Europos Parlamento laiške „Brexit“ derybininkui Micheliui Barnier buvo rašoma, kad, pagal pasiūlymus, kuriuos Jungtinė Karalystė pateikė birželio 26 dieną, „ES piliečių teisės JK bus žemesnio lygio nei trečiojo pasaulio šalių piliečių, gyvenančių ES“.
Ką Jungtinė Karalystė siūlo ES piliečiams?
- Visi ES piliečiai, penkerius metus teisėtai gyvenę Jungtinėje Karalystėje, galės kreiptis dėl „įsikūrusiojo statuso“ (angl. settled status). Jie taip pat galės į šalį atsivežti sutuoktinius ir vaikus. Ši taisyklė galios ir Norvegijos, Islandijos, Šveicarijos bei Lichtenšteino piliečiams.
Tiesa, šis statusas nebus pratęsiamas automatiškai – dėl jo reikės kreiptis iš naujo. - Gavusieji „įsikūrusiojo statusą“ galės gyventi, dirbti, studijuoti ir gauti išmokas tokia pat tvarka, kaip ir dabar. Kreipimuisi dėl JK pilietybės gavimo taip pat galios dabartinės taisyklės.
- ES piliečiai, JK gyvenę mažiau nei penkerius metus, galės likti ir toliau dirbti šalyje. Kai JK bus pragyvenę penkerius metus, galės kreiptis dėl „įsikūrusiojo statuso“ gavimo.
- Tie, kurie į JK atvyko vėliau, nei reikalaus nustatytas terminas (kol kas jo data nėra žinoma), galės laikinai pasilikti šalyje, kad „sureguliuotų savo statusą“. Vis dėlto jiems nebus suteikiamos jokios garantijos.
- ES piliečiai, jau turintys nuolatinį leidimą gyventi šalyje, dėl šio leidimo turės kreiptis iš naujo.
- JK gyvenančių ES piliečių teises gins Jungtinės Karalystės teismai.
Ką Europos Sąjunga siūlo Jungtinės Karalystės piliečiams?
- Visi Jungtinės Karalystės piliečiai, „Brexit“ metu teisėtai gyvenantys ES šalyse, galės jose likti ir tuo atveju, jei neturi leidimo gyventi šalyje įrodančių dokumentų.
- Dabartinės ES piliečių ir jų šeimos narių teisės bus visiškai apsaugotos visą likusį gyvenimą.
- Su JK piliečiais bus elgiamasi taip pat, kaip ir su ES piliečiais. Jų teises užtikrins Europos Sąjungos Teisingumo Teismas.
- Dabartinės taisyklės dėl išmokų, sveikatos apsaugos ir išsilavinimo suteikimo bus apsaugotos.
- Studentai po studijų baigimo galės likti šalyje ir dirbti, jiems nebus taikomi tie patys įstatymai, kaip imigrantams iš trečiojo pasaulio šalių.
Kada prasidės procesas?
JK vyriausybės atstovų teigimu, nėra reikalo nedelsiant kreiptis dėl naujojo statuso gavimo. Taip pat nebūtina to daryti prieš JK paliekant Bendriją.
Vis dėlto procesas užims nemažai laiko, todėl JK ministrai sako norintys suteikti žmonėms galimybę tai padaryti „kiek įmanoma anksčiau“. Paraiškų teikimo procedūra turėtų prasidėti dar prieš „Brexit“ – tikimasi, kad dėl naujo statuso bus galima kreiptis jau 2018-ųjų vasarą.
Tie, kurie jau turi leidimą nuolat gyventi šalyje, turės jį gauti iš naujo. Tiesa, JK vyriausybės atstovai tikina, kad procesas bus „kiek įmanoma sklandesnis“.