Prorusiško politiko etiketę įniršęs J.McCainas R.Paului prilipdė po to, kai pastarasis Senate trečiadienį jau antrą kartą sutrukdė Juodkalnijos priėmimo į NATO protokolų ratifikavimui.
Tai reiškia, kad šios nedidelės Balkanų šalies įstojimo į Aljansą procesas užtruks.
„Jis neturi jokio pateisinimo savajam prieštaravimui dėl mažos šalies, kurią puola rusai, tapimo NATO nare. Šis senatorius iš Kentukio dabar dirba Vladimirui Putinui“, – pareiškė J.McCainas.
Drebėjo iš pykčio
Šis JAV politikos veteranas pratrūko netrukus po to, kai kitų senatorių paprašė vieningai pritarti Priėmimo protokolų ratifikavimui.
„Jei bus prieštaravimų, tai reikš, kad Putinas pasiekia savo tikslus mūsų rankomis“, – prieš balsavimą įspėjo J.McCainas, aršus Kremliaus kritikas.
Bet tuomet Senato salėje įžūliai pasirodė R.Paulas, kuris atidavė balsavimą prieš protokolų ratifikavimą ir iškart išėjo. J.McCainas tuomet ir pratrūko.
„Matau, kad senatorius iš Kentukio be jokio savo veiksmų paaiškinimo paliko salę. Tai yra neįtikėtina, kai senatorius blokuoja protokolus, kuriuos remia absoliuti dauguma jo kolegų“, – net drebėdamas iš pykčio kalbėjo J.McCainas.
Vėliau jo atstovas „The Daily Beast“ paaiškino: „Jei Kongresas nesugebės ratifikuoti Juodkalnijos priėmimo į NATO, nugalės tik V.Putinas, kurio režimas siekia sunaikinti Aljansą, nuversti išrinktą Juodkalnijos vyriausybę ir sužlugdyti demokratines institucijas visoje Europoje.“
Tyčiojosi iš buvusio karo belaisvio
R.Paulas, kuris teigia kovojantis prieš militarizmą, vėliau pasiteisino – tačiau taip, kaip jam, tipiškam izoliacionistinių pažiūrų libertarui, įprasta.
„Nebūtų protinga didinti finansinius ir karinius Jungtinių Valstijų įsipareigojimus tokiu metu, kai mūsų skola siekia 20 trln. dolerių.
Ketvirtadienio rytą R.Paulas televizijai MSNBC teigė, jog J.McCaino elgesys jam neva įrodo, kad senatorių kadencijas reiktų riboti.
Šiuo metu JAV laiko karius dešimtyse šalių, o jie aktyviai kovoja Irake, Sirijoje, Libijoje ir Jemene, neskaitant pavienių bepiločių orlaivių smūgių Pakistane. Be to, JAV yra įsipareigojusios ginti 28 NATO šalis“, – „Business Insider“ atsiųstame pranešime rašo R.Paulas.
O jau ketvirtadienio rytą R.Paulas televizijai MSNBC teigė, jog J.McCaino elgesys jam neva įrodo, kad senatorių kadencijas reiktų riboti. Be to, senatorius teigė, kad Juodkalnijoje, kuri – jo žiniomis – yra „arti Rusijos“, žmonės nepritaria narystei NATO.
R.Paulo kalbos primena Donaldo Trumpo pasisakymus apie Aljansą dar prieš jam tampant prezidentu. Turtuolis Aljansą vadino pasenusiu ir klausė, kodėl Vašingtonas turi rūpintis kitų šalių saugumu – esą taip švaistomi pinigai.
Beje, analitinis centras „RAND“ pernai vasarą rašė, kad Amerika, priešingai nei dažniausiai manoma, neišleidžia be galo daug lėšų pajėgoms, kurios laikomos sąjungininkų šalyse. „RAND“ mini mažiau nei 10 mlrd. dolerių per metus, o tai sudaro mažiau nei 2 proc. JAV gynybos biudžeto.
Nori pagarbos Rusijai
Bet nors R.Paulo argumentai neįtikinantys, priežasčių jo prieštaravimui dėl Juodkalnijos narystei NATO galima ieškoti kitur – pavyzdžiui, senatoriaus pasisakymuose per krizę Ukrainoje ir Rusijai aneksavus Krymą.
Kai Viktoras Janukovyčius 2014 metų rugsėjį paspruko iš Kijevo, R.Paulas „The Washington Post“ teigė norintis, kad JAV gerbtų Rusiją.
Kai Viktoras Janukovyčius 2014 metų rugsėjį paspruko iš Kijevo, R.Paulas „The Washington Post“ teigė norintis, kad JAV gerbtų Rusiją: „Mūsų pusėje yra tokių, kurie įstrigę Šaltojo karo eroje ir noti visą laiką erzinti Rusiją. Nemanau, kad tai gera mintis.“
Vėliau, kai Kryme pasirodė „žalieji žmogeliukai“, R.Paulas pareiškė prieštaraujantis pagalbai ukrainiečiams ir komentare „Breitbart News“ iškoneveikė „į krūtinę sau mušančius politikus, kurie niekada nėra matę karo“.
JAV politikos apžvalgininkai tuomet stebėjosi, nes R.Paulas kalbėjo apie senatorių Lindsay Grahamą, kuris beveik tris dešimtmečius tarnavo karinėse oro pajėgose, ir senatorių J.McCainą, kuris buvo paimtas į nelaisvę Vietname, tad karo tikrai yra matęs.
Palaiko Kremliaus interesus
Prorusiškos R.Paulo ir jo tėvo, daugkartinio kandidato į JAV prezidentus Rono Paulo pažiūros įstrigo ir 28 metų vilnietei Eglei Markevičiūtei, kuri anksčiau daug aktyviau nei dabar veikė tarptautinėje jaunųjų libertarų organizacijoje „Students For Liberty“.
Eglė Markevičiūtė: „Rando Paulo tėvas Ronas Paulas Krymo okupaciją vadino secesija, teisėtu neva sukilusių Krymo žmonių atsiskyrimu.“
„Visa Paulų šeima visuomet nuosekliai pasisakė už menkesnį Amerikos vaidmenį pasaulyje, užsidarymą tarp Amerikos sienų, prieš NATO, tuo pačiu aktyviai palaikydami Kremliaus interesus.
Rando Paulo tėvas Ronas Paulas Krymo okupaciją vadino secesija, teisėtu neva sukilusių Krymo žmonių atsiskyrimu“, – 15min teigė E.Markevičiūtė.
Feisbuke jau kelerius metus aktyviai veikia Rytų Europos aktyvistų įkurta grupė „Confused Pro-Putin Libertarians“ („Sutrikę proputiniški libertarai“), kurioje libertarinių pažiūrų žmonėms bandoma parodyti, kad V.Putinas toli gražu nėra laisvės šauklys. Daugiausia kritikos tenka Rono Paulo institutui taikai ir klestėjimui.
„Šis institutas kilus Rusijos ir Ukrainos karui labai agresyviai rašydavo apie visus, kurie palaikė Ukrainą ir kritikavo palyginti atsainų JAV ir tarptautinės bendruomenės požiūrį į tai, kas ten vyko ir tebevyksta.
Kai buvau aktyvi tarptautinėje libertarų bendruomenėje, esu sulaukusi įvairių apibūdinimų ir aš su kolegėmis, bet, aišku, juos priėmiau kaip komplimentą“, – pasakojo E.Markevičiūtė.
Jos teigimu, libertarai Paulai anksčiau JAV prezidento Donaldo Trumpo beveik nekritikuodavo, bet dabar, kai tik jo retorika Rusijos atžvilgiu šiek tiek pasikeitė, „tas institutas vėl pradėjo erzeliuoti“.
„Jei dabar pasižiūrėsite į jų naujienas, pamatysite, kad beveik kiekvienoje D.Trumpas smarkiai kritikuojamas, piešiamas juodžiausiomis spalvomis, naudojami tokie žodžiai kaip „trumpokalipsė“ ir panašiai“, – pažymėjo lietuvė.
Eglė atsimena, kaip „kažkada, dar prieš Ukrainos įvykius“, kitus libertarus „Studens For Liberty“ bandydavo įtikinti, kad nereikėtų bendradarbiauti su Kremliaus propagandine televizija „Russia Today“.
„Jie sakydavo, o kodėl, juk nemokama reklama. Bet po kelerių metų jie suprato, ką aš ir kiti žmonės iš Rytų Europos turėjome omenyje“, – teigė E.Markevičiūtė.
Kremlius organizavo perversmą?
Juodkalnijos stojimui į NATO buvo pritarta praėjusių metų gegužę. Tačiau tam, kad priėmimo procesas judėtų į priekį, protokolus turi ratifikuoti visų Aljanso šalių parlamentai. Amerikoje – JAV Senatas.
Juodkalnijos narystei NATO žalia šviesa užsidegtų, jei po debatų Senate jai pritartų du trečdaliai iš 100 senatorių.
Tai jau galėjo būti padaryta pernai gruodį, Vašingtone dar dirbant Baracko Obamos administracijai. Tačiau ir tuomet pasipriešino senatorius R.Paulas, kuriam padėjo dar vienas respublikonas Michaelas Lee.
Tiesa, yra dar viena galimybė – Juodkalnijos narystei NATO žalia šviesa užsidegtų, jei po debatų Senate jai pritartų du trečdaliai iš 100 senatorių. Greičiausiai būtent tokio scenarijaus šiuo metu ir reiktų tikėtis.
Rusija prieštarauja Juodkalnijos prisijungimui prie NATO, kurios plėtrą smerkia. Tuo tarpu Podgoricoje beveik neabejojama, kad būtent Rusijos prašymu grupė Serbijos nacionalistų pernai spalį, Juodkalnijoje vykstant rinkimams, mėgino nužudyti tuometį premjerą Milo Džukanovičių.
Tai esą buvo dalis sąmokslo, turėjusio destabilizuoti šią nedidelę valstybę ir užkirsti jai kelią įstoti į NATO.
Juodkalnija kovo pradžioje taip pat pranešė siekianti Rusijos karinės žvalgybos, Vyriausiosios žvalgybos valdybos agento Eduardo Šišmakovo, esą vadovavusio perversmininkų tinklui, arešto.