Svarbiausios žinios iš Ukrainos
- Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas trečiadienį pareiškė, kad jo šaliai „kuo greičiau“ reikia 1 mln. sviedinių, kad atgrasytų Rusijos pajėgas ir pradėtų kontrpuolimą
- Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda pareiškė, kad Varšuva yra pasirengusi perduoti Ukrainai naikintuvų MiG-29. Pasak A.Dudos, toks žingsnis galėtų būti žengtas, jeigu būtų sukurta tarptautinė koalicija dėl lėktuvų tiekimo Ukrainai
- JAV Nacionalinės žvalgybos direktorė A.Haines pareiškė Kongresui, kad karas Ukrainoje tapo „alinančiu išsekimo karu, kuriame nė viena pusė neturi galutinio karinio pranašumo“
- Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas, trečiadienį viešintis Kyjive, pareiškė, jog yra labai svarbu pratęsti susitarimą, kuris leido atnaujinti grūdų eksportą iš karo nuniokotos Ukrainos
- JAV Karo tyrimų institutas (ISW) ir toliau vertina, kad Rusijos pajėgoms trūksta galimybių išnaudoti taktinį Bachmuto užėmimą operatyviniam poveikiui sukurti, ir tikėtina, kad po Bachmuto užėmimo jos greitai pasieks kulminaciją
Trečiadienio naujienas apie Ukrainą rasite ČIA.
Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.
Vokietijos žiniasklaida paskelbė jachtos, kuria galimai buvo gabenami sprogmenys į „Nord Stream“ nuotrauką
23:38
Sprogstamieji įtaisai, skirti sprogdinimams „Nord Stream“ dujotiekio vamzdynuose, buvo gabenami Vokietijos Riugeno saloje per užsakomųjų reisų bendrovę išsinuomota jachta, skelbia Vokietijos leidinys „Spiegel“.
Pasak leidinio, laivas, kuriuo, kaip manoma, diversantai gabeno sprogstamuosius įtaisus, yra burinė jachta „Andromeda“.
Skelbiama, kad 15 metrų ilgio jachtą, naudodamasi suklastotais dokumentais, anksčiau nenustatytų asmenų grupė išsinuomojo iš užsakomųjų reisų bendrovės.
Leidinio paprašytas, užsakomųjų reisų bendrovės generalinis direktorius nenorėjo nieko komentuoti.
V.Zelenskis paskyrė aukštą pareigūną
22:45
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paskyrė Ukrainos nacionalinės gvardijos vado pavaduotoją. Juo tapo generolas majoras Olegas Sahonas.
Atitinkamas valstybės vadovo dekretas paskelbtas prezidento interneto svetainėje.
„Ukrainos nacionalinės gvardijos vado pavaduotoju paskirti Sachoną Olegą Aleksandrovičių“, – sakoma dokumente.
Rusija okupuotame Melitopolyje pradeda mobilizaciją
21:47
Ketvirtadienį įsigaliojo įsakas laikinai okupuotame Mariupolyje įsteigti karinės registracijos biurus.
„Planuojama, kad iki balandžio 1 d. bus užtikrinta visiška 2006 m. gimusių vyrų registracija“, – sakė Mariupolio miesto meras Piotras Andriuščenka.
Meras taip pat skelbia, kad vietos policijos pareigūnams liepta užtikrinti mobilizacinių užduočių, kurias pateikė Rusija, įgyvendinimą.
Šveicarijos parlamentarai ragina – teoriškai – leisti perduoti Ukrainai ginklų
21:42
Šveicarijos parlamento žemieji rūmai trečiadienį nedidele persvara pritarė tam, kad būtų leidžiama perduoti Ukrainai šveicarų gamybos ginklų, tačiau tokiomis sąlygomis, kokios vargu ar bus įvykdytos.
Nacionalinė Taryba 98 balsais pritarė tam, kad vyriausybė būtų paraginta leisti reeksportuoti į Ukrainą šveicariškus ginklus. Prieš pasiūlymą balsavo 96 parlamentarai, du susilaikė.
Šiuo metu toks reeksportas draudžiamas pagal griežtus šalies karinio neutralumo įstatymus.
Priimtu pasiūlymu raginama padaryti išimtis šalims, norinčioms perduoti Šveicarijoje pagamintų ginklų Ukrainos pajėgoms, bet tik tuo atveju, jei Jungtinių Tautų Saugumo Taryba iš pradžių paskelbs Rusijos karą Ukrainoje neteisėtu.
Rusija Saugumo Taryboje turi veto teisę, todėl toks scenarijus sunkiai įsivaizduojamas.
Dėl ilgametės Šveicarijos neutralumo tradicijos diskutuojama nuo pat Rusijos įsiveržimo į Ukrainą kiek daugiau nei prieš metus.
Europos Sąjungai nepriklausanti Šveicarija pasekdama bloko pavyzdžiu įvedė sankcijas Maskvai, bet iki šiol rodo mažiau lankstumo savo karinio neutralumo klausimu.
Nepaisydama Kyjivo ir jo sąjungininkų spaudimo Šveicarija kol kas atsisako leisti šalims, turinčioms Šveicarijoje pagamintų ginklų, reeksportuoti juos į Ukrainą ir atmetė ligšiolinius aiškius Vokietijos, Ispanijos ir Danijos prašymus, remdamasi savo įstatymais, draudžiančiais reeksportuoti šveicarišką ginkluotę kariaujančioms šalims.
Žemųjų parlamento rūmų trečiadienio balsavimas buvo viena iš kelių parlamentinių iniciatyvų dėl reeksporto taisyklių sušvelninimo, kad trečiosios šalys galėtų perduoti Ukrainai šveicariškų ginklų.
Trečiadienio sprendimą dar turės patvirtinti aukštieji rūmai – Kantonų Taryba. Ji pirmadienį atmetė atskirą iniciatyvą, pagal kurią būtų buvę leista reeksportuoti ginklus tam tikroms demokratijoms.
Parlamentiniams ir vyriausybės debatams, galutiniam sprendimui ir atitinkamam referendumui surengti tikriausiai prireiks daug mėnesių.
Ukrainoje – vėl oro atakos pavojus
21:20
Ukrainoje vėl paskelbtas didelio masto oro pavojus – visuose pietiniuose ir rytiniuose regionuose ..
Zaporožės gyventojai girdėjo sprogimus miesto teritorijoje, praneša „Suspіlne“. Regiono karinė administracija paragino gyventojus neplatinti nuotraukų ir vaizdo įrašų.
Mykolajivo srities karinės administracijos vadovas Vitalijus Kimas sakė, kad buvo paleistos priešo raketos.
Baltieji rūmai: Rusijos raketų antskrydis prieš Ukrainą „žiaurus ir nepateisinamas“
21:16
Baltieji rūmai ketvirtadienį naujausias Rusijos raketų atakas, nukreiptas prieš Ukrainos civilinę infrastruktūrą, pavadino žiauriomis ir nepateisinamomis.
„Labai skaudu matyti šiuos žiaurius, nepateisinamus išpuolius prieš civilinę infrastruktūrą visoje Ukrainoje“, – žurnalistams „Air Force One“ lėktuve sakė Baltųjų rūmų spaudos sekretoriaus pavaduotoja Olivia Dalton. Per atakas, per kurias buvo panaudotos moderniausios hipergarsinės raketos „Kinžal“, žuvo mažiausiai devyni žmonės, daug kur nutrūko elektros energijos tiekimas ir net sutriko elektros energijos tiekimas Zaporižios atominėje elektrinėje.
J.Stoltenbergas pradėjo naują kampaniją dėl Suomijos ir Švedijos priėmimo į NATO
20:56
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas šią savaitę ėmėsi naujos kampanijos, kad Suomija ir Švedija taptų didžiausios pasaulyje karinės organizacijos narėmis iki artimiausio viršūnių susitikimo, kuriame, be kitų, dalyvaus JAV prezidentas Joe Bidenas.
Šiaurės Europos kaimynės, reaguodamos į plataus masto Rusijos invaziją į Ukrainą, pernai atsisakė dešimtmečius trukusio karinio neprisijungimo politikos ir pateikė paraiškas įstoti į NATO.
Visos 30 sąjungininkių pasirašė Suomijos ir Švedijos stojimo protokolus. Beveik visos juos ratifikavo, tačiau Turkija ir Vengrija dar to nepadarė. Jos siekia gauti iš šių dviejų šalių garantijas ir patikinimus. Kad prisijungtų prie Aljanso, Suomija ir Švedija turi gauti oficialų visų NATO narių pritarimą.
Plačiau apie tai skaitykite čia.
Rusija paskelbė sankcijas 144-iems Baltijos šalių piliečiams – akiratyje pareigūnai, žurnalistai, įstatymų leidėjai
19:41
„Reuters“ pranešė, kad Rusija įvedė asmenines sankcijas 144-iems trijų Baltijos šalių vyriausybės pareigūnams, žurnalistams, įstatymų leidėjams ir kitiems visuomenės veikėjams, kurie laikomi „priešiškiausiais“ Maskvai.
„Estija, Latvija ir Lietuva, kurios Šaltojo karo metais buvo valdomos Maskvos, o dabar yra Europos Sąjungos ir NATO narės, buvo vienos iš griežčiausių Rusijos invazijos į Ukrainą kritikių.
Ministerija teigė, kad šis žingsnis yra atsakas į tai, ką ji pavadino aktyviu trijų Baltijos respublikų lobizmu siekiant didesnių sankcijų Rusijai ir į jų „kišimąsi į mūsų vidaus reikalus, kurstant rusofobiškas nuotaikas“, – skelbia „Reuters“.
Praėjusiais metais Estija, Latvija ir Lietuva pradėjo riboti Rusijos piliečių, keliaujančių iš Rusijos ir Baltarusijos, įvažiavimą į šalį, reaguodamos į tai, ką Maskva vadina „specialia karine operacija“ Ukrainoje.
Rusijos užsienio reikalų ministerijos „Telegram“ kanale paskelbtame pranešime nenurodoma, kokiems konkretiems asmenims taikomos sankcijos.
Elektros energijos tiekimas Kyjive atstatytas
18:33
Kyjivo meras Vitalijus Kličko praneša, kad po naktinės Rusijos raketų atakos elektros energijos tiekimas miesto vartotojams visiškai atnaujintas, taip pat vyksta šilumos tiekimo atnaujinimo darbai.
Pasak jo, 30 proc. miesto namų vis dar be šildymo.
ES: Rusijos smūgiai netoli Zaporižios elektrinės – „rimtas branduolinės saugos pažeidimas“
18:14
Europos Sąjungos vyriausiasis diplomatas ketvirtadienį pareiškė, kad Rusijos smūgiai Ukrainoje, dėl kurių Zaporižios atominė elektrinė buvo atjungta nuo elektros tinklo, yra „rimtas branduolinės saugos pažeidimas“.
Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis teigė, kad dėl nutrūkusio elektros tiekimo, kuris buvo atnaujintas ketvirtadienio vidurdienį, teko naudoti avarinius dyzelinius generatorius elektrinei aušinti, todėl gerokai padidėjo branduolinės avarijos rizika.
„Tai rimtas branduolinės saugos pažeidimas, kurį padarė Rusija“, – Stokholme vykstančiame ES gynybos ministrų susitikime žurnalistams sakė J.Borellis.
„Zaporižia yra didžiausia atominė elektrinė Europoje... ir Rusija kelia pavojų visam mūsų bendram Europos žemynui, įskaitant Rusiją“, – pridūrė jis.
Smūgis elektrinei buvo surengtas per naują Rusijos išpuolių Ukrainoje bangą, per kurią žuvo mažiausiai devyni žmonės ir visoje šalyje nutrūko elektros energijos tiekimas.