„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
04 03 /23:42

Karas Ukrainoje. Tatarstano vadovas paragino įmones nesikliauti priešlėktuvine gynyba po dronų atakos

Naujausias žinias apie karą Ukrainoje skaitykite žemiau.
Naftos perdirbimo gamykla Nižnekamske
Naftos perdirbimo gamykla Nižnekamske / „112“/ „Telegram“

Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.

Tiesiogiai  30 s.
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

R.Sikorskis rėžė A.Lukašenkai: tegu pabando, pažiūrėsim, kas laimės

17:33

Kadras iš vaizdo įrašo/Aliaksandras Lukašenka
Kadras iš vaizdo įrašo/Aliaksandras Lukašenka

Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis, atsakydamas į Aliaksandro Lukašenkos pareiškimą apie Baltarusijos kariuomenės pasirengimą karui, pareiškė: „Tegul pabando. Pažiūrėsime, kas laimės.“

Tai R.Sikorskis pasakė atsakydamas į nepriklausomo Baltarusijos leidinio „Zerkalo“ klausimą.

Žurnalistas paklausė Lenkijos ministro, ką jis mano apie A.Lukašenkos pareiškimą, kurį jis padarė būdamas Lenkijos pasienyje.

Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka, antradienį aplankęs Gardino sritį, pareiškė, kad šalis ruošiasi karui, nors ir nenori kariauti.

„Jei norite taikos, ruoškitės karui“, – pareiškė A.Lukašenka ir pridūrė, kad Baltarusijai „nereikia niekam grasinti“.

A.Lukašenka pridūrė, kad šalyje vyksta reikalingi atitinkamų dalinių mokymai, kariams tiekiama įvairių rūšių ginkluotė ir įranga.

15min primena, kad Baltarusijos kariuomenė antradienį pradėjo karines pratybas prie sienų su Lenkija ir Lietuva vakaruose bei Ukraina pietuose, pranešė šalies gynybos ministerija.

Baltarusija reguliariai rengia karines pratybas, be kita ko, netoli savo sienų su Ukraina ir dviem Europos Sąjungos narėmis.

Paskutinį kartą karines pratybas Minskas surengė kovo viduryje, vykdydamas, kaip teigė, visapusišką kariuomenės kovinės parengties patikrinimą.

Įprasta praktika

Skirmanto Lisausko /BNS nuotr./Mantas Vilimas
Skirmanto Lisausko /BNS nuotr./Mantas Vilimas

Anksčiau gynybos ir saugumo centro „Locked N'Loaded“ atstovas Mantas Vilimas 15min sakė, kad šalių vykdomos karinės pratybos dažnai turi scenarijus, pagal kuriuos atidirbami anksčiau išskirti planai.

Pasak jo, iš karinės pusės tai visiškai normalu.

M.Vilimas pabrėžė, kad planus reikėtų atskirti nuo konkrečių sprendimų ir priminė, kad tokių pareiškimų labai baimintis nereikėtų, nes viską stebi NATO šalių žvalgyba.

„Aljansas turi priemones ir algoritmus kaip fiksuoti pasirengimą. Žvalgyba apie karą prieš Ukrainą perspėjo, likus keliems mėnesiams iki jo pradžios. Bet kokie panašūs į įvardintus konkretūs pasirengimai būtų fiksuoti ir būtų imtasi priemonių.“

Lietuva perduos Ukrainai įrangą šiluminių elektrinių atstatymui ir remontui

23:42

Lietuva perduos energetinę įrangą Ukrainos šiluminėms elektrinėms, kad padėtų Ukrainai įveikti naujausių Rusijos atakų prieš energetikos sektorių padarinius. Tai pranešė Ukrainos energetikos ministerija.

Lietuvos energetikos ministras Dainius Kreivys pabrėžė, kad Lietuva yra pasirengusi paremti Ukrainą ir perduoti įrangą, kuri padės atlikti atstatymo ir remonto darbus.

Pažymima, kad netrukus Lietuvoje lankysis Ukrainos energetikos darbuotojų grupė iš valstybinio ir privataus sektoriaus įmonių.

„Vizito metu Ukrainos specialistai apsilankys keliuose Lietuvos energetikos objektuose ir patikrins įrangą, kuri vėliau bus perduota Ukrainos energetikos sektoriui. Visų pirma kalbama apie didelių gabaritų įrangą šiluminėms elektrinėms, kuri yra itin svarbi Ukrainos energetikos sektoriui, dėl priešo puolimo praradusiam didelę dalį būtent šiluminės energijos gamybos“, – sakoma pranešime, kurį cituoja „Unian“.

Ukrainos energetikos ministras Hermanas Haluščenka sakė, kad Lietuva jau atsiuntė Ukrainai du galingus autotransformatorius ir 72 krovinius su „kita reikalinga energetikos įranga“, sveriančius daugiau kaip 1300 tonų.

Tuo pat metu Lietuvos energetikos ministras D.Kreivys sakė, kad jo šalis svarsto galimybę perduoti dar vieną galingą autotransformatorių.

Tatarstano vadovas paragino įmones nesikliauti priešlėktuvine gynyba po dronų atakos

22:47

Rusijos Tatarstano srities vadovas Rustamas Minichanovas po dronų atakų prieš objektus Jelabugoje ir Nižnekamske paragino įmones nepasikliauti oro gynybos sistemomis ir gintis patiems, praneša „Laisvės radijas“.

„Nereikėtų laukti, kad priešraketinė gynyba veiks, ji sprendžia kitus uždavinius. Turime spręsti savo jėgomis, kiekviena įmonė, kiekviena savivaldybė, kiekvienas miestas“, – pareiškė regiono vadovas.

Jis taip pat paragino Tatarstano gelbėjimo tarnybas būti pasirengusias ekstremalioms situacijoms.

„Scanpix“/AP nuotr./Ukrainos dronas UJ-22
„Scanpix“/AP nuotr./Ukrainos dronas UJ-22

Antradienio rytą dronai atakavo įmones Tatarstane – Jelabugoje ir Nižnekamske. Vietos valdžios institucijos teigė, kad rimtos žalos nepadaryta ir įmonių technologinis procesas nesutriko.

Šaltinis Ukrainos karinėje žvalgyboje pareiškė, kad tai buvo speciali Ukrainos žvalgybos pareigūnų operacija. Dronai atakavo gamyklą, kurioje surenkami Irano dronai „Shahed“, pervadinti į  "Geran-2“.

D.Kuleba: sąjungininkai nesuteikė Ukrainai papildomų 5–7 „Patriot“, nors turi daugiau nei 100 sistemų

22:25

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba pareiškė, kad Ukrainos partneriai nesuteikia Ukrainai pakankamai oro gynybos sistemų, kad ji galėtų apsisaugoti nuo Rusijos raketų atakų, nors jų arsenaluose yra daugiau kaip 100 „Patriot“ sistemų. Tai D.Kuleba sakė interviu agentūrai „Reuters“.

D.Kuleba teigia, kad „Patriot“ klausimą kels kiekviename susitikime per dvi dienas truksiantį NATO užsienio reikalų ministrų posėdį, kuris vyksta balandžio 3–4 d. Briuselyje.

„Partneriai mums pateikė įvairių savo (oro gynybos) sistemų. Mes tai vertiname, bet to paprasčiausiai nepakanka, atsižvelgiant į karo mastą“, – pabrėžė D.Kuleba.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Dmytro Kuleba
AFP/„Scanpix“ nuotr./Dmytro Kuleba

Pasak jo, Ukrainos partneriai turi daugiau kaip 100 „Patriot“ sistemų, tačiau iki šiol dar neparodė noro pasidalyti net penkiomis ar septyniomis tokiomis sistemomis, t. y. minimaliu skaičiumi, kurio Ukrainai reikia, kad būtų užtikrinta reikšminga papildoma gynyba.
„Ar tai tokia didelė problema? Ar neįmanoma aprūpinti Ukrainą remiantis minimaliu prašymu?“, – kalbėjo D.Kuleba.

Užsienio reikalų ministras pridūrė, kad kovo mėnesį Rusija paleido 94 balistines raketas, kurios yra daug greitesnės už įprastesnes sparnuotąsias raketas ir kurias sunkiau numušti.

Jis mano, kad šis klausimas dėl Ukrainos aprūpinimo pakankamu oro gynybos sistemų skaičiumi priklauso nuo partnerių politinės valios.

D.Kuleba sakė, kad nesupranta, kodėl sąjungininkai nesuteikia papildomų „Patriot“, ypač kai jie kasdien nesusiduria su tokiomis raketų grėsmėmis, su kokiomis susiduria Ukraina.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./„Patriot“ sistemos
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./„Patriot“ sistemos

Ukrainos užsienio reikalų ministras mano, kad tokia parama padėtų įveikti Rusiją ir padarytų neįmanomą didelį karą Europoje.

„Kai sakau, kad Europoje kils karas ir raketos kris ant Briuselio ir kitų Europos miestų, aš neperdedu. Visa tai įvyks, jei Ukraina nelaimės karo su Rusija. Todėl geriausias būdas apsaugoti savo „Patriot“ sistemas nuo raketų perėmimo (virš jūsų šalių) ir apsaugoti savo karius nuo žūties – siųsti jas į Ukrainą ir suteikti Ukrainos kariams viską, ko jiems reikia“, – pabrėžė D.Kuleba.

G.Landsbergis ragina NATO sutarti dėl ilgalaikės paramos Ukrainai, jos kelio į Aljansą

20:45

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis trečiadienį paragino NATO sutarti dėl ilgalaikės paramos Rusijos invazijai besipriešinančiai Ukrainai, jos kelio į Aljansą.

Lietuvos diplomatijos vadovas Briuselyje dalyvauja NATO užsienio reikalų ministrų susitikime.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Gabrielius Landsbergis
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Gabrielius Landsbergis

„Aljanse pirmiausiai turime sutarti dėl ilgalaikės paramos Ukrainai, jos kelio į NATO, ir dėl Rusijos sulaikymo strategijos" – susitikime sakė G.Landsbergis, cituojamas ministerijos pranešime.

Plačiau apie tai skaitykite čia.

 

Paryžius: Prancūzijos ir Rusijos gynybos ministrai kalbėjosi telefonu

19:57 Atnaujinta 21:03

Prancūzijos ir Rusijos gynybos ministrai trečiadienį kalbėjosi telefonu ir aptarė praėjusio mėnesio išpuolį Pamaskvėje ir Maskvos karą Ukrainoje, pranešė Paryžius. 

Itin retos derybos buvo pirmosios nuo 2022 metų spalio mėnesio. 

Kaip teigiama Prancūzijos gynybos ministerijos išplatintame pranešime, šalies gynybos ministras Sebastienas Lecornu kolegai iš Rusijos Sergejui Šoigu pareiškė, kad Paryžius yra visada pasirengęs kovoti su terorizmu ir „intensyviau keistis informacija, kad kova su šia grėsme būtų veiksmingesnė“.

Praėjusį mėnesį nusikaltėliai įsiveržė Rusijos sostinės pakraštyje esančią koncertų salę „Crocus City Hall“, nužudė 144 žmones ir dar šimtus sužeidė. 

Po išpuolio „Islamo valstybės“ (IS) džihadistai kelis kartus nurodė, kad jie yra už jį atsakingi, o su IS susiję žiniasklaidos kanalai paskelbė šiurpių vaizdo įrašų iš šios koncertų salės.

Nors Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pripažino, kad išpuolį įvykdė „radikalūs islamistai“, jis ir toliau tvirtina, kad prie to kažkaip prisidėjo Ukraina, nors ir nepateikia jokių įrodymų.

Pokalbio metu S.Lecornu nurodė, kad Prancūzija neturi jokios informacijos, kuri leistų patvirtinti šiuos Maskvos teiginius, ir paragino Rusiją „nutraukti bet kokį išpuolio instrumentalizavimą“, pranešė Gynybos ministerija. 

„Ministras taip pat be išlygų pasmerkė agresijos karą, kurį Rusija pradėjo Ukrainoje“, – sakoma pareiškime.

„Prancūzija ir toliau rems Ukrainą tiek ilgai ir taip intensyviai, kiek tai bus būtina kovoje už laisvę ir suverenitetą, siekiant užtikrinti taiką ir saugumą Europos žemyne“, – priduriama jame. 

Kovo mėnesį Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas nurodė, kad Paryžius pasiūlė Rusijos saugumo tarnyboms „glaudžiau bendradarbiauti“. Tačiau jis pridūrė, kad šis bendradarbiavimas vyktų tik techniniu lygmeniu ir būtų palaikomas ne tiesioginėmis derybomis su V.Putinu, o bendraujant ministrams. 

2022 metais E.Macronas keliais skambučiais bandė perspėti V.Putiną nepulti Ukrainos ir tų pačių metų pradžioje lankėsi Maskvoje. 

Net ir prasidėjus karui Ukrainoje jis toliau telefonu kalbėdavosi su Rusijos prezidentu, o paskutinis toks pokalbis įvyko 2022-ųjų rugsėjį. 

Tačiau pastaraisiais mėnesiais E.Macronas dar labiau sugriežtino savo poziciją Rusijos atžvilgiu, atsisakydamas atmesti galimybę dislokuoti prancūzų karius Ukrainoje.

A.Blinkenas atsakė į klausimą, ar JAV kariuomenė kariaus Ukrainoje

18:40

Jungtinių Amerikos Valstijų sunkiosios karinės technikos kovinio šaudymo pratybos
Jungtinių Amerikos Valstijų sunkiosios karinės technikos kovinio šaudymo pratybos

Aukščiausioji Jungtinių Amerikos Valstijų vadovybė nepritaria JAV karių siuntimui į Ukrainą. JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas tai pareiškė atsakydamas į žurnalistų klausimus kelionės į Prancūziją metu.

„Susilaikau nuo hipotezių apie ateitį. Mūsų politika yra aiški. Prezidento Joe Bideno politika yra aiški. Ukrainos teritorijoje nebus amerikiečių karių“, – sakė JAV valstybės sekretorius.

Pasak jo, karių siuntimas į Ukrainą priartintų JAV prie tiesioginio konflikto su Rusija, kurio Vašingtonas nori išvengti.

„Mums tai yra nacionalinio intereso klausimas. Tiesioginis konfliktas su Rusija neatitinka mūsų interesų. Nemanau, kad tai atitinka bet kurios NATO narės interesus. Tačiau kartu yra ryžtas, įsitikinimas, kad turime daryti viską, ką galime, kad paremtume Ukrainą, ir daryti tai ne tik šiais, bet ir ateinančiais metais“, – pabrėžė A.Blinkenas.

Užsienio karių siuntimo į Ukrainą idėja

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas nustebino Vakarų pasaulį pareiškimu apie galimą karių siuntimą į Ukrainą. E.Macronas šiuo metu taip pat bando priversti Vakarus laikytis griežtesnio požiūrio į Vladimirą Putiną. Kadaise jis pasisakė už dialogą su Rusija, o dabar nori, kad NATO šalys apsvarstytų visas galimybes dėl Ukrainos.

Kiek Su-34 ir Su-35 beturi Rusija: žvalgybos tarnyba įvardijo skaičius

18:23

„Reuters“/„Scanpix“/Rusijos naikintuvo Su-35 liekanos
„Reuters“/„Scanpix“/Rusijos naikintuvo Su-35 liekanos

Kovo mėnesį Rusija turėjo apie 100 daugiafunkcinių naikintuvų Su-35 ir daugiau nei 100 naikintuvų-bombonešių Su-34, taip pat septynis tolimojo radiolokacinio aptikimo ir orientavimo orlaivius A-50U.

Apie tai pranešė „ArmyInform“, remdamasi Ukrainos karinės žvalgybos valdybos atsakymu.

Pažymima, kad trys A-50U yra remontuojami ir modernizuojami: du – Taganrogo aviacijos moksliniame-techniniame komplekse, vienas – Uljanovsko aerodrome, lėktuvų statybos gamykloje „Aviastar“.

Rusijos orlaivių nuostoliai

Kaip anksčiau pranešė „Unian“, Ukrainos generalinio štabo duomenimis, nuo plataus masto invazijos pradžios Rusijos nuostoliai Ukrainoje – 347 lėktuvai, 325 sraigtasparniai, povandeninis laivas, 26 laivai ir kateriai.

Tarp 347 sunaikintų Rusijos orlaivių visų pirma yra du A-50U. Vieną iš jų Ukrainos gynėjai numušė 2024 m. vasario 23 d. virš Azovo jūros per bendrą karinės žvalgybos valdybos ir Ukrainos oro pajėgų operaciją. Karinė žvalgyba pažymėjo, kad sunaikintas A-50U buvo nauja modernizuota Rusijos orlaivio versija.

Be to, nuo metų pradžios Ukrainos gynybos pajėgos numušė daugiau kaip 10 Rusijos lėktuvų Su-34 ir Su-35.

R.Sikorskis rėžė A.Lukašenkai: tegu pabando, pažiūrėsim, kas laimės

17:33

Kadras iš vaizdo įrašo/Aliaksandras Lukašenka
Kadras iš vaizdo įrašo/Aliaksandras Lukašenka

Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis, atsakydamas į Aliaksandro Lukašenkos pareiškimą apie Baltarusijos kariuomenės pasirengimą karui, pareiškė: „Tegul pabando. Pažiūrėsime, kas laimės.“

Tai R.Sikorskis pasakė atsakydamas į nepriklausomo Baltarusijos leidinio „Zerkalo“ klausimą.

Žurnalistas paklausė Lenkijos ministro, ką jis mano apie A.Lukašenkos pareiškimą, kurį jis padarė būdamas Lenkijos pasienyje.

Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka, antradienį aplankęs Gardino sritį, pareiškė, kad šalis ruošiasi karui, nors ir nenori kariauti.

„Jei norite taikos, ruoškitės karui“, – pareiškė A.Lukašenka ir pridūrė, kad Baltarusijai „nereikia niekam grasinti“.

A.Lukašenka pridūrė, kad šalyje vyksta reikalingi atitinkamų dalinių mokymai, kariams tiekiama įvairių rūšių ginkluotė ir įranga.

15min primena, kad Baltarusijos kariuomenė antradienį pradėjo karines pratybas prie sienų su Lenkija ir Lietuva vakaruose bei Ukraina pietuose, pranešė šalies gynybos ministerija.

Baltarusija reguliariai rengia karines pratybas, be kita ko, netoli savo sienų su Ukraina ir dviem Europos Sąjungos narėmis.

Paskutinį kartą karines pratybas Minskas surengė kovo viduryje, vykdydamas, kaip teigė, visapusišką kariuomenės kovinės parengties patikrinimą.

Įprasta praktika

Skirmanto Lisausko /BNS nuotr./Mantas Vilimas
Skirmanto Lisausko /BNS nuotr./Mantas Vilimas

Anksčiau gynybos ir saugumo centro „Locked N'Loaded“ atstovas Mantas Vilimas 15min sakė, kad šalių vykdomos karinės pratybos dažnai turi scenarijus, pagal kuriuos atidirbami anksčiau išskirti planai.

Pasak jo, iš karinės pusės tai visiškai normalu.

M.Vilimas pabrėžė, kad planus reikėtų atskirti nuo konkrečių sprendimų ir priminė, kad tokių pareiškimų labai baimintis nereikėtų, nes viską stebi NATO šalių žvalgyba.

„Aljansas turi priemones ir algoritmus kaip fiksuoti pasirengimą. Žvalgyba apie karą prieš Ukrainą perspėjo, likus keliems mėnesiams iki jo pradžios. Bet kokie panašūs į įvardintus konkretūs pasirengimai būtų fiksuoti ir būtų imtasi priemonių.“

Aviacijos ekspertas paaiškino, kaip ukrainiečių dronas sugebėjo nuskristi per pusę Rusijos

17:16

„Scanpix“/AP nuotr./Ukrainos dronas UJ-22
„Scanpix“/AP nuotr./Ukrainos dronas UJ-22

Balandžio 2 d. pirmą kartą nuo plataus masto invazijos pradžios Ukrainos dronas atakavo Tatarstaną – dronas nukrito Alabugos specialiojoje ekonominėje zonoje. Apgadintas pastatas yra už 300-400 metrų nuo gamyklos, kurioje surenkami dronai-kamikadzės, kuriuos Rusija naudoja smogti Ukrainai.

Smūgio metu buvo sužeisti devynių šalių piliečiai, skelbė Rusijos valstybinės agentūros, besiremdamos Tatarstano vadovo spaudos tarnyba. Anot jų, tarp 14 nukentėjusiųjų yra studentų iš Rusijos, Kirgizijos, Šri Lankos, Zimbabvės, Ruandos, Kongo, Kenijos, Nigerijos ir Pietų Sudano. Visi jie gyveno bendrabutyje kovinių dronų gamykloje, kurioje surinkinėjami dronai „Shahed“, ir dirbo įmonėje.

Plačiau skaitykite ČIA.

Bombų lietus: per vieną mėnesį ant Ukrainos jų nukrito daugiau kaip 3000

17:13

Odesos srities ekstremaliųjų situacijų tarnyba/ „Telegram“/Rusijos atakos padariniai Odesoje
Odesos srities ekstremaliųjų situacijų tarnyba/ „Telegram“/Rusijos atakos padariniai Odesoje

Rusija vien kovo mėn. į Ukrainą paleido daugiau kaip 3 000 valdomų aviacinių bombų, 600 bepiločių orlaivių ir 400 raketų, trečiadienį pareiškė šalies prezidentas Volodymyras Zelenskis, kurį cituoja naujienų agentūra „Reuters“.

Per paskutines dvi savaites Rusija suintensyvino tolimojo nuotolio oro smūgių kampaniją prieš Ukrainos energetikos infrastruktūrą, kuri jau ir taip buvo sutrikdyta ankstesnių Rusijos bombardavimų per 25 mėnesius trunkančią plataus masto invaziją.

Pastebėta, kad pastaraisiais mėnesiais Rusija vis dažniau kliaujasi ir oro numetamomis bombomis. Šios bombos numetamos iš karo lėktuvų Rusijos kontroliuojamoje teritorijoje ir dideliu greičiu skrieja į taikinius.

Maskvai tai tapo veiksmingu būdu numesti didelį kiekį sprogmenų ant Ukrainos įtvirtinimų ir pastatų netoli fronto linijos. Tačiau pažymima, kad toks metodas yra palankesnis sprogimo galiai, o ne tikslumui.

Kitas atnaujinimas po   30 s.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“