Rusijos galas – brangūs ieškiniai?
Tačiau ataskaitoje – ir nedideli vilties spinduliai. Joje patariama, kokių žingsnių galima imtis apsaugant tuos, kurie yra Kryme. Pagal tarptautinę teisę, ši atsakomybė yra tiek Ukrainos, tiek Rusijos. Ataskaitoje rekomenduojama, kad Ukraina – su tarptautinės bendruomenės pagalba – įkurtų specialų teismą žmogaus teisių pažeidimams tirti.
Tokia duomenų bazė pati savaime yra labai galingas įrankis, – teigia I.Bilych. – Ji siunčia žinią okupuojančiai galybei, kad mes dirbame tam, kad būtų pradėtos teisinės bylos.
Gyventojams siūlomos taktikos, sujungiančios senovinį pasipriešinimą su moderniomis technologijomis. Pavyzdžiui, kaip anksčiau būdavo kuriamos slaptos spaustuvės ir į okupuotą teritoriją atgabenama uždrausta literatūra, taip dabar būtų galima sukurti duomenų bazę, kurioje – liudininkų pasakojimai ir žmogaus teisių pažeidimų įrodymai.
„Tokia duomenų bazė pati savaime yra labai galingas įrankis, – teigia I.Bilych. – Ji siunčia žinią okupuojančiai galybei, kad mes dirbame tam, kad būtų pradėtos teisinės bylos.“
„The Daily Beast“ svarsto, ar Rusija šiandien – kaip Sovietų Sąjunga Šaltojo karo metu – galėtų žlugti ne dėl ginkluotės varžybų, bet dėl itin brangaus bylinėjimosi. Baltiesiems rūmams „bankų, o ne tankų“ strategija, kuria pasinaudojant Rusija galėtų būti paskandinta teisiniais veiksmais, turėtų atrodyti patrauklus variantas.
„Rusija vilkina reikalus tol, kol visi pasiduoda, – teigia Vokietijos verslininkas Franzas J.Sedelmayeris, kuris padavė į teismą Rusiją ir po 20 metų kovos prisiteisė 6,8 mln. JAV dolerių. – Negalima tam pasiduoti. Rusija gerbia tik jėgos kalbą. Niekas kitas neveikia.“