Kalnų Karabache tęsiantis kautynėms vis labiau nerimaujama dėl taikių gyventojų

Ginčijamame Kalnų Karabacho regione pirmadienį tęsėsi Armėnijos ir Azerbaidžano pajėgų susirėmimai, didinantys susirūpinimą dėl taikių gyventojų, abiem šalims apšaudžius kai kuriuos didelius miestus.
Stepanakertas  po oro smūgių
Stepanakertas po oro smūgių / „Scanpix“/AP nuotr.

Nuo Azerbaidžano praeito amžiaus 10-ame dešimtmetyje atsiskyrusį regioną kontroliuojanti etninių armėnų separatistinė vyriausybė pranešė, kad palei fronto liniją kilo susišaudymų ir kad regiono sostinė Stepankertas buvo smarkiai bombarduojamas.

Baku savo ruožtu informavo, jog armėnų pajėgos, savaitgalį smogusios antrajam pagal dydį Azerbaidžano miestui Gendžei, apšaudė tris jo mažesnius miestus.

VIDEO: Turkijos televizija paviešino vaizdo įrašą, kaip numušamas tariamas armėnų bepilotis orlaivis

Intensyvėjant artilerijos ugniai prieš miestus, auga nerimas, kad gali žūti daug taikių gyventojų, nebent įnirtingos kautynės, jau ir taip nusinešusios per 240 gyvybių, nebebus eskaluojamos.

Susirėmimai įsiplieskė rugsėjo 27 dieną, atsinaujinus jau kelis dešimtmečius besitęsiančiam abiejų buvusių sovietinių respublikų konfliktui dėl Kalnų Karabacho. Nuogąstaujama, kad į kautynes gali įsivelti tokios regioninės galybės kaip Rusija ir Turkija.

Nė viena iš šalių šiuo metu neketina nusileisti: ignoruojami tarptautinės bendruomenės raginimai paskelbti paliaubas ir sugrįžti prie jau ilgą laiką įstrigusių derybų dėl regiono likimo.

Maždaug 50 tūkst. gyventojų turintis Stepanakertas, esantis kalnuoto regiono centre, nuo penktadienio nuolat apšaudomas iš artilerijos pabūklų. Daugelis gyventojų pasitraukė į požemines slėptuves, o dalis jų jau paliko miestą.

Separatistų užsienio reikalų ministerija pirmadienį pranešė, kad Stepanakerto šaudymas atsinaujino 6 val. 30 min. vietos laiku. URM duomenimis, miestui artilerija smogė keturis kartus smogta.

Ministerija paviešino vaizdo įrašą, kuriame matyti artilerijos sviedinių sprogimai ir smarkiai apgadintų daugiabučių namų griuvėsiai. Teigiama, kad Azerbaidžanas per šias atakas panaudojo kasetinius šaudmenis.

Baku savo ruožtu pareiškė, jog armėnų pajėgos apšaudė Beilagano, Berdės ir Tartaro miestus.

Abiejų šalių skaičiavimais, nuo kautynių pradžios iš viso žuvo 244 žmonės, įskaitant 42 civilius gyventojus. Tačiau tikrasis aukų skaičius veikiausiai yra daug didesnis, nes tiek Baku, tiek Jerevanas tvirtina, kad priešas patyrė didelių nuostolių.

Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus Komitetas sekmadienį pasmerkė pranešimus apie „beatodairišką apšaudymą ir kitus numanomus neteisėtus išpuolius panaudojant sprogstamąją ginkluotę prieš miestus, miestelius ir kitas gyvenvietes“.

Azerbaidžanas ir Armėnija ir kaltina vienas kitą tyčia taikantis į civilių gyventojų gyvenamas teritorijas.

Sekmadienį emocingai kreipdamasis į Azerbaidžaną gyventojus prezidentas Ilhamas Aliyevas nustatė sąlygas, kuriomis būtų užbaigtos kautynės.

Pasak jo, armėnų pajėgos „turi palikti mūsų teritorijas – ne žodžiais, o darbais“. Be to, Jerevanas privalo pripažinti Azerbaidžano teritorinį vientisumą, atsiprašyti jo žmonių bei pripažinti, kad šis regionas nėra Armėnijos dalis.

Jerevanas atmetė I.Aliyevo reikalavimus.

Kalnų Karabacho prezidentūra savo ruožtu pagrasino „vėlesnius [karinius] veiksmus pradėti vykdyti visoje Azerbaidžano teritorijoje“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis