Jungtinės Tautos pažymėjo, jog negalima leisti susitaikymo deryboms žlugti, nes tokiu atveju gali prasidėti naujas kruvinas konflikto su Izraeliu etapas.
Du didžiausi palestiniečių judėjimai – „Fatah“ ir „Hamas“ – spalio 12 dieną tarpininkaujant Egiptui pasirašė vienybės susitarimą. Jis įpareigoja „Hamas“ iki gruodžio 1 dienos perduoti valdžią Gazos Ruože.
Pagal susitarimą abu judėjimai kartu su mažesnėmis politinėmis partijomis Kaire turėtų aptarti kelis klausimus, įskaitant vienybės vyriausybės formavimą ir rinkimų organizavimą.
Palestiniečių parlamentas nerinktas nuo 2007 metų, kai islamistų judėjimas „Hamas“ perėmė Gazos kontrolę iš nuosaikesnio judėjimo „Fatah“, dominuojančio Izraelio okupuotame Vakarų Krante.
Palestiniečiai ir tarptautinė bendrija tikisi, kad įgyvendinus vienybės susitarimą pagerėtų humanitarinė situacija Gazoje, kur 2 mln. žmonių kenčia didžiulį nepriteklių ir neturi darbo.
Izraelis jau dešimtmetį taiko Gazai griežtą blokadą. Egiptas pastaraisiais metais savo sieną su Gazos Ruožu taip pat daugiausia laikė uždarytą.
Palestiniečių politinių judėjimų tarpusavio nesantaika įvardijama kaip viena didžiausių kliūčių taikai su Izraeliu pasiekti.
Ankstesni bandymai susitaikyti nedavė rezultatų.
Kliūtys
Tiksli antradienį numatytų derybų darbotvarkė kol kas nežinoma. Egipto vyriausybė taip pat nėra viešai paskelbusi, kur vyks derybos.
„Fatah“ delegacijai derybose vadovaus derybininkas Azzamas al Ahmedas. „Hamas“ delegacijoje aukščiausio rango pareigūnas bus judėjimo lyderio pavaduotojas Salahas Aruri.
Nei palestiniečių prezidentas ir „Fatah“ lyderis Mahmudas Abbasas, nei „Hamas“ vadovas Ismailas Haniya derybose nedalyvaus.
Spalį pasirašytas susitarimas numato, kad „Fatah“ visiškai perims Gazos kontrolę. Tačiau dar esama rimtų kliūčių. Viena didžiausių – „Hamas“ sukarinto sparno, nuo 2008 metų triskart kariavusio su Izraeliu, ateitis, dėl kurios smarkiai ginčijamasi.
M.Abbasas ne kartą yra sakęs, jog sutiks tik su viena karine vadovybe palestiniečių teritorijose. Tačiau „Hamas“ pareigūnai atsisako nusiginkluoti.
M.Abbasas ne kartą yra sakęs, jog sutiks tik su viena karine vadovybe palestiniečių teritorijose. Tačiau „Hamas“ pareigūnai atsisako nusiginkluoti.
Izraelis taip pat yra pareiškęs, jog nepripažins palestiniečių vyriausybės, kurioje būtų ir „Hamas“, kol šis islamistų judėjimas nėra sudėjęs ginklų.
Politologas Grantas Rumley iš JAV įsikūrusio Fondo demokratijoms ginti sakė, jog ši problema gali sužlugdyti pastangas susitaikyti.
Pasak jo, šios savaitės derybose partijos gali nuspręsti kol kas nesiimti „Hamas“ nusiginklavimo klausimo. Politologo nuomone, derybose veikiausiai bus bandoma kurti pasitikėjimą tarp ištisą dešimtmetį smarkiai konfliktavusių judėjimų .
„Manau, sėkmė būtų jau tai, jei ši susitaikymo iniciatyva nenutrūks“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP.