Karas ir parkūras

Paaugliams karo nualintose šalyse, tokiose kaip Sirija, rizikingas sportas padeda pabėgti nuo realybės, rašo „The Week“.
Parkūras Sirijoje
Parkūras Sirijoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Sirija Parkūras

Sirijos pilietinis karas Inchilio miestui smogė stipriai. Vos už valandos kelio nuo Daros, kurioje prieš 6 metus kilo karą įžiebę protestai, sukilėlių valdomas miestas saugo savyje nenuilstančių mūšių įrodymus – suniokoti pastatai, išdaužyti langai, nuolaužomis virtę keliai.

Tačiau vietos paauglių grupelė sugalvojo būdą, kaip nepasiduoti. Ramesnėmis dienomis, kai kovos trumpam sustoja, jie išbėga į gatves, pakyla ant griuvėsių stogų ir šoka pirmyn.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Parkūras Sirijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Parkūras Sirijoje

19-metis Ibrahimas al-Kadiri pirmą kartą parkūrą atrado Jordanijoje, į kurią jis buvo pabėgęs nuo smurto Inchilyje, savo gimtajame mieste. Ekstremalus sportas kilo iš Prancūzijos kariuomenės treniruočių metodo, kuriame kariams reikia įveikti kliūčių ruožą – parcours du combattant („kario kelią“).

Pagrindinė sporto idėja – iš taško A į tašką B patekti tokiu būdu, kuris padidintų greitį ir efektyvumą. Kelyje pasitaikančias kliūtis (duris, tvoras, medžius, sienas) reikia panaudoti taip, kad jos padėtų tavo kelionei, o ne ją sustabdytų.

Parkūras jau taip išpopuliarėjęs, kad Jungtinėje Karalystėje yra pripažįstamas oficialiu sportu.

I.al-Kadiri parkūro įgūdžius parsivežė į savo gimtąjį miestą, kai į jį grįžo 2015 m. Dabar jis savo komandoje turi 15 paauglių, kurie savo triukus atlikinėja pavojingiausiose miesto vietose. Komanda savo veiksmus filmuoja, fotografuoja ir viskuo dalijasi socialiniuose tinkluose.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Parkūras Sirijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Parkūras Sirijoje

Tokiame sporte traumos tyko už kiekvieno kampo (ar sienos, ar tvoros) – nubrozdinimai, sumušimai, išnarinimai nutinka dažniau, nei norėtųsi. Pats I.al-Kadiri kartą kelias dienas negalėjo atsikelti iš lovos po to, kai per vieną triuką pasitempė nugarą. Tačiau kylanti rizika yra ir tai, kas vilioja.

I.al-Kadiri ir jo komandai parkūras reiškia daugiau nei vien adrenaliną. „Parkūras išveda mus iš karo atmosferos, priverčia mus pamiršti dalį savo skausmo ir liūdesio, – sakė jis „Reuters“. – Tai priverčia pasijusti mitine būtybe.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Parkūras Sirijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Parkūras Sirijoje

Tokie jausmai būdingi ne tik I.al-Kadiri. Parkūras populiarus ir kitose karo draskomose pasaulio vietose – nuo Irano iki Gazos ir kt. Jis padeda jaunimui pasijusti turinčiais daugiau jėgų, kartu – ir pašėlti, pasidžiaugti jaunyste. Ir įgyti bent šiek tiek kontrolės paprastai chaotiškame savo gyvenime.

„Kai šoku nuo aukštos vietos, – sakė 18-metis, – jaučiuosi laisvas.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis