Svarbiausios žinios iš Ukrainos
- Ukrainos parlamento žmogaus teisių įgaliotinis sekmadienį paneigė, kad Kyjivo pajėgos nužudė rusų karo belaisvius, teigdamas, kad Ukrainos kariai gynėsi nuo rusų, kurie apsimetė pasidavę
- Rusijos specialiosios tarnybos Baltarusijos teritorijoje planuoja teroro aktus svarbiuose infrastruktūros objektuose ir šalia Lietuvos, Astrave, esančioje Baltarusijos atominėje elektrinėje, perspėja Ukrainos karinė žvalgyba
- Sekmadienį užfiksuota mažiausiai 12 artilerijos smūgių į Zaporižios atominės elektrinės teritoriją. Rusija ir Ukraina dėl šio apšaudymo apkaltino viena kitą
- Ukraina iš Prancūzijos gavo dvi zenitinių raketų sistemų „Crotale“ baterijas dangui apsaugoti
- Vakarų bandymai įtikinti Ukrainą derėtis su Maskva po Kyjivo karinių pergalių virtinės prilygsta prašymams kapituliuoti, naujienų agentūrai AFP sakė ukrainiečių prezidento patarėjas Mychaila Podoliakas
Svarbiausias sekmadienio naujienas skaitykite ČIA.
Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.
V.Zelenskis: pasaulis turėtų pripažinti Rusiją teroristine valstybe, nes ji tokia ir yra
00:38
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis savo vakariniame kreipimesi sakė, kad pasauliui laikas pripažinti Rusiją teroristine valstybe, nes ji tokia ir yra.
Jis taip pat sakė, kad savo kalboje NATO Parlamentinėje Asamblėjoje kalbėjo apie Ukrainos indėlį ginant laisvę ir Europos vertybes.
„Raginau Aljanso šalis imtis konkrečių veiksmų, kad būtų įgyvendinta Ukrainos taikos formulė, galinti patikimai užtikrinti taiką ir teisingumą Ukrainai ir visai euroatlantinei bendruomenei. Taip pat paraginau visų NATO valstybių narių parlamentus pagaliau nuspręsti pripažinti Rusiją teroristine valstybe. Tikiu, kad palaipsniui pasieksime šį rezultatą – taip Rusija bus suvokiama pasaulyje. Būtent tokia ji ir tapo. Teroristinė valstybė“, – pabrėžė Ukrainos prezidentas.
Melas, kad Ukrainos nebeliko žlugus SSRS: ji jau nuo 1945 m. yra Jungtinių Tautų narė
23:32
Propaganda nesiliauja kartoti prieš karą skleisto naratyvo – esą Ukraina formaliai nėra valstybė. Ji anksčiau egzistavusi tik kaip SSRS dalis, o pastarosios teises perėmė Rusija, tad ši tariamai gali teisėtai savintis ir kaimynų teritoriją. Socialiniuose tinkluose plinta ir buvusiam Jungtinių Tautų vadovui Ban Ki-moonui priskiriama citata, esą Ukraina tesanti Rusijos administracinis rajonas. Tokių žodžių jis nesakė, o Ukraina yra visuotinai pripažinta nepriklausoma šalis.
Plačiau skaitykite čia.
Po apšaudymų Zaporižios atominėje elektrinėje kol kas saugu
23:06
Pirmadienį JT branduolinės priežiūros tarnybos nepriklausomų inspektorių grupė pranešė, kad po savaitgalį vykusio apšaudymo Ukrainos Zaporižios atominėje elektrinėje „nėra jokių tiesioginių branduolinės saugos ar saugumo problemų“, teigiama oficialiame pranešime.
Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) generalinis direktorius Rafaelis Grossi pareiškime teigė, kad grupė pirmadienį įvertino objekto žalą ir padarė išvadą, kad „nepaisant apšaudymo intensyvumo – pagrindinė įranga liko nepažeista ir nėra jokių tiesioginių branduolinės saugos ar saugumo problemų“.
Antradienį – elektros tiekimo nutraukimai
22:31
Antradienį vėl planuojami elektros energijos tiekimo nutraukimai bus taikomi visuose Ukrainos regionuose, pranešė energetikos bendrovė „Ukrenergo“.
Ji pažymėjo, kad Ukrainos energetikos sistema vis dar nėra atsigavusi po šešių raketų smūgių bangų ir negali veikti visu pajėgumu.
„Mes ir toliau darome viską, ką galime, kad atkurtume tvarų energijos tiekimą jūsų namams“, – sakoma pranešime.
Ukrainos fotožurnalistas – apie dienas Mariupolyje, kaltės jausmą ir bandymus jį diskredituoti
21:31
„Informacija yra svarbesnė nei duona“, – interviu 15min teigė Ukrainos fotožurnalistas Jevhenijus Maloletka. Jo nuotraukos iš Mariupolio šių metų pavasarį apskriejo visą pasaulį ir sukrėtė daugelį žmonių. Tačiau viešėdamas Vilniuje jis teigė norįs kuo greičiau sugrįžti į tėvynę ir toliau fiksuoti Ukrainoje vykstantį karą.
35-erių J.Maloletka karo įvykius Ukrainoje fiksuoja ne vienerius metus. Jis pats dalyvavo dar Maidano įvykiuose prieš devynerius metus.
Prieš prasidedant plataus masto invazijai, fotožurnalistas teigė jau jautęs, kad kažkas netrukus įvyks. Tačiau, kaip ir nemažai žmonių, jis nesitikėjo, kad rusai bandys pulti sostinę Kyjivą.
Kuo jis tikrai tikėjo – kad Rusija bandys užimti Mariupolį. Taigi su savo dviem kolegomis dieną prieš invaziją nusprendė vykti būtent į šį miestą, iš kurio po 20 dienų žurnalistams teko trauktis, nes rusai vis labiau jį kontroliavo.
Interviu skaitykite čia.
Elektros energijos sutrikimai – iki kovo
20:45
Energijos tiekėjo YASNO generalinis direktorius Sergejus Kovalenko teigia, kad Ukrainai greičiausiai teks gyventi su nuolatiniais elektros energijos tiekimo sutrikimais bent iki kovo pabaigos.
Jis taip pat nurodė, kad šiuo metu per 900 tūkst. klientų neturi elektros energijos.
Šarvuočiai Ukrainai
20:10
Liuksemburgas pareiškė, kad Ukrainai atsiųs papildomų šarvuočių.
Apie tai pranešė Liuksemburgo gynybos ministras François Bauschas.
PSO įspėja apie milijonų ukrainiečių „gyvybei pavojų keliančią“ žiemą
19:30 Atnaujinta 20:11
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pirmadienį įspėjo, kad, Rusijai sudavus virtinę raketų smūgių Ukrainos elektros tinklui, ateinanti žiema „kels pavojų“ milijonų ukrainiečių „gyvybei“.
„Ši žiema Ukrainoje kels pavojų milijonų žmonių gyvybei“, – pareiškė žurnalistams PSO Europos regiono biuro direktorius Hansas Kluge, lankydamasis Kyjive.
„Paprastai tariant, pagrindinis šios žiemos klausimas bus, kaip ją išgyventi“, – pridūrė jis.
Žala, kurią patyrė Ukrainos energetikos infrastruktūra dėl daugybės raketų smūgių, „jau daro triuškinamą poveikį sveikatos priežiūros sistemai ir žmonių sveikatai“, – sakė H.Kluge.
Anot jo, nuo vasario, kai Rusija pradėjo savo invaziją, PSO yra užfiksavusi daugiau kaip 700 atakų prieš Ukrainos sveikatos priežiūros įstaigas.
Jis pabrėžė, kad yra „akivaizdžiai pažeidžiama“ tarptautinė humanitarinė teisė.
„Tęsiamos atakos prieš sveikatos priežiūros ir energetikos infrastruktūrą reiškia, kad šimtai ligoninių ir sveikatos priežiūros įstaigų nebegali veikti visu pajėgumu“, – sakė H.Kluge.
„Mūsų skaičiavimais, dar 2–3 mln. žmonių paliks savo namus ieškodami šilumos ir saugumo“, – įspėjo jis.
„Jiems grės išskirtinės sveikatos problemos, įskaitant kvėpavimo takų infekcijas, tokias kaip COVID-19, plaučių uždegimas, gripas, taip pat didelė difterijos ir tymų rizika nepakankamai vakcinuotų gyventojų grupėse.“
Ukrainos sostinės gyventojai ir šalies valdžia ruošiasi „blogiausiai žiemai gyvenime“
18:58
Ukrainos sostinėje Kyjive, kur dažnai dingsta elektra, vienas daugiaaukštis daugiabutis su vaizdu į miestą – kaip ir daugelis kitų – atrodo tarsi atsidūręs mirties spąstuose. Nėra šviesos, vandens ir galimybės pasigaminti maisto. Neveikia liftas, kuriuo būtų galima pabėgti iš 21-ojo aukšto, jei smogtų Rusijos raketa. Net vėl atsiradusi elektra niekada nedega ilgai.
„Rusijos smūgiai bloškia Ukrainą į akmens amžių“, – sako Anastasija Pyroženko.
Per pastarąsias 24 valandas jos 26 aukštų daugiabutyje elektra buvo atsiradusi tik pusvalandžiui. A. Pyroženko sako, kad „karinės gyvenimo sąlygos“ ją ir jos vyrą privertė palikti savo butą.
„Mūsų pastatas aukščiausias rajone ir yra puikus taikinys rusų raketoms, todėl palikome savo butą ir persikraustėme pas tėvus... Ruošiamės blogiausiai žiemai savo gyvenime“, – sakė 25 metų moteris.
Padėtis Ukrainos sostinėje ir kituose didžiuosiuose miestuose smarkiai pablogėjo po to, kai antradienį buvo įvykdyta didžiausia raketų ataka prieš šalies energetikos sistemą.
Ukrainos valstybinė elektros tinklų operatorė „Ukrenerho“ nurodo, kad apie 40 proc. ukrainiečių patiria sunkumų dėl mažiausiai 15 visoje šalyje pažeistų svarbių energetikos mazgų.
„Ukrenerho“ įspėjo, kad elektros tiekimo sutrikimai gali trukti nuo kelių valandų iki kelių dienų, ir pridūrė, kad „šią žiemą mums reikia atsparumo ir drąsos“.
Plačiau skaitykite čia.
Tarptautinei Ukrainos mokyklai oficialiai leista veikti Klaipėdoje
17:26
Klaipėdoje įsikūrusiam Tarptautinės Ukrainos mokyklos padaliniui oficialiai leista veikti ir gauti valstybinį finansavimą.
„Šiandien jau pasirašytas ministrės įsakymo pakeitimas dėl sutikimo Tarptautinei Ukrainos mokyklai vykdyti programą ir Klaipėdos padalinyje“, – BNS informavo švietimo, mokslo ir sporto ministrės Jurgitos Šiugždinienės atstovas spaudai Dainoras Lukas.
Mokykla vykdė veiklą ir iki šiol, tačiau nepatvirtinus jai leidimo vykdyti ugdymą pagal Ukrainos švietimo programą, įstaiga negalėjo gauti mokinio krepšelio lėšų.
Tarptautinė Ukrainos mokykla veikia ir Vilniuje. Abiem padaliniams anksčiau buvo kilę problemų teikiant ministerijai įvairius dokumentus, gaunant higienos pasą.
Įstaigos pateiktais duomenimis, iš viso dviejuose padaliniuose mokosi apie 1200 moksleivių: per 700 – Vilniuje ir apie 500 – Klaipėdoje. Anksčiau skaičiuota, kad iki mokslo metų pabaigos Tarptautinė Ukrainos mokykla iš viso galėtų gauti apie 2,5 mln. eurų mokinio krepšelio lėšų.
Klaipėdos padalinys įsikūręs buvusio Galvanausko mokymo centro patalpose Alyvų gatvėje, Vilniuje – buvusiose Vilniaus kolegijos patalpose Studentų gatvėje.
Abiejuose padaliniuose visi moksleiviai ir dauguma mokytojų yra ukrainiečiai.