Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti
2023 07 05 /14:52

Kanada, Švedija, Ukraina ir JK padavė Iraną į Teisingumo teismą dėl 2020 m. numušto keleivinio lėktuvo

Kanada, Jungtinė Karalystė, Švedija ir Ukraina padavė Iraną į Tarptautinį Teisingumo Teismą (TTT), prašydamos atsiprašyti ir sumokėti kompensacijas 2020 metais Teherano numušto lėktuvo keleivių šeimoms, trečiadienį pranešė tribunolas.
Memorialinė lenta su skrydžio aukų portretais
Memorialinė lenta su skrydžio aukų portretais / „AP“/„Scanpix“

Šalys teigia, kad 2020-ųjų sausio 8-ąją numušdamas reisą PS752 vykdžiusį oro linijų bendrovės „Ukraine International Airlines“ lėktuvą, pakilusį iš Teherano ir skridusį į Kyjivą, Iranas pažeidė daugybę įsipareigojimų pagal civilinės aviacijos konvenciją.

Tuomet žuvo visi 176 lėktuve buvę žmonės: Kanados, Švedijos, Ukrainos, JK, Afganistano ir Irano piliečiai bei gyventojai.

„Šiandienos teisiniai veiksmai atspindi mūsų tvirtą įsipareigojimą siekti skaidrumo, teisingumo ir atskaitomybės aukų šeimoms“, – teigiama trečiadienį paskelbtame bendrame šalių pareiškime. Jos teigė, kad ieškinį iškėlė Iranui neatsakius į gruodį pateiktą prašymą kreiptis į arbitražą.

Tris dienas po incidento neigęs savo atsakomybę, Iranas pareiškė, kad jo sukarinta Revoliucinė gvardija per klaidą numušė Ukrainos lėktuvą dviem raketomis „žemė-oras“. Irano institucijos dėl to kaltino oro gynybos operatorių, kuris, jų teigimu, supainiojo „Boeing 737-800“ su amerikietiška sparnuotąja raketa.

Lėktuvas numuštas tą pačią dieną, kai Iranas balistinėmis raketomis atakavo JAV karius Irake, keršydamas už amerikiečių drono smūgį, per kurį žuvo aukščiausio rango Irano generolas.

Irano teismas šiemet skyrė 13 metų laisvės atėmimo bausmę lėktuvo numušimu kaltintam oro gynybos vadui, pranešė oficiali šalies teismų naujienų tarnyba.

Tačiau šalys, pateikusios bylą tarptautiniam teismui Hagoje, pasmerkė Irano procesą pavadinusios jį fiktyviu ir neskaidriu.

Trečiadienį paskelbtame teismo pranešime teigiama, kad JK, Kanada, Švedija ir Ukraina tvirtina, jog Iranas „nesiėmė visų įmanomų priemonių, kad užkirstų kelią neteisėtam ir tyčiniam nusižengimo padarymui“ ir „nevykdė nešališko, skaidraus ir sąžiningo baudžiamojo tyrimo ir baudžiamojo persekiojimo pagal tarptautinę teisę“.

Pareiškime teigiama, kad Iranas nuslėpė arba sunaikino įrodymus, kaltino kitas šalis ir žemo rango Revoliucinės gvardijos narius, „grasino ir persekiojo teisingumo siekiančias aukų šeimas“ ir nepranešė Tarptautinei civilinės aviacijos organizacijai incidento detalių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas