Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Kalinamas katalonų lyderis iškovotą deputato mandatą laiko demokratijai svarbia pergale

Buvęs Katalonijos viceprezidentas Oriolis Junquerasas jau daugiau nei pusantrų metų laikomas už grotų, tačiau antradienį bus trumpam paleistas, kad galėtų duoti Ispanijos parlamento nario priesaiką.
Oriolis Junquerasas
Oriolis Junquerasas / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Ispanija Katalonija

Katalonijos kairiosios respublikonų partijos (Esquerra Republicana de Catalunya, ERC) vadovas yra vienas iš penkių katalonų lyderių, teisiamų už savo vaidmenį 2017 metų spalio mėnesio įvykiuose, kai Katalonija pabandė atsiskirti nuo Ispanijos.

Visi jie buvo išrinkti į Ispanijos parlamentą balandžio 28 dieną vykusiuose rinkimuose. Keturi teisiami katalonų lyderiai buvo išrinkti į parlamento žemuosius rūmus, vienas – į Senatą.

VIDEO: 15min paaiškina: kodėl daug katalonų nori nepriklausomybės?

„Mus nori nutildyti ir marginalizuoti, bet rinkimai sugrąžino mums balsą. Balsavimo galia padėjo mums įveikti represijas“, – naujienų agentūrai AFP iš kalėjimo rašė 50-metis O.Junquerasas.

Jis yra pagrindinis veikėjas vasarį Ispanijos Aukščiausiajame Teisme Madride prasidėjusiame procese. Teismas nagrinėja bylą, kurioje 12 katalonų lyderių kaltinami maištu ir kitais nusikaltimas. Jiems pareikšti kaltinimai susiję su 2017 metų spalio 1 dieną organizuotu Madrido uždraustu referendumu, po kurio buvo trumpam paskelbta Katalonijos nepriklausomybė.

Visą gyvenimą įnirtingai už regiono nepriklausomybę nuo Ispanijos pasisakiusiam 50-mečiui O.Junquerasui gali būti skirta iki 25 metų laisvės atėmimo, jei bus pripažintas kaltu.

„Faktas, kad esame už grotų laikomi politiniai kaliniai, yra visiškai nenormalus. Dėl kokios priežasties? Už tai, kad organizavome referendumą. Štai koks mūsų nusikaltimas – mes surengėme balsavimą“, – pažymėjo jis.

O.Junquerasas atrodo nusiteikęs ne mažiau ryžtingai nei 2017 metų lapkritį, kai po nesėkmingo Katalonijos bandymo atsiskirti atsidūrė už grotų, nusprendęs likti Ispanijoje, o ne pabėgti į užsienį kaip buvęs Katalonijos prezidentas Carlesas Puigdemont'as (Karlesas Pudždemonas).

„Akivaizdu, kad neišsižadėsime nepriklausomybės arba apsisprendimo teisės“, – sakė jis.

Parama P.Sanchezui?

Praėjusį mėnesį vykusiuose visuotiniuose rinkimuose O.Junqueraso ERC 350 vietų turinčiuose Ispanijos parlamento žemuosiuose rūmuose užsitikrino 15 vietų. ERC aplenkė C.Puigdemont'o – vadovavusio Katalonijos vyriausybei, kai buvo skelbiama nepriklausomybė – partiją „Kartu už Kataloniją“ (Junts per Catalunya, JxCAT), laimėjusią septynis mandatus. Taigi, katalonų separatistų partijos Ispanijos parlamento žemuosiuose rūmuose turi iš viso 22 vietas.

Ministro pirmininko Pedro Sanchezo socialistai rinkimuose laimėjo daugiausiai vietų, tačiau neužsitikrino absoliučios daugumos. Kad būtų vėl prisaikdintas premjeru, P.Sanchezui tikriausiai teks pasikliauti kai kurių partijų, nusprendusių balsuojant susilaikyti, parama.

Ispanijos naujos sudėties parlamentas liepos pradžioje turėtų balsuoti dėl naujo premjero paskyrimo. O.Junquerasas įspėjo, kad jo ERC nepalaikys socialistų per balsavimą dėl įgaliojimų suteikimo.

„Nesiūlysime savo balsų P. Sanchezui. Separatistų pergalė įpareigoja jį sėsti prie derybų stalo, tačiau jis toliau žiūri kažkur kitur. Jis bijo dialogo, o jei nėra dialogo, nėra ką kalbėti apie balsavimą dėl įgaliojimų“, – sakė O.Junquerasas.

„Visada sakėme, kad nebrėšime jokių raudonų linijų dėl dialogo. Tai atspirties taškas“, – pridūrė jis.

ERC nurodė, jog yra atvira dialogui, tačiau reikalauja, kad Katalonijoje būtų surengtas referendumas dėl nepriklausomybės. P. Sanchezas šią galimybę kategoriškai atmeta.

O.Junquerasas yra vienas iš pagrindinių Europos laisvojo aljanso, ginančio apsisprendimo teisę, kandidatų šį savaitgalį vyksiančiuose rinkimuose į Europos Parlamentą.

„Kandidatuoju, nes pirmiausia tai yra galimybė pasmerkti represijas ir Ispanijos valstybės demokratijos regresiją“, – sakė O. Junquerasas, 2009–2012 metais jau buvęs Europos Parlamento nariu.

„Esu tikras, kad Europos Parlamentas nieko nepaliks užribyje, ir aš galėsiu vykdyti savo, kaip Europos Parlamento nario, pareigas. Europa negali nusigręžti, kai ant kortos pastatyta demokratija“, – pažymėjo jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos