Ne, kalbama ne apie mokslinę fantastiką. Ginklas, vadinamas LaWS (angl. Laser Weapons System, liet. Lazerinių ginklų sistema), nėra eksperimentinis.
LaWS yra parengtas panaudojimui bet kurią akimirką ir po Persijos įlanką keliauja ant amfibinio transporterio „USS Ponce“ denio. Šio karo laivo kapitonas – Christopheris Wellsas.
„Šis ginklas tikslesnis nei kulka. Tai nėra nišinė ginklų sistema, kokių turime ir kurios, pavyzdžiui, tinka naudoti tik prieš taikinius ore arba tik prieš taikinius paviršiuje, ant žemės.
Šiuo atveju ginklas labai visapusiškas ir gali būti panaudotas prieš įvairius taikinius“, – teigė Ch.Wellsas.
Pirmasis ir pagrindinis LaWS pranašumas prieš kitus ginklus – gebėjimas judėti šviesos greičiu. Pavyzdžiui, šis lazerinis ginklas greičiu net 50 tūkst. kartų lenkia taikinio link lekiančią tarpžemyninę balistinę raketą.
„Šis ginklas paleidžia milžinišką kiekį fotonų į artėjantį objektą, – aiškino leitenantas Cale'as Hughesas. – Mums nesvarbu vėjas, nesvarbu atstumas. Taikinius galime pasiekti šviesos greičiu. Ginklas tylus ir veikia kaip paprastas lazerinis pieštukas.“
CNN žurnalistai iš arti stebėjo, kaip išbandomas LaWS. „USS Ponce“ taikiniu pasirinko bepiločio orlaivio modelį – tokį, kokius naudoja Iranas, Šiaurės Korėja, Kinija, Rusija ir kitos amerikiečiams priešiškos šalys. Taikinį LaWS surado akimirksniu.
„Mums nereikia vytis taikinio. Kadangi jis pasiekiamas šviesos greičiu, mums tereikia nusitaikyti ir šauti. Pamatome taikinį, nusitaikome ir jį neutralizuojame“, – tvirtino C.Hughesas.
Bepiločio orlaivio sparnai užsidegė per sekundę – juos žaibiškai išlydė tūkstančių laipsnių karščio lazeris. Orlaivis nukrito į jūrą.
„Smūgis – tylus ir nematomas. Ginklas veikia nematoma elektromagnetinio spektro dalimi, tad blyksnis nematomas. Nėra ir garso. LaWS tylus ir nepaprastai efektyvus“, – teigė C.Hughesas.
Be to, LaWS, kaip jau įsitikino kariškai, itin tikslus. Karinio jūrų laivyno specialistų teigimu, tai leidžia tikėtis mažesnių nuostolių karo metu.
„Galiu nusitaikyti į konkrečią taikinio vietą. Taip sumažinama šalutinė žala – man nebereikia rūpintis dėl to, ar šūviai praskries pro taikinį ir galbūt sužeis tuos, kurių nenoriu sužeisti“, – sakė kapitonas Ch.Wellsas.
Sukurti sistemą JAV kariniam jūrų laivynui kainavo 40 mln. dolerių. Bet tai beveik ir viskas – LaWS valdo vos trijų žmonių įgula, o nei daug milijonų dolerių kainuojančių raketų, nei amunicijos nereikia. Tik elektros energijos.
Kokia LaWS naudojimo kaina? C.Hughesas atskleidžia: „Už šūvį – vienas doleris.“
Lazerinį ginklą amerikiečiai šiuo metu planuoja naudoti prieš aviacinius objektus ir nedidelius laivus. Tačiau laivynas jau kuria antrosios kartos LaWS sistemas, kurios galėtų numušti raketas.
Misijos, kuriose pasitelkiamas LaWS, neviešinamos. Tiesa, „USS Ponce“ įgula tikrai žino, ką sugeba šis ginklas – jau dabar.
Paklaustas, ar pirmosios kartos LaWS gali numušti raketą, kapitonas Ch.Wellsas tik nusišypsojo ir pasakė: „Galbūt.“