Lėktuvas, į kurį buvo paimti afganistaniečiai, iki Talibano triumfo dirbę ir su Kanados žurnalistais, ir su šios šalies ginkluotosiomis pajėgomis, jau atvyko į Kijevą.
Jų evakuacijos operaciją koordinavo Ukrainos kariuomenė, šios šalies prezidento Volodymyro Zelenskio administracija ir to paties leidinio „The Globe and Mail“ žurnalistas Markas MacKinnonas.
Faktas, kad misija buvo įvykdyta, gali reikšti, jog būtent per Ukrainą iš Afganistano dabar tikėsis iškeliauti žmonės, kurių Vakarų šalių pajėgos jau nebeevakuoja.
Otava kaip tik pažadėjo pažeidžiamiems afganistaniečiams, kad juos priims, jei jie sugebės pirmiausia pasiekti trečiąsias šalis. Kanados vyriausybė kaip tik paprašė Kijevo padėti nugabenti Kanadą norinčius pasiekti asmenis į Ukrainą.
Drąsiai vyko į Kabulo miestą
Vertėjų gelbėjimo operacija buvo įgyvendinta penktadienio paryčiais. Paskutinis kanadiečių pajėgų evakuacinis lėktuvas jau buvo palikęs Afganistaną, be to, Kabulo oro uostą buvo ką tik supurčiusi kraupi savižudžio mirtininko ataka – sprogimas pražudė beveik 200 civilių ir trylika JAV karių.
Po išpuolio, už kurį atsakomybę prisiėmė grupuotė „Isis-K“, JAV, kurių kariai vadovauja operacijoms Kabulo oro uoste, pranešė, kad į pastarojo teritoriją nuo šiol leidžiama patekti tik užsieniečiams. Vizomis mojuojantiems afganistaniečiams – nebe.
Bet, nepaisydami tokio apribojimo ir apskritai rizikos koalicijos pajėgoms, Ukrainos kariai patys išvyko į Kabulo miestą ir iš jo palydėjo du mikroautobusus su 19 afganistaniečių į oro uostą.
Ukrainiečiai turėjo mikroautobusų numerių nuotraukas, o juos suradę, apsupo transporto priemones ir saugojo paskutinius 600 metrų iki oro uosto. Ten dabar jau šeimininkauja Talibano patruliai, į oro uosto zoną įleidžiantys toli gražu ne visus norinčius.
„Konvojus į oro uostą atvyko tik todėl, kad atkeliavo ukrainiečiai. Mes tik nusiuntėme jiems savo autobusiukų numerius, ir jie atvyko į vietinį turgų, kad mus rastų. Jie paklausė: „Ukraina?“ Atsakėme, kad taip, ir mus paėmė“, – pasakojo Mohammedas Sharifas Sharafas.
49 metų penkių vaikų tėvas visą dešimtmetį dirbo kaip „The Globe and Mail“ fikseris ir vertėjas.
M.Sh.Sharafas: konvojus į oro uostą atvyko tik todėl, kad atkeliavo ukrainiečiai. Mes tik nusiuntėme jiems savo autobusiukų numerius, ir jie atvyko į vietinį turgų, kad mus rastų.
Jau atvežti į oro uostą, 19 afganistaniečių buvo įvesti į karinį transporto orlaivį ir su kitais tautiečiais išskraidinti į Pakistano sostinę Islamabadą. Ten persėdę į komercinį lėktuvą, afganistaniečiai netrukus pasiekė Kijevą.
„Dar 360 ukrainiečių ir kitų šalių piliečių atvyko į Kijevą. Mūsų kariai, žvalgyba ir diplomatai puikiai padirbėjo. Ukraina nepalieka savo žmonių sunkiu metu ir padeda kitiems!“ – tviteryje parašė V.Zelenskis.
Padėka už paramą dėl Donbaso
M.Sh.Sarafas su šeima ir dar keliolika afganistaniečių anksčiau patekti į oro uostą nesugebėjo, nors vieną kartą juos ten pravežti bandė kanadiečiai, o kitą – JAV Valstybės departamentas.
Tada, regis, buvo remiamasi prielaida, esą afganistaniečiai sugebės pasiekti nustatytas vietas prie oro uosto vartų. Žinoma, tai pasirodė neįmanoma, nes aplink oro uostą vis dar tvyro chaosas – ypač po sprogdinimo.
Tačiau ukrainiečiams pasisekė, nes kariuomenė tiesiai į Kabulą pasiuntė specialiųjų operacijų karius – kaip, beje, ir Lietuva. Dešimt Lietuvos specialiųjų operacijų pajėgų karių ir diplomatas bus apdovanoti, pirmadienį paskelbė prezidentas Gitanas Nausėda.
Evakuoti afganistaniečiai tvirtino buvę priblokšti, kai suvokė, jog Ukrainos kariai patys rizikavo savo saugumu, kad juos nuvežtų į oro uostą. JAV ir Kanados pajėgos tokio sprendimo nepriėmė.
„Visi buvome nustebę. Visą mėnesį bandžiau surasti, kas mus paimtų. Klausėme amerikiečių, kanadiečių, Kataro, visų – jokio sprendimo. Visi buvo per daug išsigandę, kad vyktų į miestą.
O Ukrainos kariai mums tapo angelais. Jie fantastiškai pasidarbavo. Jie turi dideles širdis“, – teigė 33-ejų Jawedas Haqmalas, dvejus metus dirbęs su Kanados specialiųjų operacijų kariais neramiame Kandahare.
Tiek J.Haqmalas, tiek M.Sh.Sharafas, tiek jų artimieji į Kijevą atvyko jau turėdami laikinus dokumentus, kurie skelbė, kad su jais reikia elgtis kaip su Kanados piliečiais ir kad jie turi vizas kelionei į Kanadą.
Šių dokumentų užteko, kad afganistaniečiai būtų išskraidinti iš Kabulo. Tiesa, problemų kilo Kijeve, kur pasieniečiai neturėjo nė menkiausio supratimo, ką daryti su evakuotaisiais, kurių senieji asmens dokumentai nebegaliojo.
Otava aktyviai remia Kijevo pastangas suvaldyti separatizmą dalyje Donbaso. Kanados pajėgos yra padėjusios paruošti ukrainiečius kovai.
Galiausiai afganistaniečiams buvo išduotos humanitarinės Ukrainos vizos, kurios galioja 15 dienų. Kanados ambasada pažadėjo, kad žmonės bus greitai perkelti už Atlanto.
Ukrainietiška operacija greičiausiai nebus pakartota artimiausiu metu, nes Afganistane – vis nesaugiau. Tačiau maršrutas Islamabadas-Kijevas gali būti naudojamas kitiems afganistaniečiams, kurie jau sugebėjo pasiekti Pakistaną.
Kaip teigė buvęs Kanados ambasdorius Kijeve Romanas Waschukas, surengti afganistaniečių evakavimo į Kanadą operaciją Ukraina sutiko dėl to, kad Otava aktyviai remia Kijevo pastangas suvaldyti separatizmą dalyje Donbaso. Kanados pajėgos yra padėjusios paruošti ukrainiečius kovai.