„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
06 03 /06 04 00:30

Karas Ukrainoje. Ekspertai įvardijo, kas galėtų pažaboti V.Putiną

Naujausias žinias apie karą Ukrainoje skaitykite žemiau.
Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas / ZUMAPRESS / Scanpix nuotr.

Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.

Tiesiogiai  30 s.
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

Ekspertai įvardijo, kas galėtų pažaboti V.Putiną

17:39

ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Vladimiras Putinas
ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Vladimiras Putinas

Vakaruose toliau diskutuojama apie sankcijas, kurias Vakarų šalys turėtų taikyti Rusijai, kad būtų sustabdytas karas Ukrainoje. Įtakingas JAV laikraštis „The Washington Post“ išspausdino analizės centro Brookingso instituto viceprezidento Benjamino Harriso ir šio instituto Hutchinso fiskalinės ir pinigų politikos centro direktoriaus Davido Wesselio straipsnį. Jie įvardijo penkis sankcijų scenarijus, kurie turėtų atgrasyti Vladimirą Putiną.

Nuo 2022 m. įvestos sankcijos sumažino Rusijos pajamas, apsunkino importą ir sukrėtė jos bankų sistemą. Tačiau ekonomika nesugriuvo, o V.Putino ryžtas tęsti karą nesumažėjo, rašo analitikai. Brookingso institutas surengė diskusiją apie tai, kokias sankcijų strategijas Vakarai turėtų taikyti Rusijai, kad pažabotų Vladimirą Putiną.

Palengvinti rusams galimybę išsigryninti pinigus užsienyje

Ekspertai mano, kad JAV, Europos Sąjunga ir Šveicarija turėtų pašalinti kliūtis, kurias jos sudarė norėdamos daryti spaudimą oligarchams, kad būtų galima išvesti pinigus iš Rusijos. Tai turėtų susilpninti rublį ir paskatinti Centrinį banką padidinti palūkanų normas. Pasak diskusijoje dalyvavusio buvusio Centrinio banko pirmininko pirmojo pavaduotojo Sergejaus Aleksašenkos, jei 100 000 Rusijos šeimų ir mažų įmonių kas mėnesį išvestų po 10 000 JAV dolerių į užsienį, žala Rusijos ekonomikai prilygtų 7 dol. už barelį sumažėjusiai naftos kainai.

Apriboti pajamas iš dujų ir trąšų

Rusija persiorientavo į dujų pardavimą Kinijai, o dabar Vakarų užduotis – neleisti Maskvai jų parduoti, sakė Vokietijos tarptautinių ir saugumo reikalų instituto vyresnysis tyrėjas Janis Kluge. Norint tai padaryti, be kita ko, būtina įvesti sankcijas bendrovėms, kurios padės „Gazprom“ tiesti dujotiekį „Sibiro galia-2“ į Kiniją (jei Maskva ir Pekinas susitars dėl jo tiesimo). Be to, JAV ir Europa turėtų nutraukti rusiškų trąšų, kurių gamybai naudojamos dujos, importą.

Tikrinti laivus ir ieškoti „šešėlinio laivyno“

Siekiant užkirsti kelią Rusijai naudoti tanklaivius iš „šešėlinio laivyno“, kurie parduoda naftą, kad apeitų Vakarų šalių nustatytas kainų ribas, reikėtų patikrinti pro Europos pakrančių miestus plaukiančių tanklaivių draudimą, pasiūlė Harvardo universiteto Daviso centro Rusijos ekspertas Craigas Kennedy. Jei laivas atsisakytų būti patikrintas, JAV turėtų jam skirti baudą, sakė ekspertas.

Konfiskuoti turtą

Balandžio mėnesį JAV Kongresas įgaliojo JAV prezidentą konfiskuoti Rusijos valstybės turtą ir panaudoti jį Ukrainos atstatymui. Ekonomistai Josephas Stiglitzas iš Kolumbijos universiteto ir Andrew Kosenko iš Maristo koledžo mano, kad Joe Bidenas turėtų pasinaudoti šia teise, kad būtų devalvuotas rublis, Rusijoje masiškai atsiimami bankų indėliai ir bankai negalėtų išduoti paskolų. Galiausiai tai turėtų pakenkti Rusijos kariniam ir pramoniniam potencialui, teigia ekspertai.

Nutraukti visus ryšius su Rusija

Užuot įvedusios sudėtingas sankcijas ir išimtis, JAV ir Europa galėtų visiškai nutraukti ryšius su Maskva, išskyrus ryšius dėl humanitarinių priežasčių, teigia ekspertai. Tai reiškia, kad su Rusija reikėtų elgtis taip, kaip JAV elgiasi su Šiaurės Korėja, daro išvadą B.Harrisas ir D.Wesselis

„Rusijos ekonomiką reikėtų spausti iš visų pusių, kad būtų apriboti ištekliai, skirti karui Ukrainoje“, – skelbia Stokholmo ekonomikos mokyklos ekonomistas Torbjornas Beckeris ir Jurijus Gorodničenka iš Kalifornijos universiteto Berklyje.

Karinės oro pajėgos užfiksavo „nepatikslinto tipo“ dronus

01:04

Antradienio naktį Ukrainos kariuomenė užfiksavo nenustatyto tipo bepiločio orlaivio judėjimą. Įspėjimas iš oro truko daugiau kaip dvi valandas.

Viena grupė dronų skrido per Charkivo sritį Poltavos srities kryptimi.

Kita grupė skrido per Sumų sritį Černihivo srities kryptimi.

Ties Poltavos ir Černihivo sričių riba bepiločiai orlaiviai nuskrido į Kyjivo sritį.

Be to, kariškiai užfiksavo didelį žvalgybinių bepiločių orlaivių aktyvumą rytuose.

Italija patvirtino, kad Ukraina gaus antrąją SAMP/T oro gynybos sistemą

23:19

AFP/„Scanpix“ nuotr./Priešlėktuvinės gynybos sistema SAMP/T
AFP/„Scanpix“ nuotr./Priešlėktuvinės gynybos sistema SAMP/T

Italijos užsienio reikalų ministras Antonio Tajani patvirtino, kad oro gynybos sistema SAMP/T yra įtraukta į naująjį karinės pagalbos Ukrainai paketą, kaip anksčiau skelbė žiniasklaida.

Italijos užsienio reikalų ministerijos vadovas patvirtino, kad vyriausybė rengia „dar vieną karinės pagalbos paketą“, kurio turinys, kaip ir ankstesniais atvejais, bus konfidencialus.

„Bet žinoma, kad mes atsiųsime SAMP-T, tai yra oro gynybos priemones, tai yra apsaugą, kurios mūsų paprašė pati Ukraina, tai nėra paslaptis“, - pridūrė jis.

Kartu A. Tajani pabrėžė, kad Italija nesiųs savo karių į Ukrainą, o itališka ginkluotė negali būti naudojama Rusijai pulti.

Anksčiau žiniasklaida pranešė, kad Italija gali patvirtinti naują karinės pagalbos paketą su oro gynybos sistema po G7 aukščiausiojo lygio susitikimo birželio viduryje.

Ukraina pirmąją SAMP/T sistemą, dar žinomą kaip MAMBA, gavo 2023 m. Ši Prancūzijos ir Italijos baterija vienu metu gali sekti ir perimti dešimtis taikinių, be to, tai vienintelė Europoje pagaminta sistema, galinti perimti balistines raketas.

Žiniasklaida anksčiau patvirtino Italijos ketinimus perduoti Ukrainai dar vieną karinės pagalbos paketą.

Ukrainos vadai nerimauja – naujokai atvyksta nepasirengę frontui: „Siunčiami tiesiog mirti“

23:16

Volodymyras Zelenskis / „Telegram“/Karas Ukrainoje
Volodymyras Zelenskis / „Telegram“/Karas Ukrainoje

Ukrainoje trūksta karių, todėl buvo priimtas naujas mobilizacijos įstatymas, kuriuo siekiama į kariuomenę priimti papildomų žmonių. Tuo metu Ukrainos fronto dalinių vadai jau ruošiasi, kad dauguma naujokų į frontą atvyks nepakankamai apmokyti.

Ukraina neseniai priėmė naują mobilizacijos įstatymą, kuriuo siekiama išplėsti šaukiamų vyrų skaičių.

Taip pat buvo priimtas naujas įstatymas, leidžiantis kai kuriems kaliniams stoti į kariuomenę mainais į galimybę būti lygtinai paleistiems, kaip tai buvo padaryta Rusijoje.

Siekdama, kad į mūšio lauką atvyktų daugiau karių, Ukraina į brigadas, kuriose vyksta aršiausios kovos, siunčia karius iš užnugario pozicijų. Jie anksčiau, pavyzdžiui, saugojo infrastruktūrą, esančią toli nuo mūšių vietų.

Visą tekstą skaitykite čia.

Rusijos atakos iš namų išvarė beveik šimtametę senjorę: teko eiti per lavonus ir slėptis nuo bombų

23:14

„Zuma press“/„Scanpix“/Gyventojų evakuacija iš Vovčansko
„Zuma press“/„Scanpix“/Gyventojų evakuacija iš Vovčansko

Šių metų balandžio pabaigoje prie sugriautų 98 metų sulaukusios senjorės Lidijos Lomikovskos namų Rytų Ukrainoje pasirodęs rusų kareivis pirmiausia nušovė jos šeimos šunį, rašo amerikiečių leidinys „The New York Times“.

Beveik visą amžių nugyvenusi Lidija iškentė Stalino organizuotą badą – Holodomorą – ir Antrojo pasaulinio karo metais liudijo vokiečių įvykdytą jos miestelio – Očeretynės – okupaciją.

Kai Rusija pradėjo savo neišprovokuotą invaziją į Ukrainą, senjorė sakė iš karto supratusi, kad neturi jokio noro gyventi Rusijos „globoje“.

Lidija žurnalistams atskleidė, kad ji, savavališkai atsiskyrusi nuo šeimos, išsiruošė į kelionę pėsčiomis, nors avėjo tik šlepetėmis ir neturėjo nei maisto, nei vandens. Tačiau moteris susidūrė ir su kitomis kliūtimis: jos kelyje gulėjo šimtai kritusių karių kūnų, kelią buvo išdaužiusios bombos ir ji negalėjo būti tikra, ar kitas žingsnis nebus paskutinis.

„Visą kelią ėjau ir niekur nieko nebuvo, tik šūviai, galvojau, ar jie šaudo į mane – sakė ji viename interviu. – Ėjau, žegnojausi ir galvojau, kad tik baigtųsi šis karas, kad tik viskas liautųsi.“

Visą tekstą skaitykite čia.

„The Hill“: Vakarams dar ne laikas nusiraminti dėl Ukrainos

22:54

ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Charkivas
ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Charkivas

Aprūpinus Ukrainą ATACMS ir kitomis tolimojo nuotolio raketomis, Kyjivas galėtų smogti amunicijos sandėliams ir Rusijos gamykloms. Apie tai savo straipsnyje „The Hill“ rašo žurnalistas Markas Temnickis.

Jis primena, kad balandį daugelis skubėjo džiaugtis 95 mlrd. dolerių paketo, kuris, be kita ko, aprūpintų ukrainiečius įranga, reikalinga apsiginti nuo tebesitęsiančio Rusijos agresijos karo, priėmimu.

„Tačiau, nors ši pagalba yra svarbi Ukrainos sėkmei, jos nepakaks karui užbaigti“, – rašo autorius.

Pasak jo, Rusija pasinaudojo septynių mėnesių laikotarpiu, per kurį pagalba Ukrainai Kongrese sustojo – šešis mėnesius rusai stiprino savo pozicijas Ukrainos pietuose ir rytuose. Jie kasė prieštankinius griovius ir statė šimtų kilometrų ilgio tranšėjų labirintus, kasinėjo okupuotus regionus, kad sulėtintų ukrainiečių veržimąsi į priekį.

Pažymima, kad sustabdyta Vakarų pagalba leido rusams pasistūmėti į priekį rytuose, ypač Avdijivkoje, ir Ukraina prarado pozicijas. Galiausiai, nepaisant vėluojančios Vakarų pagalbos, dėl šių Rusijos bombardavimų ir išpuolių žuvo tūkstančiai ukrainiečių. Tai labiausiai išryškėjo per dabartinį Rusijos puolimą Charkivo srityje. Tačiau Vakarai turi stiprinti savo solidarumą ir įsipareigojimus Ukrainai, kad ukrainiečiai laimėtų karą. Priešingu atveju padėtis fronte tik blogės.

„Pavojus, kad vėl pradėsime jaustis ramūs, yra didesnis nei bet kada anksčiau. Statymai yra didesni nei bet kada anksčiau. Rusija į savo karą žengia visa jėga. Pasaulis bus katastrofiškai pavojingas ir dar neramesnis“, – sakė Jamesas Nixey, „Chatham House“ Rusijos ir Eurazijos programos direktorius.

Pasak autoriaus, Vakarai turi parengti konkrečią strategiją, kuri padėtų Ukrainai laimėti karą.

„Kai Vakarai žaidė su galimybe duoti ukrainiečiams HIMARS, rusai pasakė, kad eis į karą. Vakarai suteikė HIMARS, ir iš šių Rusijos grasinimų nieko neišėjo. Galiausiai Vakarai neseniai suteikė ukrainiečiams ATACMS ir kitų tolimojo nuotolio raketų. Tai leis Ukrainai smogti amunicijos sandėliams ir Rusijos gamykloms, padedančioms gaminti karo medžiagas ir įrangą“, – apibendrina žurnalistas.

Ukrainos kariai netoli Vovčansko į nelaisvę paėmė 60 rusų

21:39

„Scanpix“/AP nuotr./Rusijos kariai
„Scanpix“/AP nuotr./Rusijos kariai

Ukrainos kariškiai netoli Vovčansko, Charkivo srityje, paėmė į nelaisvę apie 60 rusų okupantų.

Apie tai LIGA.net komentare pranešė Nazaras Vološinas, operatyvinės-strateginės kariuomenės grupės „Chortica“ referentas. Tai įvyko sekmadienį, 2024 m. birželio 2 d.

Pažymima, kad tą pačią dieną „Chortica“ pranešė, kad gynybos pajėgos kontroliuoja 70 proc. Vovčansko. Nuo pirmadienio, birželio 3 d., kovos mieste tęsiasi.

Ukraina iš okupacijos susigrąžino dar šešis vaikus

21:11

Caleb Woods / Unsplash nuotr./Seksualinis išnaudojimas
Caleb Woods / Unsplash nuotr./Seksualinis išnaudojimas

Komanda „Gelbėkit Ukrainą“ padėjo trims ukrainiečių šeimoms, iš kurių trys yra pusiau našlaičiai, išvykti iš laikinai okupuotų teritorijų.

Pranešama, kad vienos daugiavaikės šeimos tėvas žuvo savo trijų vaikų akivaizdoje nuo rusų sviedinio, pataikiusio į šeimos kiemą. 

„Vaikai iš kitos šeimos matė, kaip rusų kareiviai kelis kartus mušė ir kankino jų tėvą. Jauniausias šeimos sūnus po to, ką matė, net nustojo kalbėti. Tačiau mušimas nesibaigė: rusai nuolat tiesiogiai grasino vaikams. Jie jiems sakė, kad tėvas bus nužudytas, motina bus priversta tarnauti Rusijos kariuomenei, o jie bus išvežti į internatą. O gyventi tokiomis sąlygomis buvo neįmanoma“, – pasakojo Mykola Kuleba, organizacijos „Save Ukraine“ įkūrėjas.

Charkivas liko be savo elektros energijos gamybos

20:45

ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Energetika
ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Energetika

Charkivas nebegali pats apsirūpinti elektra dėl didelės žalos energetikos infrastruktūrai, todėl miestas priverstas gauti elektros energiją iš kitų gyvenviečių. Charkivo meras Igoris Terechovas tai pareiškė interviu Estijos transliuotojui ERR.

„Šiandien mieste neturime nė vienos nuosavos generacijos, todėl esame priversti imti elektrą iš kitų miestų. Tai labai sudėtinga situacija, ji balansuoja ant ribos, mes tai puikiai suprantame. Su tokia energijos tiekimo sistema neįmanoma įžengti į žiemą, nes nuo energijos tiekimo priklauso visas likęs komunalinių paslaugų sektorius – nuo vandens tiekimo iki dujų ir šilumos tiekimo“, – pažymėjo jis.

Pasak jo, į energetiką būtina investuoti jau dabar. Dabar yra susitarta su vyriausybe dėl subsidijos miesto biudžetui, kad būtų galima pasirengti šildymo sezonui. I. Terechovas patikino, kad šios lėšos bus panaudotos tik kogeneracinėms jėgainėms ir elektros energiją gaminantiems generatoriams.

„Todėl naudosime ir miesto biudžeto lėšas, ir būsimas subsidijas, be to, šiandien Berlyne esu susitaręs pasirašyti sutartį, kad mums skubiai šiems tikslams būtų skirta 25 mln. eurų“, – pažymėjo meras.

I.Terechovas pridūrė, kad Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas jau nusiuntė Charkivui tokio susitarimo projektą, todėl jis tikisi, kad šios lėšos bus skirtos tokiai įrangai įsigyti.

„Tačiau noriu pasakyti, kad tai labai sudėtingas procesas, nes tokiai įrangai pagaminti reikia kelių mėnesių. Todėl mes jau derėjomės su visais gamintojais, kurie gamina tokią produkciją, o tai yra tik užsienio įmonės, ir rezervavome tam tikrą dalį pagal mūsų garantijas, pagal mūsų žodį. Nes šio proceso atidėlioti negalime. Mums labai svarbu, kad visa tai būtų padaryta“, – pabrėžė meras.

ERR žurnalistas užsiminė, kad jei nepavyks atstatyti elektros energijos tiekimo reikiama apimtimi, tuomet kai kuriems Charkivo gyventojams teks palikti miestą žiemai. Į tai I.Terechovas atsakė, kad valdžia stengiasi užtikrinti, jog visi Charkivo gyventojai būtų aprūpinti šiluma.

„Dedame tam visas pastangas. To, ką darome šiandien, nėra daręs joks miestas jokioje pasaulio šalyje. Turime pertvarkyti visą energijos tiekimo, vandens tiekimo ir šilumos tiekimo sistemą. Ir visam tam turime tik kelis mėnesius. Mūsų idėja – statyti mažas pastotes. Visų jų sunaikinti neįmanoma. Jos gamina maždaug 1-3 megavatų galią, ne daugiau“, – aiškino pareigūnas.

„Reuters“: Italija gali nusiųsti Ukrainai dar vieną SAMP/T oro gynybos sistemą

20:29

AFP/„Scanpix“ nuotr./Priešlėktuvinės gynybos sistema SAMP/T
AFP/„Scanpix“ nuotr./Priešlėktuvinės gynybos sistema SAMP/T

Italija tikriausiai atsiųs Ukrainai antrą SAMP/T oro gynybos sistemą. Apie tai praneša „Reuters“ su nuoroda į savo šaltinį.

Pažymima, kad sistemos perdavimas gali būti atsakas į Kyjivo prašymą suteikti didesnę pagalbą apsisaugant nuo Rusijos raketų atakų.

Agentūros šaltinis, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga, patvirtino, kad Italija ruošiasi siųsti SAMP/T sistemą, kuri yra dislokuota Kuveite, bet netrukus turėtų grįžti į šalį. Tačiau jis nenurodė termino.

Nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą 2022 m. vasarį Italija patvirtino aštuonis paramos paketus. Oro gynybos sistema greičiausiai bus devintojo paketo, kuris gali būti patvirtintas netrukus, dalis, pridūrė šaltinis.

SAMP/T sistema, dar žinoma kaip MAMBA, yra Prancūzijos ir Italijos baterija, kuri vienu metu gali sekti ir perimti dešimtis taikinių. Be to, tai vienintelė Europoje pagaminta sistema, galinti perimti balistines raketas, pažymi agentūra.

Žinoma, kad Roma ir Paryžius kartu pristatė pirmąją Ukrainos sistemą 2023 m., tačiau pastaraisiais mėnesiais Kyjivas ne kartą ragino partnerius suteikti daugiau pagalbos oro gynybos srityje, nes šalis susiduria su didėjančiu Rusijos atakų prieš miestus ir energetikos infrastruktūrą srautu.

Lenkijoje suimta 18 su Rusija ir Baltarusija bendradarbiavusių asmenų, tarp planų – ir siekis nužudyti V.Zelenskį

19:24

AFP/„Scanpix“ nuotr./Volodymyras Zelenskis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Volodymyras Zelenskis

Lenkijoje suimta 18 asmenų, kaltinamų vykdžius priešišką veiklą ar sabotažą Rusijos ir Baltarusijos naudai.

Viena iš schemų, kaip įtariama, apėmė planus nužudyti Volodymyrą Zelenskį, sakė vidaus reikalų ministras.

Dešimt iš nuo gruodžio mėn. suimtų asmenų buvo tiesiogiai susiję su įvairių sabotažo formų planavimu visoje Lenkijoje, spaudos konferencijoje sakė Tomaszas Siemoniakas.

Lenkijos valdžios institucijos kai kuriuos neseniai įvykdytus padegimus ar bandymus padegti susiejo su Rusijos remiamais agentais.

T. Siemoniakas sakė, kad sabotažo aktai, matyt, buvo platesnio plano, kuris taip pat apima kibernetines atakas, migrantų Baltarusijoje stūmimą kirsti Lenkiją ir grėsmę šalies saugumui, dalis.

Visą tekstą skaitykite čia.

Kitas atnaujinimas po   30 s.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų