtos sankcijos, kategoriją patenka deimantų gavybos bendrovės „Alrosa“ vadovas Sergejus Ivanovas, ir valstybinio banko „Rosselkhozbank“ vadovas Dmitrijus Patruševas.
Kol kas oficialiai buvo įvardinti tik du asmenys, kurie galimai bus įtraukti į sąrašą: V.Putino sąjungininkas generalinis prokuroras Jurijus Čaika ir milijardierius Ališeras Usmanovas.