15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Karas Sirijoje vyksta jau 4 metus. Kodėl pabėgėlių krizė Europoje kilo šią vasarą?

Didžioji dalis į Europą bandančių patekti pabėgėlių yra iš Sirijos, kurioje jau ketverius metus vyksta pilietinis karas, o pastaraisiais metais ją niokoja ir „Islamo valstybės“ (IS) džihadistai. Kovos tęsiasi jau ilgai – kodėl tik šią vasarą Europą pasiekė daug dešimtmečių neregėtas pabėgėlių srautas? „Buzzfeed“ korespondentas Borzou Daragahi teigia, kad yra trys pagrindinės priežastys: sustiprėjęs Sirijos režimo ir IS puolimas, neviltis pabėgėlių stovyklose ir tarptautinės žiniasklaidos reakcija.

Žiniasklaidos vaidmuo

Ironiška, bet tarptautinės žiniasklaidos dėmesys tragedijoms jūroje taip pat paskatina tuos, kurie gyvena chaosu virtusioje valstybėje. Pabėgėliai mato, kaip kiti lošia dėl savo gyvybių varganose valtelėse, ir pagalvoja, kad jiems jau yra tekę išgyventi ir dar blogiau. 

Pabėgėliai mato, kaip kiti lošia dėl savo gyvybių varganose valtelėse, ir pagalvoja, kad jiems jau yra tekę išgyventi ir dar blogiau. 

Žiniasklaidoje skleidžiama nepatvirtinta informacija apie tai, kad bus ribojamas pabėgėlių skaičius arba kad Turkija ims griežčiau prižiūrėti savo krantus ir neišleidinėti pabėgėlių laivų, ant kranto esančius desperacijos apimtus sirus paskatina kuo skubiau ryžtis kelionei. 

„Yra žiniasklaidos poveikis. Žmonės sužino apie galimybę pabėgti, – sako Paryžiaus žurnalistas, rašantis apie Sirijos karą. – Tai tarsi kelionė iš mirties į viltį. Jie sako, kad jau yra negyvi, tai kodėl nepabandžius to.“

AFP/„Scanpix“ nuotr./Pabėgėliai Viduržemio jūroje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Pabėgėliai Viduržemio jūroje

M.Erwani, kuris Sirijoje dirbo radijuje, paskutinius trejus metus gimtinėje praleido sukilėlių kontroliuojamame ir nuolat kitų pajėgų puldinėjamame Damasko priemiestyje. Jis taip pat buvo priverstas imti ginklą į rankas ir prisijungti prie sukilėlių.

Galiausiai nusprendė bėgti į Turkiją – keliavo per kalnus ir dykumą, naudojosi suklastotais dokumentais, davė kyšius. Jo kelionė truko savaičių savaites – tuo tarpu persikėlimas Egėjo jūra yra visai trumpas. 

„15 dienų laukiau dykumoje, kur režimo, sukilėlių ir IS nariai kovėsi vieni su kitais, – sakė jis. – Praėjau režimo patikros punktus. Praėjau IS. Nebėra nieko, kas mane gąsdintų.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais