2023 01 13

Ką reiškia „suteikti Ukrainai saugumo garantijas“ ir kas tai padarys?

Vieną dieną karas Ukrainoje baigsis. Kaip ir kada kol kas galime tik spėlioti. Tačiau vienas svarbiausių klausimų bus kaip ateityje užtikrinti Ukrainos saugumą – ir kas tai padarys.
Ukrainos vėliava
Ukrainos vėliava / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Galimi atsakymai nėra paprasti ir jie priklausys nuo karo baigties. Tačiau atrodo aišku, kad, nebent Rusija visiškai žlugs ir pralaimės, Ukrainai atgavus visą savo teritoriją, bet kokios saugumo garantijos greičiausiai bus dalinės ir trapios.

Tačiau, pasak įvairių analitikų bei pareigūnų, neturint bent kažkokių garantijų, sunku įsivaizduoti, kad investuotojai sugrįžtų į Ukrainą, kad atkurtų šalį – ar kad ateityje neprasidės dar vienas karas.

Daug kas priklauso nuo pačių Vakarų, kurie nori apsaugoti Ukrainą, tačiau parodė, jog nenori už ją kovoti ir tiesiogiai karo lauke stoti prieš Rusiją. Kol kas Vakarai mėgina atgrasyti Rusiją jos neprovokuodami.

„Europos ir transatlantinės vienybės lauks daug pavojų“, – sakė Romos Tarptautinių reikalų instituto direktorė Nathalie Tocci.

Pasak jos, net jei Ukraina sugebės susigrąžinti Rusijos praėjusiais metais užgrobtas teritorijas, Europoje ir Vašingtone pasigirstų balsų, niurnančių: „Pažiūrėkite į nuolatines išlaidas, civilines ir karines – ieškokim kompromiso“.

Tačiau Ukraina mainais norės tvirtų saugumo įsipareigojimų, sakė ji, ir tai gali suskaldyti Vakarus – Vidurio ir Rytų Europos šalys reikalaus Ukrainai narystės NATO, o Vakarų Europos sąjungininkės atsisakys ją priimti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų