Svarbiausios naujienos
- Okupantų paskirta vadinamoji Chersono karinė-civilinė administracija pareiškė prašysianti Rusijos prezidento Vladimiro Putino įtraukti Chersono sritį į Rusiją
- Ukraina nuo Rusijos invazijos pradžios jau prarado 30 proc. darbo vietų, o karui užsitęsus šie praradimai taps dar didesni, pranešė Jungtinės Tautos
- Rusiškų dujų srautas per Ukrainą į Europą mažėja, sustabdžius vieną dujotiekio šaką
- Ukrainos nacionalinė gvardija nuo Rusijos invazijos pradžios neteko daugiau kaip 500 karių
- Čekijos prezidentas Milošas Zemanas, pakeitęs savo prorusišką poziciją, patenkino prašymą leisti 103 piliečiams kariauti šioje šalyje kartu su Kijevui lojaliomis ginkluotomis pajėgomis
- Apsišaukėliškos Donecko ir Luhansko liaudies respublikos Rytų Ukrainoje paskelbė, kad užblokavo prieigą prie socialinių tinklų „Facebook“ bei „Instagram“
- Rusija tęsia Ukrainos teritorijų bombardavimą, tarp jų ir gamyklos „Azovstal“
Svarbiausias trečiadienio naujienas skaitykite ČIA.
Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.
Maskva persigalvojo: prieštarauja Ukrainos stojimui į ES
01:03
Maskvos pozicija dėl Kijevo ketinimo prisijungti prie Europos Sąjungos (ES) pasikeitė, pareiškė Rusijos Jungtinių Tautų pasiuntinio pavaduotojas Dmitrijus Polianskis.
Pasak jo, Maskva dabar prieštarauja šiai idėjai, kaip anksčiau prieštaravo Kijevo stojimui į NATO. Kovo pradžioje Kremlius pareiškė, kad Ukrainos stojimas į ES nėra strateginio saugumo klausimas.
Apie pasikeitusią Maskvos poziciją buvo pranešta interviu britų internetiniam leidiniui „UnHerd News“.
Dabar, pasak D.Polianskio, Maskva Ukrainos stojimo į ES klausimą vertina lygiai taip pat, kaip ir Kijevo siekį įstoti į NATO.
Sunaikinta šimtai sveikatos priežiūros įstaigų
00:49
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis teigia, kad Rusija sunaikino 570 sveikatos priežiūros įstaigų ir 101 ligoninę, rašo „New York Times“.
Prie upės – rusų karinės technikos kapinės
00:47
Luhansko karinės-civilinės administracijos vadovas Serhijus Gaidajus pranešė, kad gegužės 12 d. Ukrainos ginkluotosios pajėgos vėl sunaikino Rusijos pontonines perėjas per Šiaurės Doneco upę ir likvidavo priešo personalą bei techniką.
„Mūsų naujoji „Černobajivka“ yra Belohorovka, kur okupantai bando įrengti pontoninius tiltus, perkelti įrangą ir personalą. Ten susiklostė unikali situacija, jie kaip avinai lenda į tas pačias vietas.
Mūsų karinės oro pajėgos naikina pontonines perėjas, įrangą ir personalą. Ten jau sunaikinta dešimtys šarvuotų mašinų, tankų ir sunkvežimių. Tai jau galima pamatyti plika akimi“, – sakė jis.
S.Gaidajus pridūrė, kad buvo sunaikinta apie 70 vienetų įrangos ir likviduota dešimtys okupantų.
Jis pasakojo, kad gegužės 12 d. okupantai visą dieną bandė prasiveržti į Kamyševachą ir Rubižnę, bet nesėkmingai. Kova dėl Vojevodovkos tęsiasi.
Be to, pasak jo, Nacionalinės gvardijos kariai Luhansko srityje numušė Rusijos sraigtasparnį Ka-52.
V.Zelenskis rusų karo vadus vadina ligoniais
23:55
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pavadino Rusijos vadus, įsakiusius apšaudyti mokyklas Černihivo srityje ir naftos perdirbimo gamyklą Poltavos srityje, ligoniais.
„Rusijos valstybė yra tokios būklės, kad bet koks švietimas jai tik trukdo. Tačiau ką galima pasiekti panaikinus mokyklas? Visi rusų vadai, duodantys tokius įsakymus, yra tiesiog ligoti ir nevykėliai.
Tačiau visas okupantų sugriautas ligonines, mokyklas, universitetus, kuriuos jie subombardavo, visus pastatus, tiltus, įmones – viską atkursime“, – sako V.Zelenskis.
Kaip netekti draugų – nuo Rusijos nusigręžė net draugiška Bulgarija
23:12
Praėjus savaitei nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą, Maskvos ambasadorė Bulgarijoje įkopė į snieguotą kalnų perėją, kad pagerbtų caro laikų rusų karius, XIX amžiuje ten žuvusius kovoje už Bulgarijos nepriklausomybę. Tačiau netrukus šių dienų rūpesčiai nustelbė mėginimus priminti Bulgarijai jos istorinę skolą Rusijai.
Tą pačią dieną Bulgarija išsiuntė du ambasadoriaus pavaldinius, įtariamus šnipinėjimu, ir paskelbė sulaikiusi aukšto rango karininką, taip pat apkaltintą šnipinėjimu Rusijai.
Praėjus keletui savaičių Bulgarija – šalis, kurią Maskva ilgai laikė karščiausia ir patikimiausia savo drauge Europoje – kartu su kitomis ES narėmis įvedė Rusijai griežtas ekonomines sankcijas, pasiūlė Ukrainai remontuoti sugadintus jos karinius sraigtasparnius bei tankus ir išvarė dar daugiau Rusijos diplomatų.
Plačiau apie tai skaitykite čia.
Vien balandį Ukrainoje žuvo beveik 100 vaikų
22:15
Vien per balandžio mėnesį Ukrainoje žuvo beveik 100 vaikų, tačiau tikrieji skaičiai gali būti gerokai didesni, teigė Jungtinių Tautų vaikų fondas UNICEF.
Prancūzija: Ukrainos paraiška dėl narystės ES bus įvertinta birželį
21:30
Kitą mėnesį Europos Sąjungos vadovai planuoja įvertinti Ukrainos narystę ES, pranešė Prancūzijos užsienio reikalų ministerija.
Ukrainos paraišką tapti ES nare nagrinėja Europos Komisija ir ji bus „aptarta valstybių ir vyriausybių vadovų lygiu Europos Vadovų Taryboje birželio mėnesį“, sakė ministerijos atstovas spaudai.
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pirmadienį sakė, kad ES kitą mėnesį paskelbs poziciją dėl Ukrainos stojimo į bloką.
Juodojoje jūroje užsidegė Rusijos laivas
20:46
Odesos regiono karinė administracija patvirtino, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos pažeidė dar vieną Rusijos laivą prie Gyvačių salos.
„Dėl mūsų kariškių veiksmų užsidegė logistikos laivas. Vienas iš naujausių Rusijos laivyno laivų. Sakoma, kad jis „plaukia“ į Sevastopolį. Dabar reikia patikslinti informaciją“, – pažymėjo administracijos vadovas Serhijus Bratčukas.
Kaip rašo UNIAN, žurnalistas Serhijus Vysockis, remdamasis savo šaltiniais, anksčiau teigė, kad į laivą pataikė Ukrainos raketa „Neptun“.
Rusijos laivas „Vsevolod Bobrov“ į Gyvatės salą gabeno pastiprinimą, įskaitant priešlėktuvines raketų sistemas.
Pažymima, kad Rusija turi tik du tokio tipo laivus.
Ukraina derasi su Rusija dėl sužeistų karių evakuacijos iš „Azovstal“
19:51
Kyjivas derasi su Maskva dėl galimybės evakuoti 38 „sunkiai sužeistus“ karius iš Rusijos pajėgų apsiausto Mariupolio metalurgijos įmonės „Azovstal“, ketvirtadienį pranešė Ukrainos vicepremjerė Iryna Vereščuk.
Ši gamykla yra paskutinis ukrainiečių pasipriešinimo bastionas strategiškai svarbiame pietrytiniame uostamiestyje, per Rusijos invaziją virtusiame griuvėsiais.
„Šiuo metu deramės tik dėl 38 sunkiai sužeistų kovotojų, kurie negali patys atsistoti ant kojų. Dirbame žingsnis po žingsnio“, – platformoje „Telegram“ paskelbė I.Vereščuk.
Pasak jos, Kyjivas tikisi iškeisti karius į 38 „reikšmingus“ rusų karo belaisvius, o paskui pereiti prie kitos derybų stadijos. Vicepremjerė nepatikslino, su kuo bus susijęs naujas etapas, bet nurodė, kad „dėl apsikeitimo 500 ar 600 žmonių“ nesiderama.
Anksčiau ketvirtadienį vienas Ukrainos prezidentūros pareigūnas pareiškė, kad Kyjivas tikisi iš „Azovstal“ evakuoti „pusę tūkstančio“ sužeistų ukrainiečių kovotojų.
Gamyklos gynybai vadovaujančio pulko „Azov“ nariai jau ne kartą atsisakė pasiduoti, teigdami, kad bijo būti nužudyti arba kankinami. Antradienį Kyjivas pranešė, kad „Azovstal“ yra likę „daugiau kaip tūkstantis“ Ukrainos karių, bet daugelis jų yra sužeisti.