Kambodžos opozicijos lyderis įkalintas 27 metams

Kambodžos teismas penktadienį nuteisė opozicijos lyderį Kem Sokhą 27 metams kalėjimo už valstybės išdavystę, o teisių gynimo grupės teigia, kad ši byla yra politiškai motyvuota.
Kambodžos opozicijos lyderis Kem Sokha
Kambodžos opozicijos lyderis Kem Sokha / „Reuters“/„Scanpix“

Kem Sokha buvo vienas iš dabar jau išformuotos Kambodžos nacionalinio gelbėjimo partijos (CNRP) įkūrėjų ir yra senas premjero Hun Seno priešininkas.

„Kem Sokha... nuteistas kalėti 27 metus dėl sąmokslo, susijusio su užsieniečiais, įvykdyto Kambodžoje ir kitose vietose“, – Pnom Penio teisme sakė teisėjas Koy Sao.

Iškart po nuosprendžio 69 metų vyrui buvo paskirtas namų areštas, kurio metu jam bus draudžiama susitikti su asmenimis, kurie nėra jo šeimos nariai.

Jis per mėnesį gali apskųsti nuosprendį ir laisvės atėmimo bausmę, žurnalistams sakė Kem Sokhos advokatas Ang Udomas.

Teismas taip pat atėmė iš jo teisę balsuoti ir uždraudė kandidatuoti į politines pareigas.

Kem Sokha, suimtas 2017 metais per naktinę operaciją, kurioje dalyvavo šimtai saugumo pajėgų karių, buvo kaltinamas tuo, kad kartu su užsienio subjektais rengė „slaptą planą“ nuversti ilgamečio lyderio Hun Seno vyriausybę.

Jis neigia jam pareikštus kaltinimus.

Kritikai teigia, kad Hun Senas suvaržė demokratines laisves ir pasinaudojo teismais, kad užgniaužtų oponentus, įkalino daugybę opozicijos aktyvistų ir žmogaus teisių gynėjų.

„Negaliu susitaikyti su šiuo sprendimu“, – naujienų agentūrai AFP prie teismo sakė Kem Sokhos šalininkas Chea Samuonas.

„Tai labai neteisinga jo ir žmonių atžvilgiu. Jis nekaltas, tai politinis spaudimas“, – pridūrė jis.

Teisme dalyvavęs JAV ambasadorius Kambodžoje W.Patrickas Murphy pasmerkė opozicionieriaus teismą ir nuosprendį pavadino „teisingumo klaida“.

Praėjusį rugpjūtį JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas susitiko su Kem Sokha, kai lankėsi Pnom Penyje ir derybose su Hun Senu išreiškė susirūpinimą dėl silpstančios karalystės demokratijos.

Vienos partijos valstybė

Teisių grupės teigia, kad Hun Senas suvaržė demokratines laisves ir sukūrė šalyje baimės atmosferą.

Praėjus dviem mėnesiams po Kem Sokhos arešto, Kambodžos Aukščiausiasis Teismas išformavo CNRP, kuri kadaise buvo laikoma vienintele realia valdančiosios Kambodžos liaudies partijos (CPP) oponente.

Tai sudarė sąlygas CPP ir Hun Senui 2018 metais laimėti visas 125 vietas parlamente ir paversti šalį vienos partijos valstybe.

Praėjusiais metais daugybė opozicijos veikėjų buvo nuteisti už valstybės išdavystę, kai kurie iš jų – už akių, ir tai buvo naujausias priešrinkiminis susidorojimas su oponentais.

Praėjusį mėnesį viena iš nedaugelio šalyje likusių nepriklausomų vietinių žiniasklaidos priemonių, radijas „Voice of Democracy“ (VOD), nutraukė savo veiklą po to, kai ministras pirmininkas Hun Senas įsakė ją uždaryti dėl to, kad ji neva apšmeižė jo sūnų.

Kem Sokhos teismo procesas iliustruoja „bauginančią šalies teismų kontrolės problemą“, sakė Kambodžos žmogaus teisių centro vykdomoji direktorė Chak Sopheap.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis