Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ką slepia Šiaurės Korėjos branduolinis bandymas

Šiaurės Korėja atliko jau penktą branduolinės bombos bandymą. Ir jis buvo gerokai galingesnis nei anksčiau įvykdyti. Tarptautinė bendruomenė dėl to pasmerkė Kim Jong Uno vadovaujamą režimą. BBC bando paaiškinti, kodėl Šiaurės Korėja atlieka tokius bandymus ir kodėl visas pasaulis neturi į tai žiūrėti pro pirštus.
Kim Jong Unas
Kim Jong Unas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Manoma, kad penktadienį išbandyto branduolinio užtaiso sprogimo galia siekė apie 10 kilotonų. Tai kol kas galingiausias Šiaurės Korėjos išbandytas branduolinis ginklas.

Prieš tai Šiaurės Korėja šių metų sausį taip pat buvo atlikusi branduolinės bombos bandymą šalies šiauriniame Pungjė-ri branduolinių bandymų poligone.

Kodėl dabar?

Yra bent kelios priežastys, kodėl būtent dabar Šiaurės Korėja suaktyvėjo vykdydama tarptautinės bendruomenės smerkiamus bandymus.

Visų pirma, kaip rašo BBC, taip Šiaurės Korėja parodo, kad nebijo jokių priešų. Demonstruodama branduolinę galią ji stengiasi įrodyti, kad yra pasirengusi atremti bet kokius karinius veiksmus. Tuo pačiu tai yra dūris Jungtinėms Tautoms ir tarptautinei bendruomenei, kuri Šiaurės Korėją bando supančioti sankcijomis - taip ji demonstruoja, kad nebijo jokių suvaržymų.

Šiuo bandymu Šiaurės Korėja taip pat galėjo išlieti ir susikaupusį įniršį dėl JAV ir Pietų Korėjos draugystės bei ketinimų Pietų Korėjoje įrengti priešraketinės gynybos sistemą. Nereikia pamiršti, kad prieš kurį laiką Šiaurės Korėja niršo, jog Pietų Korėja ir JAV vykdo didelio mąsto karines pratybas.

Kim Jong Uno režimo žingsniuose yra ir kita pusė – pabandyti sukurti tokį branduolinį ginklą, kurio galvutės galėtų būti naudojamos su balistinėmis raketomis. Nors ekspertai abejoja, ar Šiaurės Korėja tiek yra pažengusi, tačiau atliekami bandymai rodo Pchenjano pastangas.

VIDEO: Šiaurės Korėja įvykdė penktąjį branduolinį bandymą, sprogimo galia siekė apie 10 kilotonų

Galų gale, šis branduolinis bandymas buvo atliktas per Šiaurės Korėjai svarbią dieną, kurios metu buvo minima nacionalinė šventė – tinkamas metas šalies gyventojams ir tarptautinei bendruomenei pademonstruoti savo raumenis.

Šiuo bandymu Šiaurės Korėja taip pat galėjo išlieti ir susikaupusį įniršį dėl JAV ir Pietų Korėjos draugystės.

Kodėl tai svarbu?

Šiaurės Korėja yra nenuspėjama, izoliuota komunistinė valstybė, kuriai vadovauja 32-ejų lyderis, savo rankose turintis branduolinį ginklą. Ir į bet kokį šios šalies grasinimą reikia žiūrėti rimtai.

Be to, Kim Jong Uno agresija nemažėja. Priešingai – didėja.

Neramina ir tai, kad oficialiai Šiaurės Korėja ir Pietų Korėja vis dar kariauja jau daugiau nei 50 metų, nes šalys yra sutarusios tik dėl paliaubų, tačiau jokia taikos sutartis nėra sudaryta. Tai ypač neramina Japoniją.

Nereikėtų pamiršti ir JAV, kuriai Šiaurės Korėja itin dažnai grasina branduoliniais smūgiais.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Šiaurės Korėja paleido raketą
AFP/„Scanpix“ nuotr./Šiaurės Korėja paleido raketą

Laukia naujos sankcijos?

Tarptautinė bendruomenė jau pasmerkė šį Šiaurės Korėjos bandymą, o Jungtinių Tautų Saugumo Taryba sutiko pradėti rengti naujas sankcijas Kim Jong Uno režimui. Šaliai, kuri yra labiausiai sankcijomis suvarstyta valstybė pasaulyje.

Kai Pchenjanas sausį išbandė savo ketvirtąjį branduolinį užtaisą, Jungtinių Tautų Saugumo Taryba priėmė iki šios griežčiausias sankcijas, susijusias su Šiaurės Korėjos prekyba mineralinėmis žaliavomis, taip pat padidino suvaržymus bankininkystei.

Visgi Šiaurės Korėjos tai nesulaikė – po įvestų naujų sankcijų šalis surengė 21 balistinės raketos bandymą.

Iš viso per pastaruosius 10 metų Šiaurės Korėja surengė 10 branduolinių bandymų. Ir jokios sankcijos jos nesustabdė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų