2024 07 27 /18:18

Karas Ukrainoje. Šalies gynėjus apniko baimė: V.Putino prizas atrodo vis labiau pasiekiamas

Naujausias žinias apie karą Ukrainoje skaitykite žemiau.
Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas / Shutterstock nuotr.

Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.

Tiesiogiai  30 s.
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

Šalies gynėjus apniko baimė: V.Putino prizas atrodo vis labiau pasiekiamas

18:16

Volodymyras Zelenskis / „Telegram“/Ukrainos kariai
Volodymyras Zelenskis / „Telegram“/Ukrainos kariai

Rusijos pajėgos pradėjo puolimą Ukrainos rytiniame Donbaso regione, per sekinančius vasaros karščius siekdamos išplėsti nuolatinius Maskvos teritorinius laimėjimus ir užimti Pokrovsko miestą – svarbų tranzito mazgą.

Puolimas vykdomas, tačiau Ukraina kenčia nuo karių trūkumo ir neužtikrintumo, kurį įnešė sumaištis Jungtinių Valstijų rinkimų kampanijoje, paskatinusi kalbas, kad Kyjivui gali netrukus tekti derėtis dėl teritorijų atidavimo.

Nors Ukrainai pavyko suvaldyti Rusijos pajėgų skverbimąsi į Charkivo sritį gegužės mėnesį naujai atvertame karo fronte ir sužlugdyti Maskvos viltis užimti Charkivą, Rusijos karinė vadovybė sutelkė dėmesį į Donecko sritį – bene svarbiausią Rusijos prezidento Vladimiro Putino tikslą.

30 metų Oleksandras, 47-osios brigados, kovojančios netoli Očeretynės, bataliono vadas, amerikiečių leidiniui „The Washington Post“ sakė, kad Ukrainos pajėgos kovoja sunkiai ir kad V.Putino prizas atrodo vis labiau pasiekiamas.

„Ši strategija yra gudri: jūs stengiatės sutelkti priešo jėgas viena kryptimi, o paskui atitraukti jų dėmesį kita kryptimi“, – komentavo kariškis, šaukiniu „Genijus“.

„Pirmasis jų tikslas – mus sunaikinti“ – sakė jis. – Antrasis – mus paspausti, kad jie galėtų įgyti daugiau svertų taikos deryboms ir gauti iš mūsų daugiau. Jie jau beveik pasiekė Donecko srities užgrobimo tašką“.

Rusjos pajėgos vis labiau spaudžia ukrainiečius trijuose pagrindiniuose taškuose: ties Časiv Jaru, į vakarus nuo Bachmuto miesto, kurį Rusija užėmė 2023 m. pavasarį, nedideliu pramoniniu Torecko miestu ir kaimo vietove į vakarus nuo Očeretynės.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas/ „Telegram“/Ukrainos kariai
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas/ „Telegram“/Ukrainos kariai

„Nors intensyvūs mūšiai vyksta ir kitur, įskaitant Kupianską šiaurės rytuose ir kai kurias pietinio fronto vietas, puolimas Donecke yra ryškus Rusijos vadų, kurie, atrodo, pasimokė iš ankstesnių klaidų ir dabar siekia nuolatinių Kremliaus laimėjimų, taktikos pokytis, taip pat keliantis grėsmę Ukrainos miestui Kostiantynivkai, esančiam prie strateginės magistralės“, – rašo „The Washington Post“.

Anksčiau Karo studijų instituto (ISW) analitikai atkreipė dėmesį, kad Ukraina sustabdė didelį Rusijos pajėgų mechanizuotą puolimą netoli Kostiantynivkos, dėl to buvo patirta daug rusų technikos nuostolių. Tuo tarpu penktadienį Ukrainos generalinis štabas pranešė, kad „karščiausia padėtis“ išlieka prie Pokrovsko.

„Šis naujas postūmis Donecko regione yra labai įdomus, nes rodo, kad vyksta platesni operatyvinio planavimo pokyčiai, – pažymėjo ISW analitikė Karolina Hird. – Reikšmingą žygį anksčiau stabdė Rusijos taktinės klaidos, o pastaruosius kelerius metus jiems sunkiai sekėsi strateguoti“.

„Anksčiau tiesiog metę vyrus į ilgalaikes, daug aukų reikalaujančias pastangas, – tęsė ji, – dabar rusų operatyviniai vadai mokosi, kaip vienu metu vykstantys puolimo veiksmai stiprina vienas kitą ir stengiasi išlaikyti nuolatinį spaudimą Ukrainos ištekliams.“

Išsekusios Ukrainos pajėgos jaučia spaudimą, kurį dar labiau didina alinantis vasaros karštis – šio mėnesio pradžioje kai kuriose fronto teritorijose termometro stulpelis pakilo iki daugiau nei 40 laipsnių Celcijaus.

Leidinio „The Washington Post“ apklausti Ukrainos vadai ir kariai minėjo išsekimą ir mažėjančius išteklius, įskaitant didelį karių trūkumą. Ukrainos parlamento priimtas naujas mobilizacijos įstatymas dar nesuteikė beviltiškai reikalingų pastiprinimų, nes nauji šauktiniai vis dar mokomi, o kai kurie šaukimo reikalavimus atitinkantys vyrai pabėgo iš šalies arba slepiasi namuose, kad išvengtų šaukimo į kariuomenę.

Vienas 56 metų seržantas, šaukiniu „Bartas“, apibūdino padėtį kaip „kritinę“ ir sakė, kad fronto linijose tvyro „didelis chaosas“.

Krasnohorivkoje kovojančios minosvaidžių baterijos vadas 46 metų Michailas, pasivadinęs šaukiniu „Brain“, tvirtino, kad žvalgyba parodė, jog Rusija neseniai „pakėlė kartelę“ aplink Očeretynę ir skyrė daug išteklių, įskaitant daugiau karių ir tankų.

Praėjusią savaitę Rusijos pajėgoms pavyko pasistūmėti apie 6,4 km į vakarus nuo Očeretynės ir priversti atsitraukti Ukrainos pėstininkų brigadą, laikiusią liniją Progreso kaime.

Ukrainos 47-oji mechanizuotoji brigada dėl karių trūkumo buvo priversta „chaotiškai atsitraukti“.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas/ „Telegram“/Ukrainos kariai
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas/ „Telegram“/Ukrainos kariai

Vieni intensyviausių vasaros mūšių šiuo metu vyksta aplink pramoninį Torecko miestą, kur Rusija pasiekė reikšmingų taktinių laimėjimų.

Vadai ir karo analitikai teigė, kad šių kovų ir Rusijos puolimo prie netoliese esančio Niu Jorko miesto tikslas – daryti spaudimą pavargusiems Ukrainos pėstininkų daliniams, siekiant prasiveržti į Kostiantynivką.

Ukrainos kariai teigė, kad Rusijos pajėgos prie Torecko, regis, naudoja tą pačią strategiją, kuri buvo panaudota vasario mėn. užimant Avdijivką po kelis mėnesius trukusių įtemptų kovų. Ten rusai apsupo ukrainiečius iš trijų pusių ir tuo pat metu juos alino nepaliaujamai iš viršaus mėtydami sklendžiančias aviacines bombas.

„Kai kurios Rusijos pajėgos taip pat juda į vakarus ir šiaurę per Kurachovės miestą. Jei jos užimtų Torecką, Pokrovską ir Kostiantynivką, iškiltų pavojus visam Donecko regionui“, – pažymėjo „The Washington Post“.

Keli Ukrainos vadai kaip vieną iš pagrindinių iššūkių mūšio lauke įvardijo vis didesnį pagreitį įgaunantį dronų karą, nes Rusija gerokai padidino savo elektroninio trukdymo pajėgumus, siekdama peržengti ankstesnį Ukrainos pranašumą naudojant pirmojo asmens vaizdo, arba FPV, dronus.

„Labai pasikeitė jų dronų taktika ir elektroninio karo priemonių naudojimas. Anksčiau turėjome pranašumą ir buvome efektyvesni, bet dabar taip nėra“, – pastebėjo Michailas.

41 metų Eugenijus, Niu Jorke dirbantis bepiločių orlaivių pilotas, nurodė, kad nors rusų vadai vis dar remiasi „mėsos puolimo“ taktika ir į puolimą siunčia bangas nepakankamai pasirengusių, neseniai į kariuomenę priimtų šauktinių, jie taip pat taiko naują „išdegintos žemės“ taktiką, kad sunaikintų ištisus miestus.

„Rusai smogia Niu Jorkui aviacijos bombomis ir artilerija, kad visiškai sunaikintų ištisus miesto kvartalus ir galėtų įvesti karius“, – pridūrė kitas karys Serhijus.

34 metų Paša, 105-ojoje brigadoje kovojančio dronų vadas, padėtį Niu Jorke apibūdino kaip „tikrai sunkią“.

„Jie naudojasi Niu Jorku, kad apsuptų Torecką, ir manau, kad dabar jie turi realią galimybę jį apsupti, tai tik išteklių ir laiko klausimas“, – nuogąstavo kariškis. Skendžiančios bombos, pasak jo, yra tokios galingos, kad gali apsvaiginti ištisus pėstininkų dalinius.

K.Hird iš Karo studijų instituto reziumavo, kad Rusijai vargu ar pavyks pasiekti sėkmę, nepaisant pastarojo meto laimėjimų.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas/ „Telegram“/Ukrainos kariai
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas/ „Telegram“/Ukrainos kariai

„Rusija neįrodė, kad gali efektyviai vykdyti mechanizuotą žygį ir užimti didelius teritorijos plotus, todėl mažai tikėtina, kad jie galėtų jėga užimti visą Donbasą“, – aiškino analitikė.

Vis dėlto, jos teigimu, lėtas, šlifuojamas, atkaklus konfliktas yra naudingesnis Maskvai, nes Ukrainos karinė dvasia smunka, o būsima Vakarų parama kelia abejonių.

Daugiau kaip 75 proc. sužeistų Ukrainos karių po reabilitacijos grįžta į tarnybą

23:12

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas/ „Telegram“/Ukrainos kariai
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas/ „Telegram“/Ukrainos kariai

Liepos 27 d. gynybos ministro pavaduotoja Natalija Kalmykova pareiškė, kad daugiau kaip 75 proc. sužeistų Ukrainos karių po reabilitacijos grįžta į tarnybą, pranešė „Interfax Ukraine“.

Kyjivas neatskleidžia bendro sužeistų ukrainiečių karių skaičiaus nuo Rusijos plataus masto invazijos pradžios. Pasak prezidento Volodymyro Zelenskio, nuo invazijos pradžios iki 2024 m. vasario pabaigos žuvo mažiausiai 31 000 Ukrainos karių.

Kareiviai, patyrę įvairaus sunkumo sužeidimų, gali būti reabilituojami beveik visose sveikatos priežiūros įstaigose, tiek civilinėse, tiek karinėse, sakė N.Kalmykova.

„Turime labai aukštą kokybiškos reabilitacijos ir grįžimo į tarnybą procentą“, – pridūrė ji per brifingą Kyjive vykstančio Karo medicinos ir psichikos sveikatos kongreso kuluaruose.

Gynybos ministras Rustemas Umerovas renginyje sakė, kad Ukraina ir jos NATO partneriai planuoja pradėti projektą, pagal kurį bus įsteigti penki reabilitacijos centrai Ukrainos kariams, pranešė žiniasklaidos priemonė „Suspilne“. Šiuose centruose, aprūpintuose moderniomis technologijomis, kariams bus teikiamas kokybiškas gydymas, sakė jis.

Mečinkovo ligoninė, regioninis medicinos centras Dniepro mieste, kuriame gydomi fronto kariai iš Donbaso, nuo plataus masto karo pradžios priėmė apie 29 000 sužeistų karių, birželį laikraščiui „Kyiv Independent“ sakė ligoninės direktorius Sergejus Ryženko.

Rusija giriasi, kad sankcijos jai nebaisios, bet dėl sankcijų ir verkia: turėsite atlyginti

23:09

Vida Press nuotr./Dmitrijus Medvedevas
Vida Press nuotr./Dmitrijus Medvedevas

Įvairaus lygio Rusijos pareigūnai ir propagandistai nuolat giriasi, kad sankcijos, įvestos Vakarų Rusijai už agresyvų karą prieš Ukrainą, neveikia, ir Rusijos ekonomika toliau sėkmingai vystosi.

Tačiau tie patys pareigūnai nuolat skundžiasi dėl šių sankcijų ir reikalauja jas nedelsiant panaikinti bei kompensuoti Rusijai padarytą ekonominę žalą.

Vienas iš pareigūnų, linkusių daryti tokius prieštaringus pareiškimus, yra buvęs Rusijos prezidentas ir ministras pirmininkas Dmitrijus Medvedevas – jis mėgsta grasinti pasauliui branduoliniu ginklu, kalbėti apie, jo manymu, Rusijos didybę ir daryti įvairius kitus agresyvius pareiškimus.

Šį kartą jis paskelbė, kad Rusijos valdžia yra pasiryžusi reikalauti, kad Vakarai kompensuotų nuostolius ir žalą, padarytą dėl jų Rusijai įvestų sankcijų.

„Mes matome į žalą, ketiname ją apskaičiuoti, kad tam tikroje situacijoje galėtume pareikalauti, jog šalys, kurios įvedė sankcijas Rusijai, atlygintų tai mums“, – pareiškė Rusijos Federacijos Saugumo Tarybos vadovo pavaduotojas Dmitrijus Medvedevas.

Daugiau apie tai skaitykite ČIA.

Rusija ėmėsi naujos gudrybės: taip nustato, kur yra Ukrainos priešlėktuvinė gynyba

22:15

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos dronų ataka Ukrainoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos dronų ataka Ukrainoje

Rusija į tolimojo nuotolio atakas prieš Ukrainą pradėjo įtraukti naujus, pigius bepiločius orlaivius, kuriais bandoma nustatyti, kurioje vietoje yra priešlėktuvinė gynyba, nufilmuoti padarytą žalą ir kurie gali veikti kaip apgaulės priemonė, sakė Ukrainos karinės žvalgybos pareigūnas.

Du naujo tipo dronai, kuriuos Rusija per pastarąsias dvi-tris savaites panaudojo penkiose atakose, įskaitant ketvirtadienio naktinį smūgį, gaminami iš tokių medžiagų kaip putplastis ir fanera, sakė pareigūnas agentūrai „Reuters“.

Viename iš jų yra fotoaparatas ir ukrainietiško mobiliojo telefono SIM kortelė, kad būtų galima siųsti vaizdus atgal Rusijos kariuomenei.

„Jie nustato, kur dislokuotos mūsų mobiliosios grupės, kur yra kulkosvaidžiai, galintys jas sunaikinti. Jie bando ... susidaryti vaizdą, kur yra visos mūsų priešlėktuvinės gynybos priemonės“, – sakė karinės žvalgybos agentūros atstovas Andrijus Černiakas.

Daugiau apie tai skaitykite ČIA.

A.Blinkenas įspėja Kiniją, kad imsis priemonių, jei ji ir toliau padės Rusijos gynybos pramonei

22:13

JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas
JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas

Liepos 27 d. JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas pareiškė, kad Vašingtonas imsis priemonių, jei Kinija ir toliau rems Rusijos gynybos pramonės bazę, pranešė JAV valstybės departamento atstovas spaudai Matthew Milleris.

A.Blinkenas susitiko su Kinijos užsienio reikalų ministru Wang Yi Laose, praėjus kelioms dienoms po to, kai jo kolega iš Ukrainos Dmytro Kuleba surengė derybas su Kinijos užsienio reikalų ministru per savo pirmąją kelionę į Kiniją nuo Rusijos pilno masto karo pradžios.

Pekinas pozicionuoja save kaip neutralią šalį, tačiau tuo pat metu gilina ekonominius ryšius su Maskva ir remia Rusiją prieš Vakarų sankcijas. Jis taip pat tapo pagrindiniu Rusijos dvejopo naudojimo prekių, kuriomis maitinama Rusijos gynybos pramonė, šaltiniu.

Kinija neigė, kad tiekia Rusijai ginklus, kuriuos ši galėtų panaudoti prieš Ukrainą, o JAV teigė, kad Pekinas teikia Rusijai „visokeriopą užkulisinę paramą“, ir grasino įvesti daugiau sankcijų šiai šaliai.

„Sekretorius pakartojo, kad rimtą susirūpinimą kelia KLR (Kinijos Liaudies Respublikos) parama Rusijos gynybos pramonės bazei, ir aiškiai pasakė, kad jei KLR nesiims veiksmų šiai grėsmei Europos saugumui pašalinti, Jungtinės Valstijos ir toliau imsis atitinkamų priemonių“, – sakė M.Miller.

Be to, A.Blinkenas „aiškiai pasakė“, kad Vašingtonas kartu su kitais partneriais plėtos savo viziją „dėl laisvo ir atviro“ Indostano Ramiojo vandenyno regiono.

Po D.Kulebos vizito Kinijoje prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad Pekinas patvirtino, jog netiekia Maskvai ginklų. Pasak užsienio reikalų ministro, Kinija yra „nepajudinamai“ įsipareigojusi palaikyti Ukrainos teritorinį vientisumą.

Rusijos gimnastikos federacijos vadovė neutralius rusų sportininkus išvadino „išdavikais“ ir „benamiais“

21:31

Vytauto Dranginio nuotr./2024 metų Paryžiaus olimpinių žaidynių atidarymas
Vytauto Dranginio nuotr./2024 metų Paryžiaus olimpinių žaidynių atidarymas

Trijulė sportininkų, viešai rėmusių Kremliaus karą Ukrainoje, ketina dalyvauti 2024 m. Paryžiaus olimpinėse žaidynėse, nors šio svarbiausio sporto pasaulyje renginio taisyklės reikalauja neutralumo, atkreipė dėmesį leidinys „Politico“.

Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) taisyklės leidžia Rusijos ir Baltarusijos sportininkams žaidynėse varžytis tik tuo atveju, jei jie aktyviai neremia karo arba nedirba nė vienos iš šalių kariniuose ar nacionalinio saugumo aparatuose.

Tačiau, nepaisant to, kai kurių sportininkų socialinių tinklų įrašai atskleidžia, kad jie aktyviai remia karą ar bent jau dalijasi su juo susijusia informacija.

Daugiau apie tai skaitykite ČIA.

Ką kalba Rusijos propaganda: tokių dalykų prigalvoti gali tik Kremlius

21:14

„AP“/„Scanpix“/Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
„AP“/„Scanpix“/Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas

„Rusija kariauja ne su Ukraina, o su visa NATO. Vakarai savo norą nugalėti Rusiją įgyvendina padedami ukrainiečių karių, o Ukraina yra JAV karinis placdarmas kovoje su Rusija“, – tokios yra pagrindinės Kremliaus propagandistų ideologinės mintys apie Rusijos invaziją į Ukrainą.

Latvijos leidinys TVNET surinko ryškiausias Kremliaus propagandos tezes, kurios klaidina visuomenes.

Propagandistai yra apsėsti žymaus amerikiečių istoriko ir rašytojo Samuelio Huntingtono sukurto termino „civilizacijų susidūrimas“. Pasak jų, būtent tai ir vyksta Ukrainoje.

Pastaruosius dvejus metus rusai labai aktyviai gina idėją, kad jie yra ne šiaip eilinė tauta, kaip, pavyzdžiui, vokiečiai ar italai, o ypatinga „civilizacija“, kuriai būdingas neabejotinas mesianizmas – išskirtinumas tarp visų tautų ir šalių.

Iš tikrųjų Rusija savo tapatybę kuria priešpriešindama save Vakarams. Kaip sakė vienas Kremliaus propagandistas, Rusija yra vienintelė sveiko proto sala Vakarų pasaulio chaose.

Daugiau apie tai skaitykite ČIA.

V.Orbanas kaltina JAV susprogdinus „Nord Stream“ dujotiekius

21:09

Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas Maskvoje / ALEXANDER NEMENOV / AFP
Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas Maskvoje / ALEXANDER NEMENOV / AFP

Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas liepos 27 d. apkaltino JAV susprogdinus „Nord Stream“ dujotiekius ir pareiškė, kad karui Ukrainoje užbaigti reikia trečiosios pusės.

Rusija 2022 m. rugsėjo mėn. apkaltino JAV ir Jungtinę Karalystę susprogdinus Rusiją ir Vokietiją jungiančius dujotiekius „Nord Stream“. Atliekant tyrimus iki šiol nepavyko rasti įtikinamų įrodymų, o Danija ir Švedija 2024 m. vasario mėn. bylą nutraukė. Vokietijoje tyrimas vis dar tęsiamas.

„Nord Stream“ dujotiekio pažeidimas
„Nord Stream“ dujotiekio pažeidimas

Kai kurios Vakarų šalys pirštais rodė į Rusiją, o kai kurie Vokietijos tyrėjai sprogimus susiejo su Ukraina, kaltindami ukrainiečių įgulą įvykdžius sabotažą, tačiau nenurodė, ar tam oficialiai pritarė Kyjivas. Ukraina neigė bet kokį savo dalyvavimą.

Kreipdamasis į auditoriją stovykloje Baile Tusnad, Rumunijoje, V.Orbanas peikė Europą už tai, kad ji atsižvelgia į Vašingtono reikalavimus. Jis sakė, kad Europa pamynė savo interesus, teigdamas, kad sankcijos pakenkė Europai, o didelės energijos kainos kenkia ekonomikai.

„Tai, kad mes tylime apie „Nord Stream“ dujotiekio pakenkimą, kad pati Vokietija tyli apie akivaizdų teroro aktą, įvykdytą vadovaujant amerikiečiams prieš jos nuosavybę, ir tai, kad mes neviešiname, nesistengiame išsiaiškinti ir teisiškai nekeliame šio klausimo (...), yra ne kas kita, kaip nuolankumo aktas“, – sakė V.Orbanas.

 

Dar vienas Rusijos karinės technikos monstras: „Netrukus bus naudojamas visur“

19:52

Kadras iš vaizdo įrašo/Rusijos kariai
Kadras iš vaizdo įrašo/Rusijos kariai

Rusai sukūrė dar vieną frankenšteinišką ginklą, skirtą naudoti kovoms Ukrainoje. Karinis apžvalgininkas Oleksandras Kovalenko atkreipė dėmesį, kad jie sukryžmino 82 mm automatinio minosvaidžio 2B9 „Vasilok“ vežimą su 73 mm patranka 2A28 „Grom“ iš pėstininkų kovos mašinos BMP-1 ir paaiškino to priežastis.

Pasak analitiko, naujo „homunkulo“ atsiradimas Rusijos kariuomenėje yra tiesioginis milžiniškų šarvuočių nuostolių, patirtų nuo plataus masto invazijos pradžios, rezultatas.

VIDEO: Rusijos pajėgos išbando naują karinės technikos monstrą

Skaičiavimai rodo, kad Rusijos pajėgos neteko apie 1 500 kovos mašinų BMP-1. Tačiau sandėliuose vis dar laiko daugiau kaip tūkstantį jų vienetų, nors ekspertai mano, jog jie visi beveik nebetinkami naudoti ir nerementuojami.

Daugiau apie tai skaitykite ČIA.

V.Zelenskis lankosi vaikų ligoninėje, į kurią pataikė Rusijos raketa

18:52

„SIPA“/„Scanpix“/Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis
„SIPA“/„Scanpix“/Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis aplankė mažuosius pacientus „Ochmatdyt“ ligoninėje Kyjivo centre, kurią anksčiau šį mėnesį subombardavo Rusijos pajėgos.

Šioje ligoninėje gyvena daug jauniausių Ukrainos vėžiu sergančių pacientų.

Rusija ir toliau neigia, kad yra atsakinga už šį smūgį, nors daugybė įrodymų, įskaitant filmuotą medžiagą, kurioje užfiksuotas raketos pataikymo į ligoninę momentas, rodo priešingai.

 

Šalies gynėjus apniko baimė: V.Putino prizas atrodo vis labiau pasiekiamas

18:16

Volodymyras Zelenskis / „Telegram“/Ukrainos kariai
Volodymyras Zelenskis / „Telegram“/Ukrainos kariai

Rusijos pajėgos pradėjo puolimą Ukrainos rytiniame Donbaso regione, per sekinančius vasaros karščius siekdamos išplėsti nuolatinius Maskvos teritorinius laimėjimus ir užimti Pokrovsko miestą – svarbų tranzito mazgą.

Puolimas vykdomas, tačiau Ukraina kenčia nuo karių trūkumo ir neužtikrintumo, kurį įnešė sumaištis Jungtinių Valstijų rinkimų kampanijoje, paskatinusi kalbas, kad Kyjivui gali netrukus tekti derėtis dėl teritorijų atidavimo.

Nors Ukrainai pavyko suvaldyti Rusijos pajėgų skverbimąsi į Charkivo sritį gegužės mėnesį naujai atvertame karo fronte ir sužlugdyti Maskvos viltis užimti Charkivą, Rusijos karinė vadovybė sutelkė dėmesį į Donecko sritį – bene svarbiausią Rusijos prezidento Vladimiro Putino tikslą.

30 metų Oleksandras, 47-osios brigados, kovojančios netoli Očeretynės, bataliono vadas, amerikiečių leidiniui „The Washington Post“ sakė, kad Ukrainos pajėgos kovoja sunkiai ir kad V.Putino prizas atrodo vis labiau pasiekiamas.

„Ši strategija yra gudri: jūs stengiatės sutelkti priešo jėgas viena kryptimi, o paskui atitraukti jų dėmesį kita kryptimi“, – komentavo kariškis, šaukiniu „Genijus“.

„Pirmasis jų tikslas – mus sunaikinti“ – sakė jis. – Antrasis – mus paspausti, kad jie galėtų įgyti daugiau svertų taikos deryboms ir gauti iš mūsų daugiau. Jie jau beveik pasiekė Donecko srities užgrobimo tašką“.

Rusjos pajėgos vis labiau spaudžia ukrainiečius trijuose pagrindiniuose taškuose: ties Časiv Jaru, į vakarus nuo Bachmuto miesto, kurį Rusija užėmė 2023 m. pavasarį, nedideliu pramoniniu Torecko miestu ir kaimo vietove į vakarus nuo Očeretynės.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas/ „Telegram“/Ukrainos kariai
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas/ „Telegram“/Ukrainos kariai

„Nors intensyvūs mūšiai vyksta ir kitur, įskaitant Kupianską šiaurės rytuose ir kai kurias pietinio fronto vietas, puolimas Donecke yra ryškus Rusijos vadų, kurie, atrodo, pasimokė iš ankstesnių klaidų ir dabar siekia nuolatinių Kremliaus laimėjimų, taktikos pokytis, taip pat keliantis grėsmę Ukrainos miestui Kostiantynivkai, esančiam prie strateginės magistralės“, – rašo „The Washington Post“.

Anksčiau Karo studijų instituto (ISW) analitikai atkreipė dėmesį, kad Ukraina sustabdė didelį Rusijos pajėgų mechanizuotą puolimą netoli Kostiantynivkos, dėl to buvo patirta daug rusų technikos nuostolių. Tuo tarpu penktadienį Ukrainos generalinis štabas pranešė, kad „karščiausia padėtis“ išlieka prie Pokrovsko.

„Šis naujas postūmis Donecko regione yra labai įdomus, nes rodo, kad vyksta platesni operatyvinio planavimo pokyčiai, – pažymėjo ISW analitikė Karolina Hird. – Reikšmingą žygį anksčiau stabdė Rusijos taktinės klaidos, o pastaruosius kelerius metus jiems sunkiai sekėsi strateguoti“.

„Anksčiau tiesiog metę vyrus į ilgalaikes, daug aukų reikalaujančias pastangas, – tęsė ji, – dabar rusų operatyviniai vadai mokosi, kaip vienu metu vykstantys puolimo veiksmai stiprina vienas kitą ir stengiasi išlaikyti nuolatinį spaudimą Ukrainos ištekliams.“

Išsekusios Ukrainos pajėgos jaučia spaudimą, kurį dar labiau didina alinantis vasaros karštis – šio mėnesio pradžioje kai kuriose fronto teritorijose termometro stulpelis pakilo iki daugiau nei 40 laipsnių Celcijaus.

Leidinio „The Washington Post“ apklausti Ukrainos vadai ir kariai minėjo išsekimą ir mažėjančius išteklius, įskaitant didelį karių trūkumą. Ukrainos parlamento priimtas naujas mobilizacijos įstatymas dar nesuteikė beviltiškai reikalingų pastiprinimų, nes nauji šauktiniai vis dar mokomi, o kai kurie šaukimo reikalavimus atitinkantys vyrai pabėgo iš šalies arba slepiasi namuose, kad išvengtų šaukimo į kariuomenę.

Vienas 56 metų seržantas, šaukiniu „Bartas“, apibūdino padėtį kaip „kritinę“ ir sakė, kad fronto linijose tvyro „didelis chaosas“.

Krasnohorivkoje kovojančios minosvaidžių baterijos vadas 46 metų Michailas, pasivadinęs šaukiniu „Brain“, tvirtino, kad žvalgyba parodė, jog Rusija neseniai „pakėlė kartelę“ aplink Očeretynę ir skyrė daug išteklių, įskaitant daugiau karių ir tankų.

Praėjusią savaitę Rusijos pajėgoms pavyko pasistūmėti apie 6,4 km į vakarus nuo Očeretynės ir priversti atsitraukti Ukrainos pėstininkų brigadą, laikiusią liniją Progreso kaime.

Ukrainos 47-oji mechanizuotoji brigada dėl karių trūkumo buvo priversta „chaotiškai atsitraukti“.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas/ „Telegram“/Ukrainos kariai
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas/ „Telegram“/Ukrainos kariai

Vieni intensyviausių vasaros mūšių šiuo metu vyksta aplink pramoninį Torecko miestą, kur Rusija pasiekė reikšmingų taktinių laimėjimų.

Vadai ir karo analitikai teigė, kad šių kovų ir Rusijos puolimo prie netoliese esančio Niu Jorko miesto tikslas – daryti spaudimą pavargusiems Ukrainos pėstininkų daliniams, siekiant prasiveržti į Kostiantynivką.

Ukrainos kariai teigė, kad Rusijos pajėgos prie Torecko, regis, naudoja tą pačią strategiją, kuri buvo panaudota vasario mėn. užimant Avdijivką po kelis mėnesius trukusių įtemptų kovų. Ten rusai apsupo ukrainiečius iš trijų pusių ir tuo pat metu juos alino nepaliaujamai iš viršaus mėtydami sklendžiančias aviacines bombas.

„Kai kurios Rusijos pajėgos taip pat juda į vakarus ir šiaurę per Kurachovės miestą. Jei jos užimtų Torecką, Pokrovską ir Kostiantynivką, iškiltų pavojus visam Donecko regionui“, – pažymėjo „The Washington Post“.

Keli Ukrainos vadai kaip vieną iš pagrindinių iššūkių mūšio lauke įvardijo vis didesnį pagreitį įgaunantį dronų karą, nes Rusija gerokai padidino savo elektroninio trukdymo pajėgumus, siekdama peržengti ankstesnį Ukrainos pranašumą naudojant pirmojo asmens vaizdo, arba FPV, dronus.

„Labai pasikeitė jų dronų taktika ir elektroninio karo priemonių naudojimas. Anksčiau turėjome pranašumą ir buvome efektyvesni, bet dabar taip nėra“, – pastebėjo Michailas.

41 metų Eugenijus, Niu Jorke dirbantis bepiločių orlaivių pilotas, nurodė, kad nors rusų vadai vis dar remiasi „mėsos puolimo“ taktika ir į puolimą siunčia bangas nepakankamai pasirengusių, neseniai į kariuomenę priimtų šauktinių, jie taip pat taiko naują „išdegintos žemės“ taktiką, kad sunaikintų ištisus miestus.

„Rusai smogia Niu Jorkui aviacijos bombomis ir artilerija, kad visiškai sunaikintų ištisus miesto kvartalus ir galėtų įvesti karius“, – pridūrė kitas karys Serhijus.

34 metų Paša, 105-ojoje brigadoje kovojančio dronų vadas, padėtį Niu Jorke apibūdino kaip „tikrai sunkią“.

„Jie naudojasi Niu Jorku, kad apsuptų Torecką, ir manau, kad dabar jie turi realią galimybę jį apsupti, tai tik išteklių ir laiko klausimas“, – nuogąstavo kariškis. Skendžiančios bombos, pasak jo, yra tokios galingos, kad gali apsvaiginti ištisus pėstininkų dalinius.

K.Hird iš Karo studijų instituto reziumavo, kad Rusijai vargu ar pavyks pasiekti sėkmę, nepaisant pastarojo meto laimėjimų.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas/ „Telegram“/Ukrainos kariai
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas/ „Telegram“/Ukrainos kariai

„Rusija neįrodė, kad gali efektyviai vykdyti mechanizuotą žygį ir užimti didelius teritorijos plotus, todėl mažai tikėtina, kad jie galėtų jėga užimti visą Donbasą“, – aiškino analitikė.

Vis dėlto, jos teigimu, lėtas, šlifuojamas, atkaklus konfliktas yra naudingesnis Maskvai, nes Ukrainos karinė dvasia smunka, o būsima Vakarų parama kelia abejonių.

Kitas atnaujinimas po   30 s.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų