Jutoje iš nepilnamečių bus reikalaujama tėvų sutikimo naudotis socialiniais tinklais

Juta ketvirtadienį tapo pirmąja JAV valstija, kurioje iš jaunesnių nei 18 metų asmenų bus reikalaujama tėvų sutikimo naudotis tokiais socialiniais tinklais kaip „Instagram“ ir „TikTok“.
Socialiniai tinklai
Socialiniai tinklai / 123RF.com nuotr.

Šis įstatymas, įsigaliosiantis 2024-ųjų kovą, buvo priimtas atsižvelgiant į susirūpinimą dėl didėjančios jaunimo priklausomybės nuo socialinių tinklų ir pavojų saugumui, tokių kaip kibernetinės patyčios, išnaudojimas ir nepilnamečių asmenų duomenų rinkimas.

Vis dėlto technologijų įmonės ir organizacijos, ginančios pilietines laisves, perspėjo, kad tai gali apsunkinti prieigą prie interneto išteklių socialiai atskirtiems paaugliams ir stipriai paveikti žodžio laisvę.

„Mes nebenorime leisti, kad socialinės žiniasklaidos bendrovės toliau kenktų mūsų jaunimo psichologinei sveikatai“, – socialiniame tinkle „Twitter“ rašė vakarinės JAV valstijos gubernatorius Spenceris Coxas, kuris per ketvirtadienį vykusią ceremoniją pasirašė du susijusius įstatymus.

Be to, jie reikalauja, kad socialiniai tinklai tėvams suteiktų visapusišką prieigą prie jų vaikų paskyrų ir nustatytų „komendanto valandą“, neleidžiančią nakties metu naudotis socialiniais tinklais.

Įstatymų nuostatomis numatytos baudos bendrovėms, jei jos jaunesniems nei 18 metų vartotojams taikys „priklausomybę sukeliančius algoritmus“, todėl tėvams bus lengviau pareikšti ieškinius socialinės žiniasklaidos bendrovėms dėl finansinės, fizinės ir emocinės žalos.

„Tikimės, kad tai tik pirmas žingsnis, kuris bus žengtas visoje šalyje ir, kurį tikėkimės, žengs federalinė vyriausybė“, – sakė įstatymo bendraautorė valstijos kongresmenas Jordanas Teuscheris.

Jutos Senato narys respublikonas Michaelas McKellas, taip pat rėmęs šį įstatymo projektą, teigė, kad tai dviejų partijų pastangos, ir gyrė JAV prezidento Joe Bideno metinį kreipimąsi, kuriame jis palietė šį klausimą.

Praėjusį mėnesį J.Bidenas paragino JAV įstatymų leidėjus suvaržyti socialinės žiniasklaidos bendrovių reklamas nepilnamečiams ir jų duomenų rinkimą, kaltindamas didžiąsias technologijų bendroves, jog jos eksperimentuoja su šalies jaunimu siekdamos pelno.

Kalifornija jau yra priėmusi interneto saugos įstatymus, įskaitant griežtus privatumo nustatymus pagal išankstinius parametrus nepilnamečiams, bet Jutos valstijos įstatymas yra daug griežtesnis.

Panašius įstatymų projektus rengia Ohajo bei Konektikuto valstijų įstatymų leidėjai.

„Instagram“ ir „TikTok“ platformos tėvams įdiegė daugiau tėvams skirtų kontrolės priemonių, pavyzdžiui, trumpųjų žinučių siuntimo apribojimus ir laiko limitus.

Ketvirtadienį Jutoje vykusioje iškilmingoje ceremonijoje M.McKellas atkreipė dėmesį į federalinio Ligų kontrolės ir prevencijos centrų duomenis, kurie, pasak jo, rodo, kad socialinių tinklų programėlės daro įtaką jaunų žmonių psichikai.

„Poveikis mūsų dukroms, o aš turiu dvi dukras, man kelia didžiulį nerimą“, – teigė jis.

„Trisdešimt procentų mūsų dukrų nuo devintos iki dvyliktos klasės yra rimtai svarsčiusios apie savižudybę“, – nurodė M.McKellas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis