Svarbiausios žinios iš Ukrainos
- Rusai smogė Kostiantynivkos centriniam turgui. Patikslintais duomenimis, per ataką žuvo mažiausiai 16 žmonių.
- JAV paskelbė milijardo JAV dolerių pagalbos paketą Ukrainai, įskaitant karinę, humanitarinę ir biudžetinę pagalbą.
- Vašingtonas pirmą kartą Ukrainai siųs šaudmenis su nusodrintuoju uranu.
- Leidinys „The New York Times“ pažymėjo, kad norėdamos paremti Ukrainos kontrpuolimą, JAV taip pat perduos Ukrainai papildomą partiją kasetinių šaudmenų.
- Lenkijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininkas generolas Rajmundas Andrzejczakas pabrėžė, kad NATO yra branduolinės sutarties organizacija, todėl ji turėtų būti daug aktyvesnė ir stipresnė prieš Rusijos vykdomą agresiją.
Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.
Rusija perėmė 2 dronus virš Briansko srities, teigia vietos pareigūnas
00:34
Ketvirtadienį Rusijos oro gynybos sistemos perėmė du bepiločius orlaivius virš šalies pietvakarinės Briansko srities.
Vieną iš dronų, kuris buvo nukreiptas į „pramoninį objektą“ Briansko mieste, „nuslopino elektroninė kariuomenė“, – „Telegram“ žinutėje teigė regiono gubernatorius Aleksandras Bogomazas.
Tačiau, pasak jo, dronas nukritęs pataikė į administracinį pastatą ir sukėlė gaisrą. Žmonių aukų nebuvo, o gaisras buvo užgesintas, sakė A. Bogomazas.
Kitą droną Rusijos priešlėktuvinės gynybos pajėgos numušė artėjantį prie rajono Briansko srityje.
Ši ataka nepaliko aukų ar žalos, sakė gubernatorius ir pridūrė, kad „operatyvinės ir avarinės tarnybos yra vietoje“.
Brianskas ribojasi su Šiaurės Ukraina ir Rytų Baltarusija, artima Maskvos sąjungininke, kuri padėjo palengvinti Rusijos plataus masto invaziją į Ukrainą praėjusiais metais. Ši teritorija anksčiau buvo tapusi Ukrainos pajėgų taikiniu.
Pentagonas atremia Rusijos teiginius apie nuskurdinto urano amunicijos keliamą pavojų sveikatai
00:07
Jungtinių Valstijų gynybos departamentas atremia Rusijos teiginius, kad nusodrintojo urano šoviniai, kuriuos JAV paskelbė siųsiančios Ukrainai, sukels daugiau vėžio ir kitų ligų.
„JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras pareiškė, kad nėra jokių įrodymų, jog nusodrintojo urano šoviniai sukelia vėžį, Pasaulio sveikatos organizacija praneša, kad leukemijos ar kitų vėžinių susirgimų, nustatytų po bet kokio urano, nepadaugėjo, ir net TATENA nedviprasmiškai pareiškė, kad nėra įrodytas ryšys tarp vėžio atvejų padažnėjimo ar reikšmingo poveikio sveikatai ar aplinkai“, – ketvirtadienį sakė Pentagono spaudos sekretoriaus pavaduotoja Sabrina Singh.
S.Singh teigė, kad šie šaudmenys yra „standartiniai“ prieštankiniai šoviniai, naudojami su „Abrams“ tankais, kuriuos JAV siunčia į Ukrainą.
Apie naująjį JAV karinės pagalbos paketą trečiadienį viešėdamas Kyjive paskelbė JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas. Nuskurdinto urano šaudmenys pirmą kartą tapo pagalbos dalimi, CNN sakė JAV pareigūnas.
Šaudmenys yra šiek tiek radioaktyvūs, nes jie pagaminti iš tankio metalo, šalutinio kuro gamybos produkto.
„Foreign Policy“: J.Prigožino nužudymas buvo verslo, o ne keršto aktas
23:25
Kai Rusijos privačios samdinių grupuotės „Wagner“ vadas Jevgenijus Prigožinas žuvo aviakatastrofoje kartu su kitais bendrovės nariais, dalis žmonių šventai tikėjo, kad tai – nelaimė, kur kas daugiau galvojo, kad taip ilgai laukęs keršija Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. Tačiau amerikiečių leidinys „Foreign Policy“ pažymėjo, jog tikrosios žmogžudystės priežastys gali būti visai kitos.
Mintis J.Prigožino žūtį aiškinti kaip kerštą daug kam buvo ypač patraukli, atsižvelgiant į tai, kad J.Prigožino maištas Rusijos vadovui buvo ne kas kita, bet pažeminimas.
Tačiau, pasak „Foreign Policy“, išanalizavus visus įvykius aiškėja, kad turimos informacijos detalės nesutampa.
„Wagner“ nutraukė samdinių verbavimą
22:37
„Wagner“ sustabdė samdinių verbavimą. Tai praneša Rusijos žiniasklaida, remdamasi žinutėmis „Telegram“ tinkle.
Pasak Rusijos leidinio „Agentūra“, viename iš „Telegram“ kanalų, kuris skirtas samdinių įdarbinimui, pasirodė administratoriaus žinutė, kad „dėl pastarųjų įvykių samdinių įdarbinimas į bendrovę laikinai sustabdytas“.
Leidinio teigimu, norintys kovoti „Wagner“ sudėtyje įrašomi į „rezervą“.
Tuo pačiu, pasak „Mediazona“ šaltinio, nuspręsta sustabdyti verbavimą dėl problemų su pinigais – samdiniams nėra iš ko mokėti.
Anksčiau „Laisvės radijas“ (ru) rašė, kad netrukus po J.Prigožino maišto į Rusiją dauguma samdinių buvo išsiųsti neribotų atostogų. „Wagner“ stovykla Baltarusijoje pradėta likviduoti.
Vis dėlto kai kuriems griežtą atranką įveikusiems „Wagner“ kariams pavyko patekti dirbti į Afriką, be to, kaip rašo agentūra, verbavimas „darbui“ Afrikos šalyse tęsiasi. Kol kas neaišku, kam bus pavaldūs ten atsidūrę samdiniai.
Užfiksuota vaizdo įraše: sprogo automobilis su rusų pareigūnais, kankinusiais ukrainiečius
22:00
Laikinai okupuotame Oleškio mieste Chersono srityje susprogdintas automobilis su dviem Rusijos saugumo tarnybos darbuotojais ir kariškiais, praneša UNIAN.
Kaip praneša UP, remdamasi šaltiniais Ukrainos saugumo tarnyboje, dėl sprogimo vienas Rusijos pareigūnas žuvo vietoje, kitas sunkios būklės mirė reanimacijoje. Trys automobilį lydėję Rusijos kariai buvo sužeisti.
Rumunija planuoja evakuoti kaimo, šalia kurio nukrito Rusijos dronas, gyventojus
21:27
Rumunijos Čatalkojaus komunos meras su šalies gynybos ministru aptarė galimybę evakuoti Plauru kaimo, šalia kurio prieš kelias dienas buvo rastos rusiško drono nuolaužos, gyventojus.
Kaip praneša „Digi24“, kaimas yra netoli sienos su Ukraina, ne daugiau kaip už 300 metrų nuo Izmailo uosto, kuris pastaruoju metu buvo masiškai atakuojamas Rusijos dronų.
„Tudoras Černega paprašė valdžios institucijų paremti Plauru kaimo gyventojus, kurie jau daugiau nei mėnesį praneša, kad Rusijos dronai, atakuojantys Ukrainos Izmailo uostą, skraido virš jų namų, o kai kurie iš jų nukrenta labai arti miesto“, – sakoma pranešime.
Bendruomenės meras pažymėjo, kad norintieji evakuotis bus aprūpinti maistu ir būstu, kaip ir ukrainiečių pabėgėliai. Ne visi gyventojai nori išvykti, todėl evakuacija bus savanoriška.
„Per susitikimą su gynybos ministru taip pat atsižvelgiau į savanoriško perkėlimo galimybę. Man liko tik susisiekti su vietos gyventojais, o tiems, kurie norės persikelti savanoriškai, bus sudarytos tokios pat sąlygos kaip ir ukrainiečiams – apgyvendinimas ir maitinimas. Manau, kad tokią pat karo sukeltą įtampą jaučia ir Plauru kaimo gyventojai“, – sakė komunos meras.
V.Putinas nurodė skirti finansavimą moksliniams dirbtinio intelekto tyrimams
20:24
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas vyriausybei nurodė skirti finansavimą moksliniams dirbtinio intelekto tyrimams, didėjant konkurencijai su Vakarais dėl šios technologijos vystymosi, teigiama ketvirtadienį išplatintame Kremliaus dokumente.
Praėjusių metų pabaigoje dirbtinio intelekto įrankis „ChatGPT“ atkreipė dėmesį pademonstravęs gebėjimą kurti esė, eilėraščius ir pokalbius iš trumpiausių užuominų. Ši technologija paskatino Rusiją sukurti savąją.
Dokumente nurodoma, kad V. Putinas įpareigojo vyriausybę imtis priemonių dirbtinio intelekto moksliniams tyrimams remti ir kasmet tam skirti finansavimą iš valstybės biudžeto.
Priduriama, kad šie tyrimai turėtų apimti mašininio mokymosi algoritmų optimizavimą, taip pat didelių kalbos modelių, pavyzdžiui, tokių kaip „OpenAI“ modelis „ChatGPT“, kūrimą.
Ekspertas paaiškino, kokią įtaką turi Ukrainos rengiamos dronų atakos prieš Rusiją
19:49
Pastaraisiais mėnesiais Ukraina į Rusijos teritoriją pasiuntė didžiulį skaičių dronų, beveik kasdien pranešama apie nepavykusias arba sėkmingas atakas.
Tad kaip Ukraina sugeba surengti tokią didelę ir ilgalaikę dronų kampaniją taip toli nuo namų?
Ką naudoja Ukraina?
„Sky News“ kalbėjosi su „GlobalData defence“ vyriausiuoju redaktoriumi Richardu Thomas.
R.Thomas sako, kad Ukraina savo teritorijoje kovinėms operacijoms naudoja įvairius stacionarius ir rotacinius dronus, vadinamieji vienkartiniai atakos dronai yra pakraunami sprogstamaisiais užtaisais ir siunčiami į Rusijos teritoriją.
„Naudojant vienpusio puolimo amuniciją, taktiniu lygmeniu siekiama atskirų taikinių, tačiau naudojant masiškai, galima pasiekti strateginį poveikį“, kurio pavyzdį matėme Pskovo aerodrome praėjusią savaitę.
Vertė už pinigus
R.Thomas toliau aiškina, kad bepiločiai orlaiviai, ypač „kamikadzės“ tipo atakos į vieną pusę, „keičia šiuolaikinę mūšio erdvę“, kaip tai parodė Ukrainos ir kitų konfliktų, pavyzdžiui, neseniai įvykusio Kalnų Karabache, pavyzdys.
„Jais itin efektyviai panaudojami ištekliai, siekiant norimo poveikio, o palyginti nedidelė jų kaina leidžia gaminti dideles dronų atsargas.“
Ekspertas pabrėžia, kad, nepaisant didžiulės žalos karinės gamybos infrastruktūrai, „Kyjivas vis dėlto sugebėjo sukurti paprastus, be įgulos vienkartinius atakos šaudmenis, [naudojamus] prieš Rusiją“.
Ukrainos pramoniniai pajėgumai gali kelti abejonių, atsižvelgiant į tai, kad Rusija nusitaikė į didelius infrastruktūros plotus, tačiau jų sukurtos sistemos „palyginti paprastos gaminti ir palyginti nebrangios“, aiškina R.Thomas.
Sunku sustabdyti
Tokie išpuoliai prieš Rusiją negali laimėti karo, tačiau jie suteikia Ukrainai galimybę pakirsti Rusijos moralę, ypač visuomenėje.
Dar viena dronų kampanijos sėkmės dalis buvo sunkumai, su kuriais Rusija susidūrė norėdama nuosekliai sustabdyti atakas.
„Oro gynybos radarams sunku aptikti ir sekti be įgulos skrendančius vienkartinius atakuojančius šaudmenis“, – sako R.Thomas.
„Galbūt didžiausias iššūkis Rusijai – rasti ekonomiškai efektyvių būdų, kaip numušti tokius šaudmenis.“
Maskvai trūksta tam tikros amunicijos ir ginklų, o didelės vertės rėmėjams bus teikiama pirmenybė didesnio poveikio atakoms.
„Šiuolaikinių kinetinių perėmėjų, kainuojančių šimtus tūkstančių dolerių, naudojimas prieš vienkartinę atakos amuniciją, kuri gali kainuoti dešimtadalį šios sumos, yra nuostolingas pasiūlymas, su kuriuo susiduria visos kariuomenės“, – sako M. Thomas.
Ukrainos pareigūnas: Rusija nebeturi pajėgų pradėti antžeminį puolimą iš Baltarusijos
19:23
Rusija perkėlė daugumą Baltarusijoje besitreniruojančių dalinių į kitas vietoves ir nebeturi pakankamai sausumos pajėgų, kad galėtų pradėti puolimą iš savo sąjungininkės teritorijos, ketvirtadienį pareiškė Ukrainos pasienio pareigūnas.
„Rusija Baltarusijos teritorijoje neturi reikiamos smogiamosios grupės, kuri būtų pasirengusi ir galėtų įsiveržti į Ukrainos teritoriją“, – per brifingą Kyjive sakė Ukrainos valstybinės sienos apsaugos tarnybos atstovas Andrijus Demčenka.
„Šiuo metu Rusija išvedė beveik visus savo dalinius, kurie buvo apmokyti ir baigė savo rotaciją. Tačiau jokie nauji daliniai ten nebuvo dislokuoti“, – sakė A.Demčenka.
Kai kurie nepriklausomi analitikai teigė, kad Rusija perkėlė dalinius iš Baltarusijos į Ukrainos šiaurės rytų frontą, tarp apgulto Kupjansko miesto ir netoliese esančios Kreminos.
Baltarusija yra viena iš ištikimiausių Rusijos sąjungininkių. Ji padėjo Rusijai 2022 m. vasario mėn. pradėti plataus masto invaziją į Ukrainą, leisdama Kremliaus kariams įžengti į šalį per 1 000 km (621 mylios) Ukrainos ir Baltarusijos sieną į šiaurę nuo Kyjivo.
A.Demčenka sakė, kad Rusija reguliariai apšaudo Ukrainos Černihivo, Sumų ir Charkivo regionus, esančius į rytus nuo Baltarusijos palei šiaurinę Ukrainos sieną su Rusija.
Šiose srityse „priešas taip pat bando naudoti sabotažą“.
Ukrainiečiai teigia, kad intensyvių kovų pietuose metu pasiekė dar daugiau nedidelių laimėjimų
18:42
Iš fronto linijų pietų Ukrainoje matyti, kad Ukrainos pajėgos toliau palaipsniui didina savo laimėjimus, vykstant nuolatinei abiejų pusių artilerijos, minosvaidžių ir raketų ugniai, rašo CNN.
Geolokalizuotuose vaizdo įrašuose matyti, kad vietovėje tarp Robotynės, Verbovės ir Novoprokopivkos – kaimų trikampyje, kuris yra raktas ukrainiečiams priartėti prie Tokmako, svarbaus Rusijos gynybos centro, – plyti apšaudymo skylės, apleisti grioviai ir sugriauta karinė technika.
Pateikiame informaciją apie padėtį kiekviename iš trijų kaimų ir jų apylinkėse:
Novoprokopivka: šia kryptimi buvo žengta į priekį ir Ukraina užėmė kelias Rusijos pozicijas į rytus nuo šios gyvenvietės, teigiama neoficialiame Ukrainos 46-osios atskirosios oro pajėgų brigados karių „Telegram“ pranešime. „Šiuo metu užtikrinama sėkmė ir atremiamos kontratakos“, – sakoma ketvirtadienį „Telegram“ kanale ir priduriama, kad stengiamasi užimti aukštumas prie Novoprokopivkos.
Ši vietovė yra vos už 3 kilometrų į pietus nuo Robotynės.
Verbovė: 46-oji oro pajėgų brigada teigė, kad šioje vietovėje vyko atkaklesnė kova, nes „buvo bandoma užimti pozicijas į šiaurę ir šiaurės vakarus. Šių vietovių aukštumų kontrolė galėtų sustiprinti mūsų dalinių pozicijas gyvenvietės rajone“.
Kanalas, kuris praeityje dažnai pasirodydavo esąs tikslus, teigė, kad Rusijos lėktuvai toliau bombarduoja užnugario pozicijas, o artilerija ir dronai abiejose pusėse nuolat dirba. Esant tokiai situacijai, „vargu ar galima tikėtis, kad artimiausiu metu padėtis smarkiai pasikeis kieno nors naudai“, – teigė kanalas.
Robotynė: Ukrainos pajėgos „gavo“ Robotynę už labai didelę kainą. „Tačiau šios gyvenvietės užėmimas atveria vartus į Tokmaką“, – teigia 47-osios brigados žvalgybos padalinio vadas, karys šaukiniu „Bruce“.
„Bruce“ pridūrė, kad tada atsivers kelias į Azovo jūrą. „Mano asmenine nuomone, tai bus pabaiga. Nes jei pasieksime Azovo jūrą, bus apsuptas ir Krymas, ir kariuomenės grupuotė Chersono ir Zaporižios kryptimis, ir tai bus V.Putino galas“.
Ką sako Rusija: Rusijos paskirtas pareigūnas, kontroliuojantis okupuotas Zaporižios dalis, Jevgenijus Balickis, pateikė kitokią situacijos ataskaitą, teigdamas, kad Maskvos pajėgos „padarė didžiulę ugnies žalą“ Ukrainos pajėgoms, įskaitant karių ir technikos nuostolius. Rusijos karinis tinklaraštininkas taip pat teigė, kad kelios priešo atakos buvo atremtos.
Ką rodo nepriklausoma analizė: „Ukrainos pajėgos pasistūmėjo išilgai griovio linijos į vakarus nuo Verbovės“, – teigia Karo tyrimų institutas, remdamasis geolokacine medžiaga. Jis taip pat atkreipė dėmesį į Rusijos karinių tinklaraščių autorių teiginius, kad Ukrainos pajėgos dabar bando prasiveržti Novoprokopivkos kryptimi.