Svarbiausios žinios iš Ukrainos
- Per Rusijos raketų smūgius Odesoje žuvo trys žmonės
- Lietuvos kariuomenės atsargos majoras, karybos ekspertas Darius Antanaitis 15min tvirtino, jog kontrpuolimo pradžia yra sunki.
- Zaporižios kryptimi puolimą vykdanti brigada atskleidė, kad Rusija kalbėdama apie Ukrainos praradimus mūšio lauke, meluoja. Ukrainos kariuomenės vadas pareiškė, kad rusai praranda pozicijas flanguose Bachmute.
- Pentagonas teigia negalintys patvirtinti rusų skleidžiamos informacijos apie Ukrainoje esą sunaikintą vakarietišką techniką
- JAV karo analitikai patvirtino, kad Ukrainos kariuomenei pavyko pasiekti tam tikrą pažangą fronte
- „Bloomberg“ duomenimis, norėdamas gauti daugiau ginklų, V.Putinas sudarė sandorį su Šiaurės Korėja.
Antradienio naujienas apie karą Ukrainoje rasite čia.
Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.
Europos Parlamentas Kachovkos užtvankos susprogdinimą pripažino kaip rusų karo nusikaltimą
00:18
Europos Parlamento deputatai karo nusikaltimu pavadino birželio 6 d. rusų okupantų įvykdytą Kachovkos hidroelektrinės užtvankos susprogdinimą. Parlamentarai griežtai pasmerkė šiuos Rusijos veiksmus.
Pasak „Ukrinform“, tai buvo pareikšta Europos Parlamento pranešime po trečiadienį Strasbūre vykusios plenarinės sesijos. Pažymima, kad jos metu deputatai svarstė pasirengimo Europos Vadovų Tarybos susitikimui, kuris įvyks mėnesio pabaigoje Briuselyje, eigą.
„Deputatai pasmerkė užtvankos sugriovimą Ukrainos Naujojoje Kachovkoje – naujausią Rusijos įvykdytą karo nusikaltimą, už kurį ji turi prisiimti pasekmes. Jie paragino ES toliau tvirtai remti Ukrainą, įvesti naujas sankcijas Rusijai ir nukreipti milijardus įšaldyto Rusijos oligarchų finansinio turto Ukrainos atstatymui“, – sakoma pareiškime.
Raudonasis Kryžius aplankė 1 500 karo belaisvių tiek Rusijos, tiek Ukrainos pusėje
23:45
Raudonasis Kryžius trečiadienį pranešė, kad aplankė 1 500 karo belaisvių tiek Rusijos, tiek Ukrainos pusėje.
Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus komitetas (TRKK) pabrėžė, kad svarbu, jog būtų suteikta prieiga prie Rusijos ir Ukrainos karo belaisvių.
Anot TRKK, šie vizitai yra itin svarbūs norint patikrinti laikymo sąlygas, suteikti paramą, kartais knygas, higienos reikmenis ir kitus būtiniausius reikmenis, taip pat perduoti naujienas iš artimųjų.
„Karo belaisviams ir jų šeimoms, kurios galėjo pasidalyti naujienomis, tai padarė... neišmatuojamą poveikį“, – žurnalistams sakė TRKK Europos ir Vidurio Azijos regiono direktorė Ariane Bauer.
Ji nurodė, kad TRKK ir jo partneriai šiuo metu yra perdavę apie 2 500 asmeninių žinučių karo belaisviams ir jų šeimoms.
TRKK taip pat yra suteikęs maždaug 5 500 šeimų informaciją apie jų artimųjų likimą Rusijos plataus masto invazijos į Ukrainą metu.
„Rusai pasiruošę bėgti“: Ukrainos kariškiai prabilo apie laimėjimus Rytų fronte
22:40
Ukrainos gynėjai rytiniame fronte pasistūmėjo kelis kilometrus į priekį. Tuo pat metu Rusijos užpuolikai patiria gyvosios jėgos ir technikos nuostolių – priešas „jau pasirengęs bėgti“, rašo „Unian“.
Apie tai laidos „Espresso“ eteryje papasakojo bataliono „Svoboda“ kovotojas Jaroslavas Lysenka. Pasak jo, kai kurie daliniai taip pat pradėjo „nedidelius kontrpuolimus“ aplink Bachmutą Donecko srityje.
„Mes darome pažangą savo kryptimi. Priešas patiria gyvosios jėgos ir technikos nuostolių. Prie Kurdiumovkos, Kleščejevkos, Ozerjanovkos mūsų ginklo broliai pasistūmėjo kelis kilometrus. Šis sektorius labai svarbus, kadaise jis buvo mūsų įtvirtintas ir pernai prarastas“, – pabrėžė J.Lysenka.
Jis pažymėjo, kad gynybos pajėgos grąžina anksčiau prarastas pozicijas rytų kryptimi.
„Dabar mes vėl grįžtame į savo pozicijas, nukauname priešą. Ir atrodo, kad priešas tam jau pasiruošęs. Užpuolikai nusiramino, laukia mūsų didelio puolimo, bet jų niekas neišgelbės. Rusai jau pasiruošę bėgti“, – pridūrė J.Lysenka.
Rusija vėl apšaudė Chersoną: sužeisti du savanoriai
22:20
Trečiadienio vakarą Rusijos kariuomenė vėl apšaudė Chersoną ir sužeidė du savanorius, kurie padėjo evakuoti civilius gyventojus po užtvankos griūties ir dėl to kilusių potvynių.
Generalinė prokuratūra apie tai pranešė „Telegram“ .
Dėl karo įstatymų pažeidimo iškelta baudžiamoji byla, atliekamas ikiteisminis tyrimas.
Visoje Ukrainoje buvo paskelbtas oro pavojus
22:18
Ukrainos valdžios institucijos visoje šalyje paskelbė oro pavojaus signalą. Pavojus truko apie 30 minučių.
20.12 val. rytiniuose ir centriniuose regionuose pradėjo kaukti sirenos, o po kelių minučių išplito po visą šalį.
Sirenų garsas reiškia raketų smūgių ir oro antskrydžių grėsmę. Tokiu atveju ukrainiečiams būtina vykti į slėptuvę.
20.45 val. pavojaus signalas atšauktas – pirmiausia Vinicoje ir sostinėje, o po kelių minučių sirenos nustojo skambėti visoje šalyje.
Šiuo metu pavojus išlieka tik Kyjivo srityje, taip pat Donecko ir Luhansko srityse.
J.Stoltenbergas: NATO narės turi užtikrinti, kad Ukraina gautų pakankamai ginklų
21:53
NATO vadovas Jensas Stoltenbergas trečiadienį pareiškė, kad Aljanso narės turi užtikrinti, jog Ukraina gautų pakankamai ginklų, kad ji galėtų sėkmingai tęsti kontrpuolimą.
Ketvirtadienį Vakarų lyderiai susitiks NATO būstinėje Briuselyje, kad iš Ukrainos gynybos ministro išgirstų naujausią informaciją apie kontrpuolimo eigą.
„Akivaizdžiausias dalykas – užtikrinti, kad jie turėtų ginklų, atsargų ir techninės priežiūros, kad galėtų tęsti puolimą“, – žurnalistams sakė J.Stoltenbergas.
Anot jo, neišvengiama, jog Kyjivas patirs nuostolių per kontrpuolimą.
„Bus aukų ir dėl modernios NATO įrangos“, – pareiškė jis.
„Niekas nesitikėjo, kad aukų nebus. Tikrovėje vyksta nuožmios, įnirtingos kovos“, – sakė J.Stoltenbergas.
J.Stoltenbergas pakartojo, kad Ukrainos kontrpuolimas vyksta sparčiai, tačiau pareiškė, kad tai tik pradžia ir kad šiuo metu jis negali daryti jokių prognozių.
NATO sąjungininkės, vadovaujamos Jungtinių Valstijų, nuo 2022 metų vasario mėnesio, kai Maskva pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą, Kyjivui jau skyrė ginkluotės už dešimtis milijardų dolerių, siekdamos padėti jai kovoti su Rusijos pajėgomis.
Ukraina: mūsų laukia labai sunki dvikova
21:07
Rusijos kariai labai tankiai užminavo teritorijas ir didina fronto apšaudymą, bandydami sustabdyti Ukrainos puolimą, tačiau ginkluotosios pajėgos užtikrintai žengia pirmyn.
Tai Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja Hanna Maliar pareiškė teletilto „Yedyni Novyny“ eteryje, praneša „Ukrinform“ korespondentas.
„Pietuose mūsų kariai šiuo metu susiduria su nuolatiniu laukų užminavimu, todėl labai sunku žengti į priekį. Žiūrint į skaičius, gal ir lėtai, bet pažanga tikrai yra. Taip pat susiduriame su tuo, kad priešas aktyviai naudoja dronus kamikadzes, taip pat bando sustabdyti mūsų puolimą ir padaryti įvairių nuostolių“, – sakė ji.
Vakarų pareigūnai įvertino kontrpuolimą: Ukraina naudoja dešimtmečius nematytas karo veiksmų formas
20:25
Vakarų pareigūnai pripažino, kad Ukraina patiria daug nuostolių ir daro lėtą pažangą artėdama prie pagrindinės Rusijos gynybos linijos, pateikdami vieną pirmųjų Vakarų vertinimų apie birželio 4 d. pradėtą Ukrainos kontrpuolimą, rašo „The Guardian“ žurnalistas Patrickas Wintour.
Niūrus Vakarų pareigūnų tonas buvo aiškiai skirtas sumažinti lūkesčius dėl greito ir permainingo proveržio. Vis dėlto jie tvirtino, kad kontrpuolimas „vyksta teisinga kryptimi“, o nuostoliai nebuvo netikėti.
Vakarų pareigūnai sako, kad kontrpuolimas dar tik įsibėgėja, o jo metu naudojamos dešimtmečius nematytos karo veiksmų formos, nes Ukrainos pajėgos priverstos tiesti atskiras šarvuočių linijas per minas, vedančias į pagrindines Rusijos gynybines pozicijas, kurios kai kuriais atvejais gali būti net už 20 km.
„Dėl klasikinių pavienių juostų per minų laukus pažeidžiamumo Ukrainos ginkluotė yra labai pažeidžiama puolimui“, – tvirtina pareigūnai. Tačiau jie neigia, kad Ukraina neteko net 120 šarvuočių – šį skaičių skelbia Maskva.
Vienas pareigūnas sakė: „Šiuo metu Rusijos manevrai ir gynyba yra sudėtingi Ukrainai ir brangiai kainuoja puolančioms pajėgoms, todėl judėjimas į priekį vyksta lėtai“.
Pareigūnai užsiminė, kad daugelį ateinančių mėnesių greičiausiai vyks „brangiai kainuojantis karas“.
„Tai neįtikėtinai sudėtinga. Ukrainiečiai eina prieš gerai parengtą liniją, kuriai rusai turėjo kelis mėnesius pasiruošti. Rusija paprastai gerai gynėsi iš savo gerai parengtų pozicijų, atsitraukdama į taktines linijas. Nors rusai ir patiria nuostolių, jie nėra dideli, nes rusai patys renkasi laiką atsitraukti. Panašiai, kaip ir ukrainiečiai gynėsi nuo rusų transporto priemonių. Mintis, kad rusai tiesiog ištirps, o ukrainiečiai važiuos tiesiai per jų gynybinę liniją, tebuvo fantazijos. Šiame konflikte pranašumas visada buvo gynėjo pusėje“, – sakė vienas pareigūnas.
Pareigūnai teigė, kad dar tris mėnesius gali būti neaišku, ar šį puolimą bus galima laikyti sėkmingu.
Dauguma transporto priemonių buvo apgadintos dėl minų. Ukrainiečiams toliau žengiant į priekį, jie taip pat bus labiau pažeidžiami dronų atakoms.
Pareigūnai taip pat abejoja, kad šis puolimas gali suteikti Ukrainai taktinį pranašumą jau rugsėjo mėnesį ir taip suteikti jai galimybę atnaujinti derybas su Vladimiru Putinu.
„Esame toli nuo to, kad Ukraina galėtų atnaujinti derybas“, – sakė pareigūnai.
Tikėtina, kad dėl lėtos kontrpuolimo pažangos Vakarai dar labiau spaus V.Putiną, rodydami jam, kad yra pasirengę ilgam laikui ir nelaikys kontrpuolimo vieninteliu Ukrainos ėjimu susigrąžinti savo teritoriją.
Ukraina jau seniai baiminasi, kad parama iš Vakarų gali sumažėti, jei jų ginklų tiekimas neduos greitų apčiuopiamų rezultatų.
Vakarų pareigūnai vis dėlto pripažino, kad jų tiekiamų reaktyvinių lėktuvų artimiausiu metu gali nepakakti, net jei dabar ir vyksta Ukrainos pilotų mokymai.
Nors vis dar buvo daug neaiškumų dėl tikslaus Rusijos dislokavimo, pareigūnai sakė, kad didžioji dauguma Rusijos pajėgų dabar yra įsipareigojusios užimti pozicijas prie linijos, iš dalies dėl to, kad linija, kurią reikia ginti, yra labai didelė. Dėl to Rusijai liko nedaug erdvės tolesniam manevravimui, kad galėtų dislokuoti pastiprinimą, jei kuris nors linijos taškas taptų pažeidžiamas.
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų lėktuvai galingai smogė okupantams
19:25
Per dieną Ukrainos gynėjai surengė 12 aviacijos smūgių į Rusijos užpuolikų susitelkimo vietas.
Apie tai pranešama naujausioje Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo operatyvinėje informacijoje apie Rusijos invaziją.
„Gynybos pajėgų aviacija per parą sudavė 12 smūgių į priešo personalo koncentracijos rajonus“, – sakoma pranešime.
Taip pat pažymima, kad per dieną raketų ir artilerijos daliniai smogė 11-ai gyvosios jėgos koncentracijos rajonų, vienai priešlėktuvinei raketų sistemai ir trims priešo elektroninės kovos stotims.
Generalinis štabas taip pat pažymėjo, kad šiąnakt Rusijos užpuolikai surengė dar vieną raketinį ir oro smūgį Ukrainai, panaudodami 6 iš oro paleidžiamas sparnuotąsias raketas Kh-22, 4 jūroje paleidžiamas sparnuotąsias raketas „Kalibr“ ir 10 Irano atakos bepiločių lėktuvų „Shahed-131/136“.
„Iš viso per dieną priešas surengė 37 oro smūgius, taip pat atliko 32 apšaudymus iš daugkartinio paleidimo raketinių sistemų į mūsų karių pozicijas ir gyvenvietes“, – sakoma Generalinio štabo pranešime.
V.Putinas susitiks su Afrikos lyderiais aptarti Rusijos ir Ukrainos susitarimo dėl grūdų
18:09
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį Sankt Peterburge susitiks su Afrikos šalių vadovais, pranešė prezidento padėjėjas Jurijus Ušakovas.
Pasak jo, grūdų sandoris bus vienas iš svarbiausių klausimų, kuriuos aptars lyderiai.
„Afrikos šalių vadovai suinteresuoti nuolatiniu grūdų tiekimu į jų žemyną, o tai iki šiol nebuvo įmanoma pagal Stambulo susitarimą“, – sakė J.Ušakovas, kurį citavo valstybinė Rusijos naujienų agentūra „Tass“.
Rusija buvo nepatenkinta šiuo susitarimu ir atidžiai apsvarstys sprendimą, ar jį pratęsti, pažymėjo J.Ušakovas, pakartodamas V.Putino antradienio komentarus karo korespondentams Kremliuje, kur jis sakė, kad svarsto galimybę pasitraukti iš šio susitarimo.
Prieš susitikimą su V.Putinu Afrikos šalių vadovai penktadienį susitiks su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, anksčiau pranešė ne pelno organizacija „Brazzaville Foundation“.
Planuojama, kad susitikime dalyvaus Pietų Afrikos Respublikos prezidentas Cyrilas Ramaphosa, Afrikos Sąjungos ir Komorų sąjungos pirmininkas Azalis Assoumani, Kongo Respublikos prezidentas Denis Sassou Nguesso, Ugandos prezidentas Yoweris Museveni, Senegalo prezidentas Macky Sall ir Zambijos prezidentas Hakainde Hichilema.