Kalbos apie sankcijas Rusijai sukiršino JAV ambasadorę Jungtinėse Tautose N.Haley ir Baltuosius rūmus: D.Trumpą gąsdina jos ambicijos?

JAV prezidentas Donaldas Trumpas sekmadienį žiūrėjo televiziją, kai pamatė, kaip šalies ambasadorė Jungtinėse Tautose (JT) Nikki Haley praneša, kad jo administracija paskelbs naujas sankcijas Rusijai. D.Trumpas iškart įsiuto: nieko panašaus jis neplanavo. O pyktis ant N.Haley netrukus išlindo į viešumą.
Donaldas Trumpas įtaria, kad Nikki Haley taikosi į jo vietą?
Donaldas Trumpas įtaria, kad Nikki Haley taikosi į jo vietą? / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Baltieji rūmai dar pirmadienį suskubo atsitraukti nuo N.Haley pranešimo ir taip per atstumą patikinti Rusiją, kad jokios naujos sankcijos neplanuojamos.

Negana to, Rusijos užsienio reikalų ministerija trečiadienį paskelbė sulaukusi laiško iš JAV Valstybės departamento, kuriame irgi tikinama, kad papildomų suvaržymų, kuriuos bent jau N.Haley susiejo su Maskvos parama civilius cheminiais ginklais nuodijančiam Basharo al Assado režimui Sirijoje, nenumatoma.

Bet konfliktas paaštrėjo, kai antradienį vienas Baltųjų rūmų pareigūnas pareiškė, kad dėl N.Haley pranešimo apie sankcijas kaltas „akimirkos susimaišymas“.

„Scanpix“/AP nuotr./Nikki Haley
„Scanpix“/AP nuotr./Nikki Haley

JAV ambasadorė JT patylėti nė negalvojo ir atšovė: „Su visa pagarba, aš paprastai nesusimaišau.“

Tad kaip buvo iš tikro? Epizodas verčia užduoti dar daugiau klausimų apie D.Trumpo administracijos užsienio politikos nuoseklumą.

Administracijos, kurioje šiuo metu nėra patvirtinto valstybės sekretoriaus, kurioje į kampą vis labiau spaudžiamas jos vadovas Johnas Kelly ir kurioje patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Boltonas dirba vos savaitę.

Negana to, konfliktas gali baigtis N.Haley pasitraukimo iš posto ar atleidimu – apie tai Vašingtone jau kalbama.

Nepranešė apie pasikeitusį sprendimą

Nuo praėjusio mėnesio, kai D.Trumpas pranešimu „Twitter“ atleido valstybės sekretorių Rexą Tillersoną, būtent N.Haley buvo pati pastebimiausia JAV užsienio politikos aparato figūra – Mike'as Pompeo, kuris turėtų pakeisti R.Tillersoną, dar nėra patvirtintas Senate.

N.Haley: „Su visa pagarba, aš paprastai nesusimaišau.“

Nepaisant to, JAV ambasadorei JT Baltieji rūmai, regis, nepasivargino pranešti, kad keičiamas svarbus sprendimas, susijęs su bene svarbiausia Vašingtono geopolitine priešininke Rusija – anot kelių „The New York Times“ šaltinių, būtent taip ir buvo.

„Tai kenkia jos patikimumui ir eilinį kartą verčia visus, ir draugus,ir priešus, spėlioti, ar JAV tikrai turi omenyje tai, ką skelbia.

Ar galbūt reikia palaukti kitos dienos ir Trumpo pasisakymo?“ – tvirtino JAV Atstovų rūmų Užsienio reikalų komiteto demokratas Geraldas Connolly.

Situacija iš tiesų primena ankstesnius incidentus: pavyzdžiui, kai R.Tillersonas viešai pasvarstė apie galimas derybas su Šiaurės Korėja, o D.Trumpas netrukus tviteryje piktai paliepė jam „nešvaistyti savo laiko“.

Diplomatai Vašingtone ir JT būstinėje Niujorke dabar neslepia jaučiantys nerimą dėl žiežirbų, lakstančių tarp N.Haley ir Baltųjų rūmų.

Nepadėjo net apie „akimirkos susimaišymo“ prabilusio ir N.Haley supykdžiusio D.Trumpo patarėjo ekonomikos klausimais Larry Kudlow atsiprašymas: „Ji tikrai nesusimaišė. Suklydau tai pasakydamas.“

„Scanpix“ nuotr./Larry Kudlow
„Scanpix“ nuotr./Larry Kudlow

„Kaip paaiškėjo, ji (N.Haley, – red.) tiesiog kalbėjo tai, kas jos manymu, buvo nuspręsta. Sprendimas buvo pakeistas, o jai apie tai nepasakė, kad ji atsidūrė sudėtingoje situacijoje“, – pridūrė L.Kudlow.

Nekoordinuojami veiksmai

Įdomiausia, kad kai kurių pareigūnai kaltinimai, esą N.Haley paskubėjo ir paskelbė apie sprendimą jo dar galutinai nesuformavus, kertasi su faktu, jog Baltieji rūmai dar dieną prieš ambasadorės pastabas patarėjus informavo apie ketinimus bausti Maskvą.

„Mes ketiname paskelbti konkrečias papildomas sankcijas Rusijai dėl Maskvos paramos al Assado režimui, kuri jam padeda vykdyti nusikaltimus prieš Sirijos žmones“, – rašyta Respublikonų nacionalinio komiteto išplatintame dokumente.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Basharas al Assadas ir Vladimiras Putinas Hmeimimo bazėje Latakijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Basharas al Assadas ir Vladimiras Putinas Hmeimimo bazėje Latakijoje

Vis dėlto netrukus po N.Haley pasisakymo jos patarėjai paskambino Valstybės departamento atstovas ir pasiūlė paskelbti, kad suklysta. Bet N.Haley taip ir nepasitaisė, tad kitą dieną Baltiesiems rūmams teko pranešti, kad sankcijos Rusijai nebus skelbiamos.

Tokie akibrokštai negali nepriversti kitų šalių vyriausybių pasijausti kone beviltiškai, mat interpretuoti Vašingtono ėjimus tampa praktiškai neįmanoma.

„Siunčiamų žinių koordinavimas tokiais svarbiais klausimais yra labai svarbus, tad geriau jau tokie epizodai nesikartotų. Esu tikras, kad N.Haley nenorėjo, jog jos pasisakymas nesutaptų su Baltųjų rūmų pozicija“, – teigė buvęs JAV ambasadorius JT Johnas Negroponte.

Taikiklyje – Baltieji rūmai?

Tiesa, Vašingtone kalbama, kad tarp D.Trumpo ir N.Haley juoda katė perbėgo jau anksčiau. Ambasadorė apie Rusiją kalba itin kritiškai, o D.Trumpas vis primena, kad nori sutarti su Rusija ir jos prezidentu Vladimiru Putinu.

Respublikonai Vašingtone šnabždasi apie slaptą viceprezidento Mike'o Pence'o ir N.Haley planą 2020 metais dalyvauti prezidento rinkimuose.

Esą viena vertus, N.Haley atvirumas JAV prezidentui naudingas, nes ji pasako tai, ko nenori pasakyti jis pats. Tačiau D.Trumpą ambasadorės retorika dažniau tiesiog varo į neviltį.

Kaip rašo „The New York Time“, neseniai, vėlgi, žiūrėdamas televiziją, D.Trumpas pamatė, kaip N.Haley aštriai kritikuoja Rusiją dėl Ukrainoje sukelto karo, ir ėmė rėkti: „Kas jai parengė šį tekstą? Kas jai parengė šį tekstą?“

Svarstoma, kad D.Trumpą erzina klasikine „vanage“ laikomos N.Haley ambicijos – esą prezidentas mano, kad ambasadorė nori tapti valstybės sekretore, o galbūt net prezidente.

Negana to, respublikonai Vašingtone šnabždasi apie slaptą viceprezidento Mike'o Pence'o ir N.Haley planą 2020 metais dalyvauti prezidento rinkimuose.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Pernai sausį N.Haley ambasadore JT prisaikdino M.Pence'as
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Pernai sausį N.Haley ambasadore JT prisaikdino M.Pence'as

Pats D.Trumpas, žinoma, sieks perrinkimo, tad toks iššūkis jį įsiutintų. Tačiau jei prezidentas dabar atleistų N.Haley, galimos varžovės jis nenusikratytų.

Ambasadorės, kurią net dalis demokratų vadina „logikos balsu“ šioje administracijoje populiarumas tik išaugtų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis