Pirmajame rinkimų ture V.Zelenskis surinko 30,23 proc. balsų, o antroje vietoje likusiam dabartiniam šalies vadovui Petro Porošenkai paramą išreiškė 15,92 proc. balsavusių rinkėjų.
Politologai nerimauja, kad V.Zelenskis, kuriam prognozuojama lengva pergalė antrajame ture, gali pateikti nemalonių staigmenų – jis kol kas nepristatė detalios programos. Be to, jis neturi jokios politinės patirties.
Vietoj to jis vadovaujasi šūkiu „Jokių pažadų, jokių pasiteisinimų“.
Rinkimų naktį kandidatas taip pat sakė negalįs įvardyti savo politinės komandos ir žadėjo paviešinti pavardes iki „antrojo turo pabaigos“.
Tą patį vakarą „Laisvosios Europos radijo“ žurnalistui Christopheriui Milleriui V.Zelenskio patarėjas teigė, kad komanda „dirba su planu pirmosioms šimtui prezidentavimo dienų“.
Kovo 22 dieną publikuotame internetinės televizijos „Fakti ISTV“ interviu, pažymėtame kaip politinė agitacija, V.Zelenskis pristato savo viziją.
„Ekonomikos perkrovimas“
15min primena, kad komikas ukrainiečiams puikiai pažįstamas kaip populiaraus serialo „Visuomenės tarnas“ personažas Vasilijus Holoborodko, iš paprasto mokytojo tapęs su korumpuota sistema kovojančiu prezidentu.
Interviuy „Fakti ISTV“ V.Zelenskis „korupcijos nugalėjimą“ įvardijo kaip vieną pagrindinių prioritetų. „Kaip ir sakiau, reikia suteikti visišką nepriklausomybę antikorupciniams organams, įsteigti Antikorupcinį teismą“, – kalbėjo komikas.
Po Maidano revoliucijos Ukrainoje buvo įsteigti du antikorupciniai organai – Specializuota antikorupcinė prokuratūra (SAPO) ir Nacionalinis antikorupcinis biuras (NABU), tačiau jiems įtaką daro politinės jėgos. Dėl valdančiųjų trukdymo kol kas neįsteigtas ir Antikorupcinis teismas.
V.Zelenskis interviu tikino, kad ekonomikos vystymui ypač svarbu pritraukti investicijas, o tai esą galima padaryti „perkraunant“ teismų sistemą.
„Šalyje turi uždirbti ekonomika. Reikia suteikti galimybes žmonėms investuoti. Tai – teismų sistemos perkrovimas. Nes čia visi bijo investuoti kapitalą, daugiau niekuo nebetiki. Netiki teismais, netiki garantijomis“, – kalbėjo jis.
Jis priminė programoje siūlantis mokestinę amnestiją.
„Mes gyvenome tokioje šalyje, kurioje visi gynė pinigus taip, kaip galėjo. Todėl mokesčių amnestija nuo atitinkamo procento, siūlome nuo 5 proc., galbūt stambiam verslui galima šį procentą padidinti, leidžia palaikyti dialogą ir visiems susitarti. Ir rytojaus dieną, vaikinai, gyvensime kitaip“, – kalbėjo V.Zelenskis.
Į klausimą, kaip priversti ukrainiečius mokėti mokesčius, kandidatas atsakė, kad pirmiausia valdžia jiems turi rodyti pavyzdį. Be o, esą turi būti aišku, kad tie, kurie po amnestijos bandys nemokėti mokesčių, jie turės sėdėti.
„Laimėti informacinį karą“
V.Zelenskis tikino sieksiantis atgauti 2014-asiais Rusijos okupuotą Krymą ir Donbaso regioną, kuriame Kijevo pajėgos kovoja su Maskvos remiamais separatistais.
Vis dėlto, tai esą galima pasiekti tik „diplomatiniais sprendimais“.
„Viskas, ką turime, yra Minsko susitarimai, kurie neveikia“, – sakė komikas ir pridūrė, kad galbūt deryboms dėl taikos Rytų Ukrainoje reikėtų ieškoti naujo formato. Jis tikino, kad derybos su Rusija – reikalingos.
„Ukrainai reikia pradėti rimtą informacinį karą ir jame nugalėti. Tai padaryti – įmanoma, nes tai nereikalauja aukų“, – kalbėjo V.Zelenskis.
Pasak kandidato į prezidentus, būtina, kad okupuotose Luhansko ir Donecko teritorijose gyvenantys asmenys suprastų, jog jie – ukrainiečiai.
„Reikia tarptautinio (televizijos) kanalo rusų kalba, kuris būtų transliuojamas Kryme, Donecko ir Luhansko teritorijose, Europoje, JAV bei Izraelyje. Kuris pragmatiškai ir teisingai nušviestų realias naujienas, realų gyvenimą Ukrainoje“, – pasiūlymais „Fakti ISTV“ eteryje dalijosi V.Zelenskis.
Jis siūlė sugrįžti prie pensijų mokėjimo okupuotose teritorijose gyvenantiems asmenims. „Kalbėjau su ekonomikos ekspertais, jie sakė, kad tai gali būti didelis nuostolis šalies biudžetui. Tačiau ir ten yra mūsų šalis“, – tikino komikas.
V.Zelenskis pabrėžė, kad labai svarbu okupuotų teritorijų gyventojams Ukrainos progresą rodyti kaip gerą pavyzdį. O tai esą galėtų teigiamai paveikti ir Rusiją.
Vis dėlto, kandidatas tikino nemanąs, kad dabartinė Rusijos valdžia Ukrainai grąžins okupuotas teritorijas.