2022 08 01 /23:17

Įvardytas ginklas, kuriuo galimai nužudyti ukrainiečiai belaisviai

Rusija tęsia miestų ir civilinių objektų juose bombardavimą. Sekmadienį galimai smarkiausią apšaudymą nuo karo pradžios patyrė Mykolajivas, raketos skriejo į Odesą, Bachmutą, Charkivą. Kyjivas teigia, kad Chersono regione išlaisvintos 46 gyvenvietės. Pirmadienį ryte pranešta, kad iš Ukrainos pietinio uosto išplaukė pirmasis laivas, gabenantis grūdų krovinį.

Svarbiausios žinios iš Ukrainos

  • Mykolajivas patyrė turbūt smarkiausią apšaudymą nuo karo pradžios, per kurį žuvo vienas turtingiausių Ukrainos verslininkų Oleksijus Vadaturskis ir jo žmona
  • Kyjivas teigia, kad Chersono regione išlaisvintos 46 gyvenvietės
  • Ukrainos žvalgyba praneša, kad Rusija perkelia daug karių į Ukrainos pietus
  • Iš Ukrainos pietinio uosto išplaukė pirmasis laivas, gabenantis grūdų krovinį

Svarbiausias sekmadienio naujienas skaitykite ČIA.

Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.

Rūšiavimas
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

06:20

Antradienio žinias iš Ukrainos sekite čia.

Ukrainos generalinis prokuroras įvardijo galimą ginklą, kuriuo buvo nužudyti ukrainiečiai belaisviai

23:17

Ukrainos generalinis prokuroras Andrijus Kostinas įvardijo galimą ginklą, kuriuo buvo nužudyti ukrainiečiai belaisviai Olenivkoje. Prokuroras tvirtina kas tris valandas gaunantis naujos informacijos apie ukrainiečių žudynes.

Pasak A.Kostino, ekspertai mano, kad Olenivkos kolonija, kurioje laikyti belaisviai, buvo sunaikinta ne raketomis. Tam galėjo būti panaudotas termobarinis ginklas.

„Preliminarios mūsų tarptautinių ekspertų išvados yra tokios, kad šios žudynės buvo įvykdytos termobariniu ginklu. Tai pirminės kelių tarptautinių ekspertų išvados“, – kalbėdamas per televiziją sakė A.Kostinas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Andrijus Kostinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Andrijus Kostinas

Pasak jo, užsienio ekspertai yra įsitikinę, kad tai nebuvo apšaudymas raketomis. Generalinis prokuroras pridūrė, kad ikiteisminio tyrimo veiksmai jau pradėti, bet šis klausimas lieka sudėtingiausias.

„Mano nuomone, dabar prioritetas turėtų būti skirtas Rusijos propagandos ir dezinformacijos, kad pastatas galimai buvo susprogdintas sistemos HIMARS raketomis, kaip jie dabar mėgina teigti, demaskavimui. Bet noriu dar kartą pasakyti, kad mes jau turime pirmines užsienio ekspertų išvadas, jog tai buvo termobarinio ginklo, kuriuo naudojasi šalis agresorė, panaudojimo pasekmė“, – sakė A.Kostinas.

Liepos 29-osios naktį nugriaudėjo sprogimas buvusios pataisos darbų kolonijos Olenivkoje teritorijoje, okupuotoje Donecko srities dalyje. Per sprogimą buvo sunaikintas pastatas, kuriame laikyti ukrainiečiai belaisviai, buvę gamyklos „Azovstal“ gynėjai Mariupolyje.

Iš karto po sprogimo Rusija apkaltino Ukrainos kariuomenę apšaudžius pataisos koloniją. Rusų teigimu, žuvo per 50 ukrainiečių belaisvių, sužeistųjų skaičius nebuvo nurodytas. Ukraina pareiškė, kad sprogimas Olenivkoje buvo Rusijos teroro aktas, kuriuo siekta nuslėpti karo nusikaltimus, diskredituoti Ukrainos ginkluotąsias pajėgas, nutraukti ginklų tiekimą Ukrainai.

Ukrainos žvalgybos duomenimis, teroristinį išpuolį įvykdė privačios karinės kompanijos „Wagner“ samdiniai, vykdydami asmeninį kompanijos savininko Jevgenijaus Prigožino įsakymą.

V.Putinas: branduolinio karo niekas nelaimėtų

21:58

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį sakė, kad branduoliniame kare laimėtojų negali būti ir kad toks karas niekada neturi būti pradėtas.

Pareiškimą jis padarė Jungtinėse Tautose prasidėjus 1970 metais įsigaliojusios Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties (NPT), kuria siekiama užkirsti kelią branduolinių ginklų plitimui, 10-ajai peržiūros konferencijai.

Kreipdamasis į konferenciją V.Putinas tvirtino, kad Rusija lieka ištikima sutarties „raidei ir dvasiai“.

„Branduoliniame kare negali būti nugalėtojų, ir jis niekada neturi būti sukeltas“, – sakė Rusijos lyderis.

Rusijos ir Vakarų ryšiai trūkinėja nuo vasario 24-osios, kai V.Putinas pasiuntė savo kariuomenę į provakarietišką Ukrainą.

Jungtinės Valstijos, Prancūzija ir Jungtinė Karalystė pirmadienį priekaištavo Rusijai dėl „neatsakingų ir pavojingų“ kalbų apie galimą branduolinių ginklų dislokavimą.

Nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios V.Putinas skelbia menkai užmaskuotus grasinimus apie pasirengimą dislokuoti rusų taktinius branduolinius ginklus. Pagal Rusijos karinę doktriną tokie ginklai gali būti panaudoti siekiant priversti priešininką atsitraukti.

Rusijos valstybinė propaganda taip pat kalba apie branduolinių ginklų panaudojimą per šį konfliktą.

Kaip gegužės mėnesį įspėjo rusų redaktorius ir Nobelio taikos premijos laureatas Dmitrijus Muratovas, Kremliaus „propagandos kariai“ siekia, kad branduolinių ginklų panaudojimas būtų priimtinesnis Rusijos visuomenei.

Į Ukrainą atvyko nauja sistemų HIMARS partija

18:01 Atnaujinta 20:39

Į Ukrainą iš JAV atgabentos dar keturios papildomos reaktyvinės salvinės ugnies sistemos HIMARS, tviteryje pranešė šalies gynybos ministras Oleksijus Reznikovas.

Jis padėkojo JAV prezidentui Joe Bidenui, Pentagono vadovui Lloydui Austinui ir visiems amerikiečiams už pagalbą Ukrainai.

„Mes įrodėme, kad mokame elgtis su šia ginkluote. HIMARS salvės garsas tapo pagrindiniu muzikiniu fronto linijos hitu šią vasarą“, – pridūrė ministras.

Kol kas JAV yra sutikusios pagal didelę Ukrainos pajėgų aprūpinimo programą atsiųsti maždaug 20 sistemų HIMARS.

O.Reznikovas praėjusį mėnesį paprašė Vašingtono atsiųsti daugiau šių sistemų ir sakė, kad Kyjivo pajėgos naudodamosi jomis sunaikino maždaug 30 rusų vadaviečių ir ginklų sandėlių.

Pasak ministro, reikia mažiausiai 100 tokių sistemų, kad būtų galima vykdyti veiksmingą kontrpuolimą prieš Maskvos pajėgas.

Jis taip pat pakartojo raginimą atsiųsti tolimesnio nuotolio šaudmenų, kad būtų galima atkirsti rusų junginius nuo aprūpinimo.

Vašingtonas sakė, kad ukrainiečių kariuomenė puikiai naudoja HIMARS, ir akcentavo šių sistemų poveikį mūšio lauke.

Tačiau J.Bideno administracija kol kas atsisako atsiųsti ilgesnio nuotolio šaudmenų, nuogąstaudama, kad Ukraina galėtų smogti taikiniams Rusijos teritorijoje ir potencialiai paversti karą tiesioginiu susirėmimu su Vakarais.

JT vadovas: žmoniją nuo branduolinio susinaikinimo skiria „vos vienas apsiskaičiavimas“

17:48

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas pirmadienį perspėjo, kad žmoniją nuo branduolinio susinaikinimo skiria „vos vienas apsiskaičiavimas“, o pasaulis susiduria su tokia grėsme, kokios nebuvo nuo Šaltojo karo laikų.

„Iki šiol mums nepaprastai sekėsi. Tačiau sėkmė nėra strategija. Ji taip pat neapsaugo nuo geopolitinės įtampos, peraugančios į branduolinį konfliktą“, – sakė A.Guterresas, pradėdamas Branduolinio ginklo neplatinimo sutarčiai priklausančių šalių konferenciją.

Plačiau apie tai skaitykite čia.

Sąmokslo teorijų šalininkai rado naują įkvėpimo šaltinį – karą Ukrainoje ir maisto trūkumą

14:25

Remiantis nauju tyrimu, „Twitter“ paskyros, skleidžiančios QAnon ir prieš vakcinas nukreiptas sąmokslo teorijas vis dažniau platina ir dezinformaciją apie pasaulinę maisto krizę, kurią sukėlė Rusijos invazija į Ukrainą.

Tinklo užkrato tyrimų instituto (NCRI) atliktas tyrimas parodė, kad sąmokslo teorijų platintojų paskyros socialiniuose tinkluose pastaruoju metu pradėjo kartoti mintį, kad Vakarų šalys yra atsakingos už kviečių, miežių ir kukurūzų eksporto iš Ukrainos nutraukimą.

Rusijos vyriausybė pastarosiomis savaitėmis reiškė tokius pat tvirtinimus, kaltindama Vakarų sankcijas dėl grūdų eksporto sulėtėjimo. Rusija blokavo Ukrainos laivybos uostus, o tai neleido eksportuoti dešimčių milijonų tonų grūdų. JT teigė, kad dėl Rusijos veiksmų 49 milijonai žmonių gali imti badauti. 

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„QAnon“ – sąmokslo teoretikų grupė, įsitikinusi, kad Donaldas Trumpas yra pasaulio gelbėtojas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„QAnon“ – sąmokslo teoretikų grupė, įsitikinusi, kad Donaldas Trumpas yra pasaulio gelbėtojas

NCRI, sekanti dezinformaciją ir manipuliacijas socialiniusoe tinkluose, nustatė, kad sąmokslo bendruomenės ir įtaką darantys asmenys, susiję su QAnon – ekstremistiniu judėjimu, kurio pasekėjai mano, kad Donaldas Trumpas kariauja prieš „giliąją valstybę“ – pereina nuo sąmokslo teorijų, susijusių su COVID-19 prie dezinformacijos apie maisto krizę.

Anot NCRI, augantis maisto trūkumas dažnai melagingai siejamas su „šešėliniu (dažnai – žydų) elitu, kuris siekia sukurti naująją pasaulio tvarką“, o ne su Rusijos invazija į Ukrainą.

Viename pavyzdyje GhostEzra, antisemitinių pažiūrų QAnon remiantis socialinių tinklų veikėjas, pavadinęs koronaviruso pandemiją „netikra“, „Telegram“ rašė: „Niekada netikėkite, kad ko nors trūksta. Maisto. Vandens. Naftos. Jie sukuria šiuos trūkumus. Tie trūkumai jokiu būdu neatsiranda natūraliai.“

„Jie“, paaiškino NCRI, reiškė žydus.

„QAnon ir kitos antivakserių ir internetinės sąmokslo bendruomenės turi labai daug bendro“, – sakė Alexas Goldenbergas, pagrindinis NCRI žvalgybos analitikas ir Rutgers Miller bendruomenės apsaugos ir atsparumo centro mokslinis bendradarbis.

„Kai kurios itin fantastiškos maisto trūkumą aiškinančios sąmokslo teorijos susimaišo su sąmokslo teorijomis prieš vakcinas.“

Chersono regione išlaisvintos 46 gyvenvietės

14:23

Ukrainos naujienų agentūra „Interfax“ skelbia, kad Chersono regione išlaisvintos 46 gyvenvietės, tačiau Chersono regiono karinės administracijos vadovas Dmytro Butry gyventojus ir toliau ragina evakuotis į saugesnes vietas.

„Chersono srityje nuo šios dienos jau deokupuotos 46 gyvenvietės, dauguma jų yra regiono ašyje, kuri ribojasi su Dnipropetrovsko sritimi, o kai kurios – fronte, pasienyje su Mykolajivo sritimi“, – pirmadienį nuotolinėje spaudos konferencijoje sakė jis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Karas Ukrainoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Karas Ukrainoje

Pasak pareigūno, „deokupuotoje teritorijoje yra kaimų, kurie praktiškai buvo sunaikinti 90 proc. – jie vis dar nuolat apšaudomi, gyventojai masiškai išsikraustė“.

Ukrainą pasiekė Vokietijos perduota raketų sistema MARS II

14:19 Atnaujinta 14:30

Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas tviteryje pranešė, kad šalį iš Vokietijos pasiekė daugkartinio paleidimo raketų sistema MLRS MARS II. 

MARS II yra Vokietijos modernizuota M270 MLRS sistema, kurią naudoja ir JAV kariuomenė. Jos veikimo nuotolis panašus į JAV Ukrainai padovanotos sistemos HIMARS, tik ji turi ne 6, o 12 raketų ir yra šiek tiek mažiau manevringa.

Vokietija buvo sakiusi, kad padovanos tris šias sistemas, tačiau neaišku, kiek jų buvo perduota Ukrainos pajėgoms. 

Maskva pristatė rusų pajėgų sugriauto Ukrainos Mariupolio uostamiesčio atstatymo planus

14:07

Rusijos vicepremjeras pirmadienį pristatė planus atstatyti rusų pajėgų užimtą Ukrainos pietinį Mariupolio uostamiestį, kuris buvo faktiškai sulygintas su žeme per daug savaičių trukusią apsiaustį ir įnirtingą apšaudymą.

Šie planai yra dalis platesnių Maskvos pastangų užsitikrinti paramą Ukrainos regionuose, kurių kontrolę ji perėmė nuo vasario pabaigos, kai užpuolė kaimyninę šalį.      

Rusijos vicepremjeras Maratas Chusnulinas televizijai RBK sakė, kad iki rudens bus baigti statyti pirmieji pastatai. 

„Pirmieji gyvenamieji pastatai iškils iki rugsėjo. Jau turėsime pirmąsias ligonines, pastatysime nepaprastųjų situacijų ministerijos centrą“, – sakė jis.

Pasak M.Chusnulino, taip pat planuojama atstatyti istorinį Mariupolio centrą, renovuojant visus pastatus, kurie nebuvo sulyginti su žeme per rusų pajėgų apšaudymą.

AFP/ „Scanpix“ nuotr./Mariupolis
AFP/ „Scanpix“ nuotr./Mariupolis

Prie Azovo jūros esančiame Mariupolyje iki karo gyveno apie 400 tūkst. žmonių, tačiau daugelis jų buvo priversti palikti miestą dėl nuožmaus rusų pajėgų puolimo.   

M.Chusnulinas sakė, kad iki 2025 metų Mariupolio gyventojų skaičius turėtų išaugti iki 350 tūkst., tačiau nenurodė, kaip šis tikslas bus pasiektas.

Pasak vicepremjero, didžiulė sovietinių laikų metalurgijos gamykla „Azovstal“, kurioje anksčiau dirbo daugiau kaip 12 tūkst. žmonių, nebus pilnai atstatyta.  

„Tačiau mes tikrai sukursime ten darbo vietų, kurios maitins miestą. Greičiausiai ji taps technologijų parku su kraštovaizdžio elementais“, – sakė jis.

„Azovstal“ tapo ukrainiečių pasipriešinimo Rusijos invazijai simboliu. Rusams balandžio pabaigoje užėmus Mariupolį, likę miesto gynėjai ištisas savaites slėpėsi toje pramonės zonoje esančiuose požeminiuose tuneliuose ir bunkeriuose, kol gegužę galiausiai sudėjo ginklus. 

ES ragina Rusiją visiškai vykdyti susitarimą dėl grūdų eksporto

13:48

ES pirmadienį pasveikino pirmo grūdų krovinio išplukdymą iš Ukrainos kaip „pirmąjį žingsnį“ stengiantis įveikti pasaulinę apsirūpinimo maistu krizę, paaštrintą Rusijos įsiveržimo į kaimyninę šalį.

Tačiau ES atstovas Peteris Stano sakė, kad Briuselis tikisi, jog bus „vykdoma visa sutartis ir bus atnaujintas Ukrainos eksportas klientams visame pasaulyje“.

Paskutinis atnaujinimas 2022-08-01 13:48

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis