Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 04 02 /2022 04 03

Karas Ukrainoje: skelbiama apie atkovotą viso Kyjivo regiono kontrolę

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sako, kad Rusijos kariai traukiasi iš šiaurinės šalies dalies, tačiau Rytų Ukrainoje situacija išlieka sudėtinga. Anot jo, besitraukiantys kariai užminuoja namus ir lavonus. Ukrainos pajėgos skelbia vėl kontroliuojančios visą Kyjivo regioną. Pagalbą laivais evakuojant apsuptame Mariupolio uostamiestyje įstrigusius gyventojus pasiūlė Turkija.
Kyjivas
Kyjivas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Svarbiausios naujienos iš Ukrainos

  • Turkija prabilo apie galimą V.Putino ir V.Zelenskio susitikimą artimiausiomis dienomis
  • Ukrainos pajėgos skelbia vėl kontroliuojančios visą Kyjivo regioną
  • Rusijos pasienio mieste užsidegė naftos bazė, Rusija teigia, kad ją atakavo Ukrainos sraigtasparniai, Kyjivas neprisiima atsakomybės
  • Pranešama, kad Černobylį palikę rusų kariai išsivedė apie 200 įkaitų
  • Turkija pasisiūlė laivais evakuoti Mariupolyje įstrigusius žmones

Svarbiausias penktadienio naujienas skaitykite ČIA.

Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą skaitykite ČIA.

Rūšiavimas
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

07:32

Apie naujausius įvykius Ukrainoje skaitykite čia.

V.Zelenskis: Mariupolio drąsa sulaiko didelę Rusijos pajėgų dalį ir Ukraina gauna neįkainojamo laiko

00:46

Į tautą šeštadienio vakare kreipęsis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pabrėžė herojiškai besiginančių karių apsuptame Mariupolyje svarbą visos šalies gynybai. 

„Mūsų didvyriškasis Mariupolis ir toliau sulaiko didelę priešo pajėgų dalį. Dėl šio pasipriešinimo, kitų mūsų miestų drąsos ir atsparumo dėka Ukraina gavo neįkainojamo laiko, laiko, leidžiančio sulaužyti priešo taktiką, susilpninti jo galimybes“, – sakė jis. 

Ukrainos prezidentas teigė, kad gynėjai stiprina savo pajėgas šalies rytuose, prie Donbaso, puikiai suvokdami, kad Rusijos kariuomenė siekia užimti Pietų ir Rytų Ukrainą bei turi papildomų rezervų tai padaryti. 

„Deja, Ukraina dar negavo pakankamai modernių vakarietiškų priešraketinių sistemų, negavo orlaivių, negavo to, ką galėtų suteikti jos partneriai. Jie galėjo ir vis dar gali. Kiekviena Rusijos raketa, pataikyta į mūsų miestus, ir kiekviena bomba, numesta ant mūsų žmonių, ant mūsų vaikų, tik pridės juodų dažų, kai istorija apibūdins visus, nuo kurių priklausė šie sprendimai“, – sakė jis. 

Šeštadienį Enerhodare Rusijos pajėgos granatomis vaikė ten protestavusius žmones, protestai malšinami ir kituose agresoriaus kontroliuojamuose miestuose. Už kiekvieną sužeistąjį bus atsakyta, niūriai pažadėjo aukščiausias Ukrainos vadovas. 

„Esu dėkingas visiems, kurie išeina į gatves laikinai užimtuose miestuose. Visiems, kurie nebijo ir išeina. Visiems, kurie bijo ir išeina. Visiems, kurie jaučia, kad be šio sprendimo ginti Ukrainą ir laisvę, okupantai gali įsitvirtinti. O kai žmonės protestuoja – ir kuo daugiau žmonių protestuoja, tuo okupantams sunkiau mus sunaikinti“, – pabrėžė V.Zelenskis.  

Ukrainos pajėgos įžengė į Kyjivo priemiesčius

00:18

Netoli Kyjivo esančio Hostomelio kontrolę susigrąžino Ukrainos pajėgos. Nuo pat Rusijos invazijos pradžios čia esančiame oro uoste vyko įnirtingos kovos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Karas Ukrainoje. Hostomelis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Karas Ukrainoje. Hostomelis

Hostomelyje buvo sunaikintas ir didžiausias pasaulyje lėktuvas „Antonov An-225 Mrija“.  

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Karas Ukrainoje. Hostomelis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Karas Ukrainoje. Hostomelis

Ukrainos kariai atgavo ir kito sostinės priemiesčio – Bučos – kontrolę. 

Įžengę į miestą jie gatvėje rado mažiausiai 20 civilių drabužiais vilkinčių vyrų kūnus. Miesto meras teigia, kad Bučoje ukrainiečiai palaidojo masinėje kapavietėje beveik 300 rastų negyvų žmonių.

„Scanpix“/AP nuotr./Karas Ukrainoje. Buča
„Scanpix“/AP nuotr./Karas Ukrainoje. Buča

 

Rytų Ukrainoje ir Mariupolyje toliau naikinami Rusijos tankai

23:34

Rytų Ukrainoje esančiame Donbaso fronte kovojančios Jungtinių operacijų pajėgos praneša šią parą sunaikinusios keturis Rusijos tankus, šešis šarvuočius ir dar septynias transporto priemones. 

Didelius nuostolius patyrė ir priešo gyvoji jėga, skelbia jie. 

Tuo metu ir toliau herojiškai kovoja Mariupolyje apsupti „Azov“ bataliono kariai, kurie praneša sunaikinę po du tankus, pėstininkų kovos mašinas (BMP) ir desantininkų kovos mašinas (BMP). 

„Azov“ kariai pranešė nukovę daug agresoriaus pėstininkų bei paėmę jų į nelaisvę. 

„Kova dėl Mariupolio tęsiasi!“, – skelbia jie. 

Ukrainos derybų su Rusija vadovas: artimiausiu metu Turkijoje galimas V.Zelenskio ir V.Putino pokalbis

23:26

Ukrainos derybų su Rusija komandos vadovas Davidas Arachamija mano, kad artimiausiu metu Stambule arba Ankaroje galėtų įvykti asmeninis Volodymyro Zelenskio ir Vladimiro Putino susitikimas. 

Nacionaliniame telemaratone D.Arachamija pranešė, kad Rusija žodžiu jau sutiko su visomis Ukrainos anksčiau pasiūlytomis taikomis sąlygomis, išskyrus nustatančiomis okupuoto Krymo padėtį. 

Zelenskis, Putinas
Zelenskis, Putinas

Anot jo, Rusija patvirtino, jog dokumentų projektai yra pakankamai pažengę, kad būtų galima surengti tiesiogines šalių vadovų derybas. 

„Todėl dabar mūsų užduotis yra parengti galutinį ne paties dokumento, o mūsų jau iškeltų klausimų etapą ir pasiruošti galimam prezidentų susitikimui“, – sakė jis. 

D.Arachamija nurodė, kad Turkijos prezidentas Recepas Erdoganas penktadienį kalbėjosi tiek su V.Putinu, tiek su ukrainiečiais ir sakė, kad, Turkijos prezidento teigimu, Rusijos vadovas yra pasiruošęs artimiausiu metu surengti susitikimą. Vis dėlto, nei tiksli data, nei vieta dar nėra žinoma. 

Jis taip pat pažymėjo, kad trys NATO šalys – Turkija, Vokietija ir Italija – jau sutiko garantuoti Ukrainos saugumą, pagal praėjusią savaitę derybose pasiūlytą principą. 

Mychailo Podoliako nuotr./Mychailo Podoliakas (dešinėje) ir parlamentinės frakcijos „Tautos tarnas“ vadovas Davidas Arachamija.
Mychailo Podoliako nuotr./Mychailo Podoliakas (dešinėje) ir parlamentinės frakcijos „Tautos tarnas“ vadovas Davidas Arachamija.

„Norime sukurti savo NATO. Mums svarbu, kad didžiausios ir efektyviausios NATO šalys suteiktų paramą agresijos atveju. Turkija mums labai svarbi, ji yra didžiausia NATO kariuomenė Europoje (...) Iš tikrųjų tai būtų NATO 5 straipsnis, bet su griežtesniu aktyvavimu“, – tvirtino D.Arachamija. 

Nors sutikimo kol kas neišreiškė JAV ir Didžioji Britanija – itin svarbios Ukrainai šalys, tačiau derybininkai tikisi, kad jos gali prisijungti vienos paskutiniųjų. 

„Ponas Blinkenas užvakar pasakė, kad jie nevengia svarstyti saugumo garantijų, tačiau nori pasistudijuoti išsamiau, pasverti visas rizikas ir pan. JAV ir Didžioji Britanija kartu prisijungs vienos iš paskutiniųjų, kai pamatys, kad visi nebeprieštarauja“, – sakė vyriausiasis Ukrainos derybininkas. 

Černobylį gynę ir į nelaisvę paimti kariai tikriausiai yra Baltarusijoje ir Smolenske

23:00

Ukrainos branduolinių jėgainių operatorė „Energoatom“ telegram kanale rašo, kad į nelaisvę paimti šalies nacionalinės gvardijos kariai, saugoję Černobylio AE, tikriausiai šiuo metu yra Smolenske (Rusija) ir Brahine (Baltarusijoje). Apie tai informavo vieno iš karių žmona. 

Jos duomenimis, į Rusijos nelaisvę patekę kariai negauna nei maisto, nei vandens. „Energoatom“ pranešime teigiama, kad nieko nėra žinoma ir apie jų sveikatos būklę, tikėtina, kad belaisviams reikalinga medicininė pagalba neteikiama, o tai būtų šiurkštus Ženevos konvencijos pažeidimas. 

Apšaudymai sunaikino Kremenčuko naftos perdirbimo gamyklos infrastruktūrą

22:50

Po masinio apšaudymo Poltavos srityje esančios Kremenčuko naftos perdirbimo gamyklos infrastruktūra buvo visiškai sunaikinta, skelbia regiono karinės administracijos pirmininkas Dmitrijus Luninas.

„Šiandien įsibrovėliai masiškai apšaudė Kremenčuko naftos perdirbimo gamyklą ir aplinkinius kuro bei tepalų sandėlius. Deja, įmonės infrastruktūra sunaikinta, gamykla neveikia. Mūsų gelbėtojai ir toliau didvyriškai gesina gaisrą“, – pranešė jis. 

Anot jo, ekologinės katastrofos regione nėra, situacija yra kontroliuojama. Įvykio metu apdegė keli žmonės, tačiau jų gyvybei pavojus negresia. 

Regiono administracija ragina žmones nesirikiuoti į eiles dėl kuro ir nekurti dirbtinio trūkumo. 

Bendrovės „Ukrtatnafta“ kontroliuojama naftos perdirbimo gamykla buvo didžiausia Ukrainoje. Kremenčukas yra vienas iš svarbiausių ir didžiausią ekonominę naudą kuriančių industrinių centrų šalyje. 

Nuo karo pradžios apgadintos 274 gydymo įstaigos, 9 medicinos darbuotojai žuvo

22:39

Ukrainos Aukščiausioji Rada tviteryje pranešė, kad nuo karo pradžios buvo apgadintos 274 gydymo įstaigos, sunaikinta 70 greitosios pagalbos automobilių, devyni medicinos darbuotojai žuvo ir dar 30 buvo sužeisti. 

 

Irpinėje išminuotojai per parą surado beveik 650 nesprogusių sviedinių ir bombų

22:22

Prieš kelias dieną iš Rusijos pajėgų atkovotoje Irpinėje per parą rasti 643 nesprogę sviediniai ir bombos. 

Kaip skelbia Ukrainos Valstybės ekstremalioji tarnyba, išminuotojai ir toliau tęsia darbus į šiaurės vakarus nuo sostinės Kyjivo esančiame miestelyje. 

Miesto meras Aleksandras Markušinas anksčiau sakė, kad į Irpinę gyventojai galės sugrįžti anksčiausiai po mėnesio – tiek laiko užtruks, kol miestas vėl taps saugus. 

Irpinėje, netoliese esančioje Bučoje, Hostomelyje virė pagrindiniai mūšiai su iš šiaurės vakarų sostinę puolančiomis agresoriaus pajėgomis. Kelias savaites dėl miestų kontrolės vyko įnirtinga kova, o pergalė atnešė pastarąją savaitę vykusios ukrainiečių kontratakos ir Rusijos pajėgų atsitraukimas atgal į Baltarusiją. 

Šeštadienį iš miestų evakuoti per 4 tūkst. žmonių, Raudonajam Kryžiui nepavyko pasiekti Mariupolio

21:37

„Operacija į Mariupolį tęsiasi“, – šeštadienį sakė Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus atstovas  Ewanas Watsonas.

„Ji nėra sustojusi, judame lėtai, bet užtikrintai“, – teigė jis. 

Kol kas tikslas saugiai išgabenti iš miesto daug civilių gyventojų lieka nepasiekiamas. Dešimtys tūkstančių žmonių vis dar yra įstrigę po kelias savaites tebesitęsiančio intensyvaus Rusijos bombardavimo, dėl kurio gatvėse guli kūnai, išgyvenusieji slepiasi rūsiuose, o gyventojai turi ribotas galimybes gauti maisto, vandens ir elektros energijos.

Penktadienį Raudonojo Kryžiaus komanda, vykusi į Mariupolį lydėti civilius gyventojus gabenančių autobusų ir automobilių kolonos, turėjo grįžti atgal, nes negavo garantijų dėl sąlygų, kurios užtikrintų saugų eismą, pranešė organizacija.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Žmonių kūnai karo sugriautame Mariupolyje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Žmonių kūnai karo sugriautame Mariupolyje

Ukrainos pareigūnai išlieka optimistiški, kad plataus masto evakuacija vis dėlto galėtų įvykti.

„Manau, kad šiandien, o gal ir rytoj išgirsime gerų naujienų dėl Mariupolio gyventojų evakuacijos“, – sakė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Oleksijus Arestovičius.

Ukrainos ministro pirmininko pavaduotojos Irynos Vereščuk teigimu, iš viso šeštadienį iš miestų evakuota per 4,2 tūkst. gyventojų. Daugiau kaip 1,2 tūkst. jų išsigelbėjo būtent iš Mariupolio ir netoliese esančios Berdiansko uosto. Visi jie pasiekė Zaporižią savo automobiliais. 

Dar apie 300 žmonių iš Mariupolio pavyko išvykti autobusais. Į Berdianską šiuo metu yra atvykę 17 autobusų iš Zaporižios, tikimasi, kad sekmadienį jai pavyks išgabenti daugiau žmonių iš Mariupolio. 

Maždaug 2,7 tūkst. žmonių šeštadienį ukrainiečiams pavyko evakuoti iš įvairių Luhansko srities miestų ir miestelių. 

Paskutinis atnaujinimas 2022-04-02 21:37

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai