Kambodžoje prasidėjo pirmasis teismo procesas dėl „mirties laukų“

Pagrindinis brutalaus Kambodžos raudonųjų khmerų režimo kankintojas antradienį stojo prieš Jungtinių Tautų (JT) remiamą genocido tribunolą – tai ilgai lauktas pirmasis teismo procesas dėl „mirties laukų“ Kambodžoje prieš 30 metų.
Buvęs matematikos mokytojas Kaingas Guekas Eavas, geriau žinomas kaip Duchas
Buvęs matematikos mokytojas Kaingas Guekas Eavas geriau žinomas kaip Duchas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Buvęs matematikos mokytojas Kaingas Guekas Eavas, geriau žinomas kaip Duchas, dalyvavo pradiniame posėdyje dėl kaltinimų, kad raudonųjų khmerų režimo laikais vadovavo pagrindiniam kalėjimui, kuriame buvo nužudyta iki dviejų milijonų žmonių.

Man tai labai svarbi diena, – žurnalistams sakė Chum Mey, vienas iš vos dvylikos žmonių, išgyvenusių liūdnai pagarsėjusiame Tuol Slengo kalėjime. – Būsiu liudytojas, noriu pamatyti Duchą ir paklausti (jo), kodėl jis mane įkalino.

„Šis pirmasis teismo posėdis reiškia reikšmingų pastangų realizavimą sukuriant teisingą ir nepriklausomą tribunolą žmonėms iš aukštų vadovybės postų teisti“, – teismui sakė jo pirmininkas Nilas Nonnas.

66 metų Duchas, kuris atrodė sulysęs ir vilkėjo mėlynus marškinius, teisininkų argumentų klausėsi per ausines. Teismas posėdžiavo už neperšaunamos pertvaros, kuri turi užkirsti kelią Ducho aukų keršto išpuoliams.

Kambodžos gyventojai šį prieštaringai vertinamą tribunolą, kuris buvo įsteigtas 2006 metais, po beveik dešimtmetį trukusių Kambodžos ir JT derybų, laiko paskutine galimybe patraukti atsakomybėn komunistinio raudonųjų khmerų režimo lyderius.

„Man tai labai svarbi diena, – žurnalistams sakė Chum Mey, vienas iš vos dvylikos žmonių, išgyvenusių liūdnai pagarsėjusiame Tuol Slengo kalėjime. – Būsiu liudytojas, noriu pamatyti Duchą ir paklausti (jo), kodėl jis mane įkalino.“

Pernai Duchas buvo apkaltintas tuo, kad asmeniškai prižiūrėjo daugiau kaip 15 tūkst. vyrų, moterų ir vaikų kankinimą bei nužudymą, kai vadovavo tam kalėjimui, įkurtam buvusioje mokykloje.

Į krikščionybę atsivertęs Duchas kaltinamas nusikaltimais žmoniškumui, karo nusikaltimais, kankinimais ir tyčinėmis žmogžudystėmis. Jam gresia kalėjimas iki gyvos galvos, nes tribunolas neturi galios skirti mirties bausmės.

Keli kiti tame kalėjime išgyvenę žmonės ir aukų artimieji susirinko prie specialiai pastatyto tribunolo pastato Pnompenio pakraštyje.

Duchas iš netoliese esančio ir veikiau į vilą panašaus sulaikytųjų centro, kur laikomas drauge su keturiais kitais, teismo dar laukiančiais raudonųjų khmerų lyderiais, buvo atvežtas šarvuotu „Land Cruiser“ tamsintais langais.

Pirmasis jo teismo proceso posėdis turėtų trukti mažiau nei tris dienas, nes yra susijęs su procedūriniais klausimais dėl teismo proceso, kuriame dalyvauja ir kambodžiečiai, ir tarptautiniai pareigūnai, struktūros.

Gynybos advokatas Francois Roux priminė teisėjams, kad Duchas be teismo iki šiol buvo laikomas „devynerius metus, devynis mėnesius ir septynias dienas“ ir kad tai „yra nepriimtina“.

Duchas buvo areštuotas 1999 metais, kai vienas žurnalistas rado jį, kaip krikščionių pagalbos darbuotoją dirbantį džiunglėse. Tribunolui Duchas, kuris anksčiau yra pareiškęs apgailestavimą dėl savo nusikaltimų, oficialiai buvo perduotas 2007 metų liepą.

Tuol Slengas buvo pagrindinis raudonųjų khmerų saugumo aparato elementas, tuo metu, kai jam vadovavo Duchas, iš jo į netoliese esantį Čoung Eko mirties lauką buvo išvežta ir ten nužudyta tūkstančiai kalinių.

„Brolio numeris vienas“ Pol Poto vadovaujami raudonieji khmerai buvo atsakingi už vienus didžiausių 20-ojo amžiaus nusikaltimų – jie sunaikino beveik ketvirtadalį savo šalies gyventojų, kurie mirė nuo bado, persidirbimo ar buvo nužudyti.

Šis judėjimas, kuris į valdžią iškilo kaip tragiškas JAV ir Vietnamo konflikto šalutinis padarinys, ištuštino Kambodžos miestus ir „sugrąžino“ gyventojus į kaimą. Buvo žudomi miestiečiai, intelektualai, net tie žmonės, kurie tiesiog nešiojo akinius.

Raudonuosius khmerus nušalino Vietnamo remtos pajėgos, po trejus metus, aštuonis mėnesius ir 20 dienų trukusio teroro viešpatavimo, tačiau pilietinis karas tęsėsi iki 1998-ųjų. Tais pačiais metais mirė Pol Potas.

Tribunolas prieštaringų vertinimų susilaukė dėl įtariamo vyriausybės politinio kišimosi ir pareiškimų, kad jame dirbantys kambodžiečiai už savo postus mokėjo „dėkingumo mokesčius“.

Bendras minėtų kitų keturių raudonųjų khmerų lyderių teismo procesas turi prasidėti vėliau šiais metais, po to, kai bus baigtas Ducho teismo procesas, tačiau tiksli data dar nepaskirta.

Teisėjai svarsto, ar kelti bylas ir kitiems buvusiems raudonųjų khmerų lyderiams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų