Svarbiausios žinios iš Ukrainos
- Sekmadienio naktį virš Maskvos buvo numušti trys dronai; per išpuolį buvo apgadinti du biurų pastatai ir trumpam uždarytas tarptautinis oro uostas. Rusija teigia, kad dronai – ukrainietiški. Ukraina tiesiogiai nepripažino, kad yra atsakinga už išpuolį.
- Ukraina skelbia įvykdžiusi sėkmingą smūgį Čonharo tiltui į Krymą. Tuo tarpu Maskva sekmadienį pranešė, kad jos pajėgos užkirto kelią Ukrainos bandymui naktį 25 dronais atakuoti Rusijos aneksuotą Krymą.
- Buvęs Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas sako, kad jei Ukrainos kontrpuolimas būtų sėkmingas, Rusija panaudotų branduolinį ginklą.
- Saudo Arabija ketina surengti derybas dėl karo Ukrainoje, teigia pareigūnai. Rusija į derybas pakviesta nebuvo.
- Ukraina ketina pradėti derybas su JAV dėl saugumo garantijų suteikimo iki narystės NATO.
Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.
Rusija atakuoja Charkivą dronais, mieste nugriaudėjo sprogimai
00:42
Pirmadienio vakarą Rusijos pajėgos paleido raketas į Ukrainos teritoriją, tačiau jos nepasiekė tikslo.
Apie tai savo oficialiame „Telegram“ kanale „General Marsel“ pranešė Charkivo įgulos viršininkas Serhijus Melnykas. 23.18 val. jis paragino Charkivo gyventojus būti slėptuvėse, nes rusai paleido raketų. Jau po minutės jis parašė, kad raketos „liko namuose“.
Po vidurnakčio S.Melnykas paragino Charkivo srities gyventojus neignoruoti oro pavojaus signalo, nes danguje virš regiono buvo užfiksuoti „Shahed“ tipo bepiločiai orlaiviai.
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų oro pajėgos perspėjo, kad srityje paskelbtas pavojus dėl Rusijos taktinės aviacijos aktyvumo šiaurės rytų kryptimi ir smogiamųjų bepiločių orlaivių panaudojimo grėsmės.
Po vidurnakčio miesto meras Ihoris Terechovas pranešė, kad Charkivo Ševčenkos rajone įvyko trys sprogimai. „Rusai atakuoja Charkivą dronais“, – pareiškė jis.
Charkivo srities karinės administracijos vadovas Olehas Sinjehubovas taip pat informavo, kad rusai suduoda smūgius: „Dėmesio Charkivo miesto ir srities gyventojams, likite slėptuvėse!“ – rašė jis.
Mūšiuose už Ukrainą žuvo keturi K.Kalinausko pulko kariai
00:18
Ukrainoje kovodami su rusų okupantais žuvo keturi baltarusių Konstantino Kalinausko pulko kariai.
„Žuvo keturi mūsų didvyriai. Palaikome ryšį su žuvusiųjų šeimomis ir artimaisiais. Šaukiniai ir ypač kovotojų pavardės neatskleidžiamos dėl artimųjų saugumo“, – rašoma pulko „Telegram“ kanale paskelbtoje žinutėje.
Paskelbtoje nuotraukoje matyti, kad vienas iš žuvusių kovotojų kovojo už Ukrainą bataliono „Volat“ sudėtyje. Dar trys žuvusieji kariai kovojo prieš rusų okupantus priklausydami batalionui „Litvin“.
„Kalinausko pulkas gedi kartu su visa Baltarusijos tauta, kuri patyrė dar vieną auką. Auką kare už Ukrainos ir Baltarusijos nepriklausomybę. Mes niekada nepamiršime savo brolių ir, nepaisydami visko, tęsiame pergalės prieš kruvinąją imperiją kelią. Anksčiau ar vėliau aukų vardai išdidžiai nuskambės mūsų gimtojoje Baltarusijoje! Jie skambės gatvių pavadinimuose, istorijos vadovėliuose ir gimtosios tautos dainose“, – pažymėjo K.Kalinausko pulkas.
Ant Krymo tilto paskelbtas aliarmas, evakuota Kerčės geležinkelio stotis
22:45
Pirmadienį Rusijos geležinkelio stotyje „Kerčė Pietinė“ paskelbta evakuacija.
Tai pranešė Rusijos „Telegram“ kanalas „Astra“. Be to, ant Krymo tilto įjungtas oro pavojaus signalas, blokuotas eismas.
„Autotransporto judėjimas Krymo tiltu laikinai sustabdytas. Esančiųjų ant tilto ir patikrinimo zonoje prašoma išlikti ramiems ir vykdyti transporto saugumo pareigūnų nurodymus“, – teigiama kito „Telegram“ kanalo „Krymskij most“ pranešime.
Izraelio laivas pirmasis įveikė Rusijos grūdų blokadą
22:24
Izraelio civilinis laivas pirmasis pralaužė Rusijos grūdų blokadą Juodojoje jūroje, praneša Ukrainos naujienų agentūra UNIAN, remdamasi portalu mil.in.ua.
Liepos 30-osios naktį 3 civiliniai laivai „Ams1“, „Sahin 2“ ir „Yilmaz Kaptan“ praplaukė pro Turkijos sąsiaurius. Šių laivų kilmės šalys yra Izraelis, Graikija ir Turkija/Sakartvelas. Jų paskirties vieta nurodyta Ukraina.
Pirmadienį su Siera Leonės vėliava plaukiojantis „Ams1“, nepaisydamas Rusijos grasinimų, įplaukė į Ukrainos Dunojaus atšaką.
„Tai pirmas laivas, pralaužęs Rusijos Juodosios jūros blokadą nuo liepos 25 d. įvykdyto Ukrainos Renio miesto bombardavimo Rumunijos pasienyje. Pradėjęs kelionę iš Ašdodo (Izraelis), jis atvirai paskelbė savo kelionės tikslą – Ukrainą – ir kirto Juodąją jūrą tiesioginiu kursu“, – rašoma mil.in.ua.
JAV priešlaivinis lėktuvas P8 užtikrina laivo saugumą. Degalais jis papildomas Rumunijos danguje. Papildomą informaciją teikia žvalgybinis dronas „Forte12 RQ-4“.
Į Ukrainą po „Ams1“ atplaukia dar keturi laivai, kurie netrukus ketina išmesti inkarus Dunojaus krante.
Maskvos teismas atmetė įkalinto Kremliaus kritiko V.Kara-Murzos apeliaciją
20:38
Rusijos teismas pirmadienį atmetė disidento Vladimiro Kara-Murzos apeliaciją dėl 25 metų laisvės atėmimo bausmės, skirtos už puolimo Ukrainoje kritiką.
Tai ilgiausia pastaraisiais metais Rusijos opozicijos veikėjams skirta bausmė. Vakarų šalys ją iš karto pasmerkė.
„Maskvos teismo balandžio 17 dienos nuosprendis paliekamas nepakeistas“, – pasak Rusijos valstybinių naujienų agentūrų pirmadienį pranešė teismas.
Maskvos teismas po už uždarų durų vykusio teismo posėdžio pripažino 41-erių metų vyrą kaltu dėl valstybės išdavystės, „melagingos“ informacijos apie Rusijos kariuomenę skleidimo ir ryšių su „nepageidaujama organizacija“.
Plačiau apie tai skaitykite čia.
Per devynias smūgių dienas Rusija sunaikino 180 tūkst. tonų grūdų
18:00
Per devynias šio mėnesio dienas Rusijos oro antskrydžiai sunaikino apie 180 tūkst. tonų grūdinių kultūrų, pirmadienį pranešė Ukrainos užsienio reikalų ministerija.
Vladimiro Putino pajėgos kelis kartus surengė oro antskrydžius Ukrainos uostuose po to, kai Rusija pasitraukė iš Juodosios jūros grūdų iniciatyvos, kuri iki tol leido Ukrainai saugiai eksportuoti grūdus.
Rusijai įsiveržus į Ukrainą, grūdų eksportas iš Ukrainos ir maisto produktų bei trąšų eksportas iš Rusijos patyrė didelį smūgį. Dėl šio tiekimo sutrikimo smarkiai išaugo kainos ir paaštrėjo pasaulinė maisto krizė.
Siekdamos įveikti šią krizę ir atkurti itin svarbų maisto produktų ir trąšų eksportą iš Ukrainos į tarptautinę rinką, Jungtinės Tautos ir Turkija praėjusiais metais tarpininkavo sudarant susitarimą.
Per išpuolį prieš Kryvyj Rihą žuvo šeši žmonės, dešimtys sužeistų
17:57 Atnaujinta 18:24
Vėl padaugėjo Rusijos raketų atakos Kryvyj Rihe aukų skaičius. Pasak Dnipro srities karinės administracijos vadovo Serhijaus Lysako, šiuo metu yra žinoma apie šešių asmenų mirtis, tarp kurių – ir vaikas.
Teigiama, jog išpuolio metu sužeista daugiau kaip 70 žmonių.
„Šią valandą yra 75 aukos, tarp jų šeši vaikai. Iš 22 hospitalizuotų asmenų du yra sunkiai sužeisti“, – pridūrė S.Lysakas.
Raketa pataikė į devynių aukštų gyvenamąjį daugiabutį namą, pramušė didžiulę skylę, sugriovė kelių aukštų butus ir sukėlė gaisrą.
Ugniagesiai, naudodami kraną-keltuvą, į gaisrą nukreipė vandens sroves. Nepaprastųjų situacijų ministerija pranešė, kad šalinant nuolaužas dalis pastato sugriuvo.
Pranešta, kad per išpuolį taip pat buvo sugriauta dalis keturių aukštų universiteto pastato.
Didėjant aukų skaičiui, Rusija pareiškė, kad po vis dažnesnių dronų atakų, dėl kurių ji kaltina Kyjivą, suintensyvino smūgius Ukrainos karinei infrastruktūrai.
Sekmadienį Rusija pranešė, kad numušė į Maskvą ir aneksuotą Krymą nukreiptus ukrainiečių dronus.
Gyvenviečių bombardavimas raketomis, šaudmenimis ir dronais buvo skiriamasis Maskvos karinės strategijos bruožas šiame kare.
Rusijos pareigūnai tvirtina, kad taikosi tik į teisėtus karinius taikinius, tačiau Ukraina ir jos šalininkai teigia, kad ankstesnių atakų metu masiškai žuvę civiliai gyventojai yra karo nusikaltimų įrodymas.
Rusijos vaiko teisių komisarė: nuo karo pradžios į Rusiją išvežta daugiau nei 700 tūkst. vaikų
17:53
Rusijos vaikų teisių komisarė Marija Lvova-Belova pareiškė, kad, nuo karo pradžios į Rusiją išvežta daugiau kaip 700 tūkst. Ukrainos vaikų, pranešė žiniasklaidos grupė CNN.
„Nuo 2022 m. vasario Rusijos Federacija priėmė apie 4,8 mln. Ukrainos ir Donbaso respublikų gyventojų, iš kurių daugiau kaip 700 tūkst. yra vaikai“, – sakoma pirmadienį publikuotame jos pranešime.
Ataskaitoje teigiama, kad dauguma jų atvyko „su savo tėvais ar kitais giminaičiais“.
M.Lvova-Belova yra viena iš dviejų rusų, kuriems Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) Hagoje kovo mėn. išdavė arešto orderį, kaltindamas juos atsakomybe už karo nusikaltimą – neteisėtą vaikų deportaciją ir perkėlimą. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra antrasis asmuo, kuriam pateikti tokie kaltinimai.
Dokumente nurodoma, kad į Rusiją atvyko apie 1 500 našlaičių ar be tėvų globos likusių vaikų globos įstaigų auklėtinių, o 288 vaikai iš okupuoto Donecko regiono vėliau buvo apgyvendinti Rusijos piliečių globėjų šeimose.
„Vaikai iš LLR [Luhansko liaudies respublikos] grįžo į savo įstaigas, tačiau vėliau 92 be tėvų globos likę vaikai Respublikos įgaliotų institucijų globos ir rūpybos srityje prašymu buvo apgyvendinti Rusijos globėjų šeimose“, – priduriama pareiškime.
Ukraina ir Kroatija susitarė dėl galimybės naudoti Kroatijos uostus grūdų prekybai
17:37