Svarbiausios žinios iš Ukrainos
- JAV skaičiavimais, Rusija Ukrainos kare prarado 200 000 karių.
- Pasak leidinio „The Sunday Times“, iki balandžio mėn. iš sąjungininkių Ukraina gaus tik iki 50 tankų
- Rusija šeštadienį pareiškė užėmusi nedidelį Hrianykivkos kaimą netoli Kupjansko miesto Ukrainos šiaurės rytinėje Charkivo srityje.
- Britų žvalgyba atkreipė dėmesį, kad Rusija ėmėsi naujos taktikos Ukrainos oro gynybos pajėgoms nualinti
- Ukrainos pietų gynybos pajėgų Jungtinio koordinacinio spaudos centro vadovė pažymėjo, kad rusai bando išsiaiškinti priešlėktuvinės gynybos sistemų lokacijas Ukrainoje
- Britų gynybos ministras pranešė, kad naikintuvai „Typhoon“ Ukrainai bus pristatyti tik po karo.
Svarbiausias šeštadienio naujienas skaitykite ČIA.
Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.
A.Duda: jei baltarusiai būtų priversti eiti prieš kaimynus ukrainiečius, tai reikštų A.Lukašenkos režimo galą
23:44
Lenkijos prezidentas interviu Ukrainos televizijai pareiškė manąs, kad iš Baltarusijos režimo galima tikėtis visko.
„Šiandien niekas neabejoja, kad šiuolaikinėje Baltarusijoje turime reikalų su režimu, iš kurio de facto galima tikėtis bet ko. Būtent taip dabar atrodo Baltarusija. Tačiau šis režimas taip pat žaidžia savo žaidimą. Nėra abejonių, kad A.Lukašenka stengiasi, jog V.Putinas nepriverstų Baltarusijos kariuomenės įžengti į Ukrainą, stoti į atvirą mūšį su Ukraina, nes, pirma, tai reikštų mirtį daugeliui baltarusių, kurie neturi jokios kovinės patirties ir staiga, prastai ginkluoti, susidurtų su ukrainiečiais, kurie kovoja jau daug metų ir yra labai pasiryžę ginti savo tėvynę“, – sakė A.Duda.
Jis pažymėjo, kad baltarusiai nenori kariauti, o jei būtų priversti eiti prieš kaimynus ukrainiečius, tai reikštų galutinį A.Lukašenkos režimo galą.
M.Rutte: F-16 perdavimas Ukrainai yra kitas ES žingsnis
22:49
Nyderlandų ministras pirmininkas Markas Rutte paskelbė, kad F-16 perdavimas Ukrainai yra kitas ES žingsnis.
Tačiau, kaip pažymėjo pirmininkas nacionalinio teletilto eteryje, kol kas kai kurios šalys abejoja šiuo klausimu JAV pozicijos fone, tačiau Nyderlandų vyriausybėje šiuo klausimu tikrai nėra „tabu“.
„F-16 tikrai bus kitas žingsnis. Tai bus didelis kitas žingsnis. Tačiau mes žvelgiame į ateitį ir užtikriname, kad gautumėte tai, ko reikia, tiek, kiek reikia. Todėl taip pat sakėme, kad šiuo klausimu nėra jokių tabu. Tačiau F-16 gaminami Jungtinėse Valstijose, ir jos prieštarauja F-16 tiekimui Ukrainai. Daugelis šalių dėl to dvejoja“, – pabrėžė M.Rutte.
Pareigūnas taip pat sakė, kad siekiant suaktyvinti naikintuvų perdavimo Ukrainai klausimą, pasaulis turėtų sukurti atitinkamą koaliciją, kaip buvo Vokietijos tankų „Leopard 2“ perdavimo atveju. Jis apskaičiavo, kad šis procesas užtruktų ne ilgiau kaip kelias savaites. Tačiau galutinės „išvados“ dėl tokios koalicijos sukūrimo vis dar nėra.
„Dar nėra išvados, ar tai įvyks, ar ne, bet mes laukiame ir linkstame prie to“, – sakė jis.
Analitikas: Rusijos puolimas vyksta penkiomis kryptimis – daug kur jis stringa, bet Bachmutą gali užimti
19:58
Autoritetingas karo analitikas Michaelas Kofmanas sekmadienį pateikė savo analizę apie Rusijos vykdomą puolimą Donbaso kryptimi.
Jo teigimu, žiemos puolimas prasidėjo prieš daugiau nei tris savaites, tačiau kol kas neatnešė rusams laukiamų rezultatų. Maskvos puolimo potencialią riboja jaunesniųjų karininkų netektis, amunicijos ir įrangos trūkumas.
Maskva vertins šio puolimo rezultatus, apsispręsdama, kaip vykdyti antrąją mobilizacijos bangą. Tuo metu Ukraina stengiasi absorbuoti puolimą ir išeikvoti Rusijos puolimo potencialą, kad galėtų perimti iniciatyvą vėliau šį pavasarį.
Rusijos puolimą sudaro 5–6 puolimo ašys, sutelktos į Donbasą. Mūšiai vyksta šiaurės – pietų ruože nuo Luhansko iki Bachmuto ir Donecko.
Rusijos pajėgos puola Vuhledarą, Marjinką, Advijivką, Bachmutą, Kreminą, bando prasiveržti prie Kupjansko.
Puolimas prasidėjo paskutinę sausio savaitę nuo Rusijos puolimo prie Vuhledaro. Mūšyje dėl Vuhledaro dalyvauja dvi brigados – 155-oji ir 40-oji. Šis puolimas Rusijos daliniams, papildytiems mobilizuotu rezervu, kol kas buvo nesėkmingas.
Vietovė prie Vuhledaro yra labai atvira ir užminuota, ją dengia Ukrainos kariai su prieštankiniais ginklais.
Prie Kreminos rusų pajėgos pasiekė tam tikrų nedidelių laimėjimų prieš Ukrainos pozicijas.
Didėja tikimybė, kad Ukrainos kariai pasitrauks iš Bachmuto į kitą gynybinę liniją į rytus nuo Slovjansko ir Kramatorsko.
Avdijivkoje ir Marjinkoje Rusijos puolimas kol kas nėra sėkmingas.
Maskva kaltina Kyjivą bandant incenizuoti branduolinę grėsmę
18:40
Sekmadienį Rusija pareiškė, kad Ukraina planuoja inscenizuoti branduolinį incidentą savo teritorijoje, kad prieš Jungtinių Tautų susitikimą kaltę suverstų Maskvai, tačiau nepateikė šio kaltinimo įrodymų, pranešė naujienų agentūra „Reuters“.
Nuo invazijos į Ukrainą pradžios Rusija ne kartą svaidėsi kaltinimais Kyjivo adresu, jog Ukraina planuoja operacijas su nekonvenciniais ginklais, naudojant biologines ar radioaktyviąsias medžiagas.
Nė viena tokia ataka neįvyko.
Rusijos gynybos ministerija pareiškime nurodė, kad radioaktyvios medžiagos į Ukrainą buvo atgabentos iš vienos Europos šalies, o Kyjivas rengia plataus masto „provokaciją“.
„Provokacijos tikslas – apkaltinti Rusijos kariuomenę, kad ji neva vykdo beatodairiškus smūgius pavojingiems radioaktyviems objektams Ukrainoje, dėl kurių nutekėjo radioaktyvios medžiagos ir buvo užteršta teritorija“, – teigė ji.
Ukraina ir jos sąjungininkės atmetė tokius kaltinimus kaip ciniškus bandymus skleisti dezinformaciją ir apkaltino Maskvą, kad ji pati planuoja incidentus, siekdama apkaltinti Ukrainą.
Rusija slepia savo kovinius orlaivius už 200 km nuo sienos su Ukraina
18:10
Rusija paslėpė savo kovinius orlaivius nuo Ukrainos ginkluotųjų pajėgų smūgių mažiausiai už 200 km nuo sienos su Ukraina, pranešė Ukrainos karinė žvalgyba. Jos savo atstovas Andrijaus Jusovas situaciją pakomentavo leidiniui „Kyiv Post“.
„Teroristinės šalies koviniai orlaiviai daugiausia dislokuoti Rusijos Federacijos teritorijoje, mažiausiai už 200 km nuo Ukrainos valstybinės sienos, už Ukrainos pajėgų ugnies nuotolio“, – sakė A.Jusovas.
Jis pridūrė, kad šios pajėgos pirmiausia gali būti panaudotos Donbase.
„Rusijos puolimas rytuose tęsiasi, ir taip įgyvendinamas Vladimiro Putino planas iki kovo pabaigos užimti Donecko ir Luhansko sričių teritorijas“, – teigė Ukrainos žvalgybos valdybos atstovas.
A.Jusovas pabrėžė, kad Maskvos mėginimas užkariauti rytinius Ukrainos regionus žlugs – su lėktuvais ar be jų.
„Rusijai nepavyks įgyvendinti šio plano. Kad apgintume Ukrainą, turime stiprinti ne tik savo oro gynybą, bet ir aviaciją“, – pridūrė jis.
Ar Rusija tikrai telkia savo aviaciją?
Leidinys „Financial Times“, remdamasis Vakarų žvalgybos duomenimis, šeštadienį pranešė apie tai, kad Rusija prie sienos su Ukraina telkia lėktuvus ir sraigtasparnius.
Teigiama, kad tai galimai rodo, jog Maskva gali bandyti panaudoti aviaciją, kad paremtų įstrigusį savo kariuomenės antžeminį puolimą. Dėl tos pačios priežasties Vakarai teikia prioritetą Ukrainos aprūpinimui oro gynybos įranga.
Ukrainos karinių oro pajėgų atstovas spaudai Jurijus Ihnatas sakė, kad vadovybę „nustebino“ žvalgybos duomenys, kuriuos cituoja „Financial Times“.
Plačiau skaitykite ČIA: Rusijos lėktuvai prie Ukrainos sienos: Kyjivas įvertino realią grėsmę
Ukrainiečių karys žuvo fronte per mėnesį nuo šaukimo į kariuomenę
17:55
Ukrainos karys iš Ternopilio žuvo fronte nepraėjus nė mėnesiui nuo šaukimo gavimo, pranešė naujienų svetainė pravda.com.
Ternopilio regioninis verbavimo centras paskelbė pradėjęs tarnybinį patikrinimą, siekdamas nustatyti, kas buvo atsakingas už personalo mokymą ir parengimą.
Nustatyta, kad karys Bogdanas Pokitko šaukimą gavo sausio pirmoje pusėje. Prieš savaitę jis buvo perkeltas į naują tarnybos vietą, kur ketvirtadienį žuvo mūšio metu.
„Šiuo metu Ternopilio centras paskyrė tarnybinį patikrinimą, kurio rezultatai leis nustatyti, kas buvo atsakingas už personalo apmokymą ir parengimą“, – sakė atstovė spaudai Olena Velichanska.
„Atvejis, kuris nutiko, nėra sisteminis, – pridūrė ji. – Kovinių dalinių vadovybė skiria didelį dėmesį karių rengimui, nes nuo to priklauso jų ir aplinkinių gyvybių išsaugojimas“.
Svetainė pravda.com pranešė, kad ši situacija sukėlė pasipiktinimo bangą internete, į ją sureagavo net Ternopilio meras Serhijus Nadalis, pažadėjęs, kad kreipsis į kompetentingas institucijas.
Tuo tarpu komentaruose žmonės rašė, kad karys esą nebuvo apmokytas ir neturėjo tinkamos įrangos, o šaukimas jam buvo įteiktas „autobusų stotelėje“.
Pirmoji prancūziškų lengvųjų tankų siunta Ukrainą pasieks po savaitės
17:45
Prancūzijos gynybos ministras Sebastienas Lecornu prognozavo, kad pirmieji lengvieji tankai AMX-10 RC į Ukrainą bus pristatyti kitos savaitės pabaigoje, pranešė prancūzų leidinys „Le Parisien“.
„Mokymai artėja prie pabaigos, o tankai bus pristatyti kitos savaitės pabaigoje“, – pareiškė ministras.
Jis atsisakė įvardinti tikslų transporto priemonių skaičių, „kad nesuteiktų strateginės informacijos Rusijai“.
„Apskritai mokymų tempas spartėja tiek mūsų teritorijoje, tiek Lenkijoje. Nuo kovo mėn. vyksta bendresni ištisų batalionų mokymai, kurių tempas apie 600 apmokytų karių per mėnesį“, – sakė S.Lecornu.
Komentuodamas galimybę tiekti Ukrainai „Leclerc“ tankus, Prancūzijos gynybos ministras atkreipė dėmesį į trūkumus, susijusius su nedidele šios įrangos sėkme eksporto srityje.
Sausio pradžioje Prancūzijos prezidentas paskelbė apie prancūziškų lengvųjų tankų AMX-10 RC perdavimą. Remiantis žiniasklaidos pranešimais, Paryžius pirmiausia turėjo perduoti 14 AMX-10 RC, iš viso tikimasi perduoti apie 40 kovos mašinų.
AMX-10 RC yra Prancūzijos bendrovės „Giat“ gaminama žvalgybinė šarvuotoji kovos mašina. Ji Prancūzijos pajėgose naudojama nuo 1981 m. Prieš daugiau nei metus Prancūzijos kariuomenė turėjo daugiau kaip 240 šių mašinų, tačiau dalį jų pardavė Marokui ir Katarui.
Palaipsniui šias kovos mašinas keičia pažangesni „Jaguar“ tipo tankai.
AMX-10 RC turi patranką, kulkosvaidį ir du elektra valdomus dūminius granatsvaidžius kiekvienoje bokštelio pusėje.
R.Kadyrovas: vieną dieną planuoju savo samdinių grupę
17:10
Čečėnijai vadovaujantis prezidento Vladimiro Putino sąjungininkas Ramzanas Kadyrovas sekmadienį pareiškė, kad vieną dieną planuoja įkurti savo privačią karinę bendrovę, panašią į Jevgenijaus Prigožino samdinių grupę „Wagner“, pranešė naujienų agentūra „Reuters“.
J.Prigožino ir panašių grupių iškilimas už tradicinių Rusijos karinio vadovavimo struktūrų ribų sukėlė Vakarų diplomatų susirūpinimą, kad tokios grupės vieną dieną gali kelti grėsmę stabilumui Rusijoje.
Susirašinėjimo platformoje „Telegram“ paskelbtame pranešime R.Kadyrovas teigė, kad „Wagner“, kovojusi kartu su Rusijos kariais Ukrainoje, pasiekė „įspūdingų rezultatų“ ir kad privačios karinės bendrovės yra būtinybė.
„Galime drąsiai teigti, kad „Wagner“ įrodė savo karinį pajėgumą ir nubrėžė ribą diskusijoms apie tai, ar tokios privačios karinės bendrovės reikalingos, ar ne“, – sakė R.Kadyrovas, kuris Čečėnijos Respublikai vadovauja nuo 2007 m.
„Kai baigsiu tarnybą valstybei, rimtai planuoju konkuruoti su mūsų brangiu draugu Jevgenijumi Prigožinu ir sukurti savo privačią karinę bendrovę. Manau, kad viskas pavyks“, – paskelbė jis.
Tiek R.Kadyrovas, tiek J.Prigožinas iš esmės autonomiškai nuo Rusijos karinės valdybos vadovauja pajėgoms Ukrainoje ir yra ištikimi prezidento Vladimiro Putino sąjungininkai, tačiau jie taip pat yra viešai išreiškę kritiką karinei vadovybei.
Rusijos kare Ukrainoje „Wagner“ grupuotė buvo užsitikrinusi svarbų vaidmenį, todėl vadovavo jau kelis mėnesius trunkančiam Donecko srities Bachmuto miesto puolimui.
Tuo tarpu R.Kadyrovas yra buvusio Čečėnijos prezidento Achmado Kadyrovo, kuris buvo nužudytas per 2004 m. Grozne įvykdytą sprogdinimą, sūnus. Jis buvo sudaręs tylią sąjungą su J.Prigožinu: reiškė kritiką Rusijos kariuomenės vadovybei ir ragino griežčiau persekioti konflikto dalyvius.
J.Prigožinas, paskutinį Sovietų Sąjungos dešimtmetį praleidęs kalėjime už plėšimus ir sukčiavimą, daug metų buvo V.Putino bendražygis ir slaptų Kremliaus misijų užsienyje vykdytojas.
Anot „Reuters“, vis daugiau įrodymų rodo, kad Kremlius ėmėsi veiksmų, siekdamas apriboti pernelyg didelę J.Prigožino politinę įtaką, įsakydamas jam sustabdyti viešą gynybos ministerijos kritiką ir patardamas valstybinei žiniasklaidai nebeminėti jo pavardės ar „Wagner“ grupuotės.
JAV analitikai: Rusija gali kėsintis į atominių elektrinių energijos linijas
16:28
Kasdienėje karo apžvalgoje JAV įsikūręs Karo studijų institutas (ISW) paskelbė, kad kai kurie Rusijos naujienų portalai ragina Rusiją vykdyti „atsakomuosius smūgius“, kuriais būtų sistemingai atakuojama Ukrainos atominių elektrinių (AE) elektros infrastruktūra, siekiant priversti Ukrainą avariniu būdu jas išjungti.
Žinoma Rusijos naujienų svetainė „Readovka“ savo beveik 1,7 mln. prenumeratorių auditorijai pranešė, kad Rusijos pajėgos turi teikti pirmenybę AE išorinės elektros infrastruktūros „išvedimui iš eksploatacijos“, tikėdamosi, kad tai privers skubiai sustabdyti Ukrainos AE veiklą.
ISW apžvalgoje pažymėta, kad „Readovka“ nepropagavo, kad Rusijos pajėgos tiesiogiai smogtų atominėms elektrinėms ar bandytų sukelti branduolinės reikšmės įvykius, bet veikiau siūlė taikyti į atskiras pastotes, kurios nutrauktų elektros energijos tiekimą, būtiną saugiam elektrinių veikimui, taip priversdamos Ukrainos pareigūnus išjungti elektrines taip, kad jas būtų labai sunku vėl paleisti.
„Readovka“ svetainės teigimu, sunaikinus tokius taikinius trijose Ukrainos AE, esančiose už Rusijos okupuotų teritorijų ribų, „bus padaryta daug kartų didesnė žala nei per pastaruosius kelis masinius raketų smūgius.“
Naujienų svetainės autoriai taip pat darė prielaidą, kad šeštadienį įvykdyti raketų smūgiai Chmelnyckio miestui galėjo būti nukreipti į vieną iš tokių pastočių, palaikančių Chmelnyckio AE, nors Ukrainos pareigūnai teigė, kad Rusijos pajėgos pataikė į karinį objektą ir civilinę infrastruktūrą.
„Readovka“ ir anksčiau atviru tekstu pasisakė už tokius smūgius, pažymėdama, kad masiniai Rusijos raketų smūgiai nesukėlė norimo efekto – nepaskatino Ukrainos vyriausybės kapituliuoti, atkreipė dėmesį Karo studijų instituto analitikai.
Nors pabrėžta, kad ISW neturi įrodymų, kad Rusija siekia ar svarsto galimybę imtis tokių veiksmų, tačiau pastebėta, kad anksčiau Rusijos įvykdytas Zaporižios AE militarizavimas, Zaporižios AE teritorijos panaudojimas Ukrainos pozicijų apšaudymui ir pranešimai apie Rusijos smūgius Zaporižios AE perdavimo linijoms leidžia manyti, kad Kremlius gali imtis veiksmų, kuriais siekiama priversti avariniu būdu sustabdyti Ukrainos branduolinius reaktorius.