„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
10 16 /10 17 00:18

Karas Ukrainoje. Tyrimas atskleidė: trys ketvirtadaliai rusų kare miršta ne nuo kulkų

Naujausias žinias apie karą Ukrainoje skaitykite žemiau.
Rusijos kariai
Rusijos kariai / Socialinių tinklų nuotrauka

Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.

Tiesiogiai  30 s.
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

Analitikas: yra tik dvi priemonės karui sustabdyti

17:41

Imago / Scanpix nuotr./Rusijos šauktiniai
Imago / Scanpix nuotr./Rusijos šauktiniai

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis Ukrainos žmonėms pristatė pergalės planą. Viešai žinomi penki plano punktai, kuriuos sudaro politiniai, ekonominiai ir kariniai komponentai. Ką šie punktai reiškia ir kodėl planas buvo kritikuojamas Vakaruose, „Unian“ pakomentavo politologas, Taikomųjų politinių tyrimų centro „Penta“ valdybos pirmininkas Volodymyras Fesenka.

„Reikia suprasti, kad tai gana sunku pavadinti Ukrainos pergalės prieš Rusiją planu. Tai greičiau mūsų pasiūlymas partneriams – ką reikėtų daryti, kad karas būtų sustabdytas. O tai galima padaryti tik jėga. Ir čia yra tik dvi priemonės – Ukrainos stiprinimas ir spaudimas Rusijai.

Čia svarbu poveikis Rusijai ir Ukrainos stiprinimas. Kad ateitume į naują derybų su Rusija bangą dėl galingesnių pozicijų. Tai yra pagrindinė idėja“, – sakė politologas.

– Pergalės planas paskelbtas viešai. Pirmasis punktas – pakviesti Ukrainą į NATO. Kiek įmanomas toks scenarijus šiandienos sąlygomis?

– Iš karto turėčiau pažymėti, kad pats V.Zelenskis puikiai supranta, jog šis planas yra maksimali programa. Tai nereiškia, kad artimiausiu metu gausime teigiamą atsakymą į visus punktus. Deja, taip nėra. Kai kuriais punktais atsakymo iš karto nebus. Juk mūsų partneriai Vakaruose nėra tam pasirengę.

Diskusijos dėl NATO jau pasiekė naują lygį. Daugelis Vakarų sąjungininkių jau siūlo Ukrainai siųsti kvietimą. Tačiau akivaizdu, kad NATO nare galėsime tapti tik pasibaigus karui. O kol kas nėra sutarimo net dėl Ukrainos pakvietimo į NATO.

O kvietimas skirtas tam, kad turėtume apsaugą nuo Vladimiro Putino šantažo. Jis neabejotinai pareikalaus, kad atsisakytume idėjos stoti į NATO. Bet jei Vakarai suteiks šį kvietimą, tai parodys, kad ši tema nėra diskusijų pagrindas ir Ukraina yra laukiama Aljanse.

– Kitas klausimas susijęs su atgrasymu. Pasak V.Zelenskio, kalbame apie nebranduolinių karinių pajėgumų dislokavimą Ukrainos teritorijoje. Ką tai galėtų apimti?

Šis punktas yra iš dalies uždaras. Mano nuomone, tai susiję su perspektyva. V.Zelenskis šią Rusijos atgrasymo idėją suformulavo gana abstrakčiai. Kalbama apie nebranduolinių karinių pajėgumų, kurie atgrasytų Rusiją nuo galimos agresijos, dislokavimą. Aišku, kad tai negali įvykti karo metu. Tačiau po karo tai gali tapti viena svarbiausių mūsų bendradarbiavimo su Vakarais sričių.

Darau prielaidą, kad kalbame visų pirma apie karinių bazių su priešraketinės gynybos sistemomis dislokavimą. Vienu metu, 2000-ųjų pradžioje, Rusija buvo labai nepatenkinta tokių JAV karinių pajėgų dislokavimu Rytų Europoje. O dabar tai yra atgrasymo priemonė.

Apie tai tiesiogiai nebuvo kalbama. Bet esu tikras, kad slaptuose prieduose kalbama ir apie ekonominio atgrasymo, spaudimo Rusijai galimybes. Tai taip pat turi būti stiprinama.

– Dar vienas iš būsimo plano punktų – amerikiečių karių pakeitimas Europos teritorijoje. Kam to reikia Ukrainai?

– Tai įdomi idėja, nes tai yra toks dvigubas ėjimas. Viena vertus, Donaldui Trumpui ir jo komandai, kurie propaguoja šią Amerikos karių išvedimo iš Europos idėją. Ir, kita vertus, tai yra žinia europiečiams, kurie baiminasi, kad amerikiečių kariai gali palikti žemyną. Nes kas tada gins Europą? Ir tada V.Zelenskis sako, kad esame pasirengę tapti atnaujintos Europos saugumo sistemos donorais, tik leiskite mums laimėti.

Beje, tai ne mūsų idėja. Pirminis šaltinis buvo Borisas Johnsonas. Panašią mintį jis jau buvo išsakęs vasarą savo skiltyje. Ukraina tiesiog išplėtė šią idėją ir papildė ją konkretybėmis.

- Dar vienas iš plano punktų yra susijęs su leidimu smogti Vakarų tolimojo nuotolio ginklais Rusijos teritorijoje. Apie darbą šiuo klausimu girdėjome jau seniai, tačiau teigiamo atsakymo į tai nebuvo. Kodėl būtent pergalės planas turėtų pakeisti Vakarų poziciją?

– Svarbu suprasti, kad ne viskas, kas siūloma, bus iš karto priimta Vakaruose. Tiek dėl NATO, tiek dėl ilgojo nuotolio ginklų. Tačiau tam tikromis aplinkybėmis, pavyzdžiui, jei Rusija pereis prie naujos eskalacijos bangos prieš Ukrainą, tai įmanoma. Kaip variantas – Šiaurės Korėjos karių panaudojimas Ukrainos teritorijoje Rusijos pusėje. Tuomet Vakarai turėtų bent jau įspėti V.Putiną. Kad jei bus nauja eskalacijos banga Ukrainoje, mes duodame tokį leidimą. Tačiau visai įmanoma, kad šis leidimas bus ir taip suteiktas. Ir apie tai net nebus paskelbta.

– Prieš pristatydamas planą Ukrainoje, V.Zelenskis jį pristatė Europoje ir JAV. Daugelis Vakarų žiniasklaidos priemonių pranešė, kad pergalės planas ten buvo sutiktas nevienareikšmiškai. Su kuo tai susiję?

– Tiesa ta, kad daugelis partnerių atkreipė dėmesį tik į atskirus punktus. Pavyzdžiui, dėl kvietimo į NATO ar ilgojo nuotolio ginklų. Kalbant apie NATO, akivaizdu, kad greito atsako nebus. Joe Bidenas ar naujasis JAV prezidentas negali vienasmeniškai pakviesti mūsų į NATO. Tai turi būti kolektyvinis aukščiausiojo lygio susitikimo sprendimas. Kol kas nėra bendro sutarimo. Tačiau matome, kad padėtis pamažu keičiasi.

Tačiau viso šio plano negalima sutraukti į vieną ar du punktus. Tai neteisinga. Jis yra išsamus. Netgi kiekvienas punktas iš tikrųjų yra visas skirsnis. Ir kiekvienas skirsnis turi savo pozicijų rinkinį. Ir kai kurioms pozicijoms Vakaruose pritariama, kai kurioms dar ne.

Vakarai labai supaprastino šio plano vertinimą. Jie dar nėra psichologiškai pasirengę tokiems sprendimams. Tačiau V.Zelenskis yra maksimalistas. Jis visada taip elgėsi per visą karą. Jis nustato maksimalią kartelę ir palaipsniui spaudžia mūsų partnerius. Tai jau matėme su tankais, oro gynybos sistemomis, aviacija. Iš pradžių visada buvo „ne“, vėliau tai virto „taip“.

Pirma, jie neatsižvelgia į šio klausimo visapusiškumą ir atsižvelgia tik į atskirus punktus. O antrasis – man atrodo, kad kai kurie kritikai nori visai ko kito. Jie nenori pergalės plano, jie nori, kad V.Zelenskis sutiktų su V.Putino taikos sąlygomis. Jie nori tokio proveržio. Tačiau Ukraina tokio proveržio nenori.

„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas
„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas

– Jei apibendrintume pateiktą pergalės planą, apie ką jis yra?

– Svarbus šio plano bruožas yra tas, kad jis yra visapusiškas, sisteminis. Jame aptariamos įvairios sritys. Tiek gynybos, tiek saugumo, tiek ekonominiai ir politiniai klausimai. O pagrindinė idėja yra jėga. Norėdami sustabdyti V.Putiną, priversti jį sudaryti taiką, Vakarai turi demonstruoti jėgą.

Taip, jie gali tai padaryti remdami Ukrainą. Būtent tam, kad galėtume perkelti karą į priešo teritoriją. Tai viena iš pagrindinių pergalės plano minčių. Ir būtent šiam tikslui mums reikia leidimo smogti Rusijos teritorijoje ir apskritai stiprinti savo karinį potencialą.

Tai būtina, kad V.Putinas būtų priverstas nutraukti karą. Kuo brangiau Rusijai kainuos karas, tuo greičiau V.Putinas pradės galvoti apie taikos derybas. Jis pats vienas karo nenutrauks. Tačiau būtina naudoti ir ekonomines, ir politines priemones, kad būtų daromas spaudimas V.Putinui.

Kartu reikia suprasti, kad tai gana sunku pavadinti Ukrainos pergalės prieš Rusiją planu. Tai greičiau mūsų pasiūlymas partneriams – ką reikėtų daryti, kad karas būtų sustabdytas. O tai galima padaryti tik jėga. Ir čia yra tik dvi priemonės – Ukrainos stiprinimas ir spaudimas Rusijai.

Čia svarbu poveikis Rusijai ir Ukrainos stiprinimas. Kad ateitume į naują derybų su Rusija bangą dėl galingesnių pozicijų. Tai yra pagrindinė idėja.

Tyrimas atskleidė: trys ketvirtadaliai rusų kare miršta ne nuo kulkų

00:18

Pagrindine Rusijos karių mirties priežastimi kare prieš Ukrainą tapo sprogimai – 74,5 proc. visų žuvusiųjų mirė nuo sprogimų metu patirtų traumų. Tai teigiama Rusijos karo gydytojų tyrime, paskelbtame „Karo medicinos žurnale“, atkreipė dėmesį verstka.media.

Autoriai analizavo duomenis apie mirtinus sužalojimus, kuriuos kariai patyrė karinių veiksmų metu. Tyrime atsižvelgta į tuos, kurie mirė mūšio lauke, taip pat pakeliui į ligonines. Straipsnyje tiesiogiai neminimas karas Ukrainoje, tačiau mokslininkai rašo apie sužeidimus, patirtus nuo M30A1 raketų, kurias dabar naudoja Ukrainos ginkluotosios pajėgos. 

Antroje vietoje tarp mirtinų sužalojimų yra šautinės žaizdos, nuo jų miršta 14,7 proc. rusų karių. Daugeliu atvejų (83,7 proc.) tai būna pavienės šautinės žaizdos.

Dar 4,3 proc. mirčių sudaro terminiai sužalojimai ir tiek pat mirčių – nuo bukų traumų. Taip pat pasitaiko mirties atvejų nuo durtinių sužalojimų, asfiksijos, paskendimo, apsinuodijimo ir paūmėjusių ligų – miokardo infarkto, širdies nepakankamumo, hemoraginės pankreonekrozės ir kitų.

Daugiausia mirtinų sužalojimų patiriama galvos ir krūtinės (atitinkamai 52 proc. ir 48,5 proc.) bei apatinių galūnių (35,7 proc.) srityse. Autoriai pažymi, kad išaugo karių mirtingumas nuo kombinuotų (kai pažeidžiamos kelios organų sistemos) sužalojimų. Jie tai sieja su „šiuolaikiniuose konfliktuose“ naudojamų ginklų, ypač M30A1 raketų, šaudomų iš daugkartinio paleidimo raketų sistemos HIMARS, galios ir letalumo didėjimu.
 

M.Podoliakas apie pergalės planą: kalbama ne apie teritorijų išlaisvinimą karinėmis priemonėmis

23:03

Vida Press nuotr./Michaila Podoliakas
Vida Press nuotr./Michaila Podoliakas

Pergalės planas, kurį trečiadienį pristatė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, nereiškia visų okupuotų teritorijų išlaisvinimo karinėmis priemonėmis. Tai pareiškė prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Michaila Podoliakas.

„Prezidentas ne kartą yra tai sakęs – tai nėra visų teritorijų išlaisvinimo karinėmis priemonėmis klausimas. Tai planas, kaip priversti Rusiją – tai sąlygų sukūrimas, kai Rusijai lieka per didelė kaina, kad ji ir toliau liktų gabalėlyje Ukrainos teritorijos“, – sakė jis.

Kartu M.Podoliakas pabrėžė, kad jokios „taikios formulės“, kurias anksčiau siūlė Europos ir JAV politikai, neveiks.

„Nėra jokios Rasmusseno ar Kissingerio formulės. Nėra tų formulių. Ir prezidentas tai gana aiškiai pasakė savo kalboje. Kai tik Rusijai lieka gabalėlis Ukrainos teritorijos – viskas, karas nesibaigia. Jis tęsiasi – įvairiais formatais, o paskui vėl karštoji fazė“, – įsitikinęs M.Podoliakas.

Ekspertas: V.Zelenskio pergalės plano žlugimas taptų jo Golgota

22:43

ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Volodymyras Zelenskis
ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Volodymyras Zelenskis

Jei pergalės planas nesuveiks, prezidentui Volodymyrui Zelenskiui teks katastrofiška politinė atsakomybė. Tai pareiškė politikos ekspertas Oleksandras Charebinas.

„Tai bus Golgota. Jis bus nukryžiuotas. Tai bus jo asmeninė Golgota. Jei viskas, kas numatyta plane, neišsipildys“, – sakė jis.

O.Charebinas pabrėžia – Ukraina priėjo kritinę ribą. Vienintelis šansas – konsoliduotis ir susivienyti.

„Dabar situacija pasiekė ribą, po kurios arba žlugimas, arba kryžius, arba pilietinis karas. Arba pergalė!“, – apibendrino jis.

Trečiadienį V.Zelenskis pristatė pergalės planą Radoje. Jį sudaro penki punktai, tarp jų – skubus Ukrainos pakvietimas į NATO ir Ukrainos ginkluotųjų pajėgų operacijų Rusijoje tęsimas.

Pasak V.Zelenskio, jei jau dabar bus pradėta konkrečiai judėti pagal šį pergalės planą, karą bus galima užbaigti ne vėliau kaip kitais metais.

Kartu, jei tarptautiniai partneriai dabar reikšmingai nesustiprins Ukrainos mūšio lauke, tai, pasak V.Zelenskio, kitais metais Vladimiras Putinas turės laiko sustiprinti Rusijos armiją tiek, kad „diplomatija bus atidėta į šalį visiems laikams“.

JAV Ukrainai suteiks naują 425 mln. dolerių vertės pagalbos gynybai paketą

21:07

Jungtinės Amerikos Valstijos teikia Ukrainai naują 425 mln. dolerių vertės pagalbos gynybai paketą. Apie tai socialiniame tinkle „X“ pranešė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis po pokalbio telefonu su JAV prezidentu Joe Bidenu.

V.Zelenskis žinutėje išreiškė padėką Jungtinėms Valstijoms už nepalaužiamą paramą Ukrainai nuo pat Rusijos invazijos pradžios. Pasak Ukrainos prezidento, J.Bideno lyderystė vienijant pasaulį ir tvirta abiejų Amerikos partijų parama buvo labai svarbi ir padėjo Ukrainai išlikti stipriai ir apginti nepriklausomybę.

„Esu dėkingas prezidentui J.Bidenui, abiem Kongreso partijoms ir Amerikos žmonėms už šiandien paskelbtą 425 mln. dolerių vertės gynybos priemonių paketą, į kurį įtrauktos naujos oro gynybos sistemos ir tolimojo nuotolio ginklai“, – pabrėžė V.Zelenskis.

Taip pat Ukrainos vadovas pakvietė savo kolegą iš Amerikos apsvarstyti galimybę plėtoti bendrą ginklų gamybą. Be to, V.Zelenskis ir J.Bidenas aptarė papildomų mokymų Ukrainos kariams svarbą.

Artimiausiais mėnesiais JAV suteiks Ukrainai papildomų priemonių, įskaitant šimtus priešlėktuvinės gynybos raketų, dešimtis taktinių oro gynybos sistemų, papildomų artilerijos sistemų, didelį kiekį šaudmenų, šimtus šarvuotų transporterių ir pėstininkų kovos mašinų bei tūkstančius šarvuotų automobilių, pridūrė Baltieji rūmai.

„ABC News“: Australija perduos Ukrainai beveik penkiasdešimt tankų „Abrams“

19:18

Kadras iš vaizdo įrašo/Tankas „Abrams“ Ukrainoje
Kadras iš vaizdo įrašo/Tankas „Abrams“ Ukrainoje

Australija netrukus perduos Ukrainai keliasdešimt tankų „Abrams M1A1“, kurių eksploataciją ji nutraukė ir keičia naujais M1A2. Apie tai pranešė Australijos gynybos pramonės ministras Patas Conroy, skelbia „ABC News“.

„Šie tankai suteiks Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms didesnę ugnies galią bei mobilumą ir papildys mūsų partnerių teikiamą paramą Ukrainos šarvuotosioms brigadoms – Australija nuosekliai remia Ukrainą“, – sakė jis.

Pranešama, kad Ukraina gaus 49 tankus „Abrams M1A1“ kaip 245 mln. dolerių vertės karinės pagalbos paketo dalį. Australijos kariuomenė šiuos tankus 2007–2024 m. naudojo dviejuose šarvuočių pulkuose.

Pažymima, kad pasenusiems tankams „Abrams“ perduoti iš Australijos į „trečiąją šalį“ reikėjo Jungtinių Valstijų leidimo pagal Tarptautinės prekybos ginklais taisykles (ITAR).

Vis dėlto, kadangi šių tankų eksploatavimo laikas artėja į pabaigą, prieš išsiunčiant į Europą juos reikės suremontuoti. Juos taip pat galima greitai išsiųsti į Ukrainą ir panaudoti kaip atsarginių dalių šaltinį.

Ukrainos gynybos konsultantas JC Dodsonas, padėjęs vesti pirmines derybas dėl australų „Abrams“ perdavimo, komentare leidiniui teigė, kad transporto priemonės turėtų atvykti į frontą greičiau nei įprastai.

„Viena iš išskirtinių australų tankų savybių yra ta, kad jie yra gana geros techninės būklės. Tai, kad ukrainiečiai jau turi keletą iš sąjungininkų gautų M1A1, rodo, kad yra gera logistikos grandinė, taip pat tam tikras pasirengimas“, – sakė jis.

Kaip pažymi „Defence Express“ analitikai, 49 tankų perdavimas leis Australijai užimti pirmąją vietą pagal „Abrams“ tankų perdavimą Ukrainai – anksčiau Ukrainos ginkluotosios pajėgos iš JAV buvo gavusios tik 31 tos pačios versijos „Abrams“ tanką.

Pažymėtina, kad australų tankai neturi nuskurdinto urano šarvų, kurie nėra skirti eksportui iš JAV.

NATO negali patvirtinti informacijos apie Šiaurės Korėjos karių dalyvavimą kare su Ukraina

18:54

AFP/„Scanpix“ nuotr./Markas Rutte
AFP/„Scanpix“ nuotr./Markas Rutte

Šiaurės Atlanto sutarties organizacija griežtai smerkia Rusijos ir Šiaurės Korėjos karinį bendradarbiavimą. Tai spalio 17-18 d. Briuselyje vyksiančio dviejų dienų gynybos ministrų susitikimo spaudos konferencijoje pareiškė NATO generalinis sekretorius Markas Rutte.

Tačiau Aljanso generalinis sekretorius sakė negalįs šiuo metu patvirtinti, kad Šiaurės Korėjos kariai prisijungė prie Rusijos armijos.

„Negaliu patvirtinti šių pranešimų. Tačiau akivaizdu, kad jie kelia susirūpinimą. Žinome, kad Šiaurės Korėja padeda Rusijos karinėms pastangoms prieš Ukrainą. Ir mes griežtai smerkiame gilėjantį Rusijos ir Šiaurės Korėjos karinį bendradarbiavimą“, – sakė M.Rutte.

Analitikas: yra tik dvi priemonės karui sustabdyti

17:41

Imago / Scanpix nuotr./Rusijos šauktiniai
Imago / Scanpix nuotr./Rusijos šauktiniai

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis Ukrainos žmonėms pristatė pergalės planą. Viešai žinomi penki plano punktai, kuriuos sudaro politiniai, ekonominiai ir kariniai komponentai. Ką šie punktai reiškia ir kodėl planas buvo kritikuojamas Vakaruose, „Unian“ pakomentavo politologas, Taikomųjų politinių tyrimų centro „Penta“ valdybos pirmininkas Volodymyras Fesenka.

„Reikia suprasti, kad tai gana sunku pavadinti Ukrainos pergalės prieš Rusiją planu. Tai greičiau mūsų pasiūlymas partneriams – ką reikėtų daryti, kad karas būtų sustabdytas. O tai galima padaryti tik jėga. Ir čia yra tik dvi priemonės – Ukrainos stiprinimas ir spaudimas Rusijai.

Čia svarbu poveikis Rusijai ir Ukrainos stiprinimas. Kad ateitume į naują derybų su Rusija bangą dėl galingesnių pozicijų. Tai yra pagrindinė idėja“, – sakė politologas.

– Pergalės planas paskelbtas viešai. Pirmasis punktas – pakviesti Ukrainą į NATO. Kiek įmanomas toks scenarijus šiandienos sąlygomis?

– Iš karto turėčiau pažymėti, kad pats V.Zelenskis puikiai supranta, jog šis planas yra maksimali programa. Tai nereiškia, kad artimiausiu metu gausime teigiamą atsakymą į visus punktus. Deja, taip nėra. Kai kuriais punktais atsakymo iš karto nebus. Juk mūsų partneriai Vakaruose nėra tam pasirengę.

Diskusijos dėl NATO jau pasiekė naują lygį. Daugelis Vakarų sąjungininkių jau siūlo Ukrainai siųsti kvietimą. Tačiau akivaizdu, kad NATO nare galėsime tapti tik pasibaigus karui. O kol kas nėra sutarimo net dėl Ukrainos pakvietimo į NATO.

O kvietimas skirtas tam, kad turėtume apsaugą nuo Vladimiro Putino šantažo. Jis neabejotinai pareikalaus, kad atsisakytume idėjos stoti į NATO. Bet jei Vakarai suteiks šį kvietimą, tai parodys, kad ši tema nėra diskusijų pagrindas ir Ukraina yra laukiama Aljanse.

– Kitas klausimas susijęs su atgrasymu. Pasak V.Zelenskio, kalbame apie nebranduolinių karinių pajėgumų dislokavimą Ukrainos teritorijoje. Ką tai galėtų apimti?

Šis punktas yra iš dalies uždaras. Mano nuomone, tai susiję su perspektyva. V.Zelenskis šią Rusijos atgrasymo idėją suformulavo gana abstrakčiai. Kalbama apie nebranduolinių karinių pajėgumų, kurie atgrasytų Rusiją nuo galimos agresijos, dislokavimą. Aišku, kad tai negali įvykti karo metu. Tačiau po karo tai gali tapti viena svarbiausių mūsų bendradarbiavimo su Vakarais sričių.

Darau prielaidą, kad kalbame visų pirma apie karinių bazių su priešraketinės gynybos sistemomis dislokavimą. Vienu metu, 2000-ųjų pradžioje, Rusija buvo labai nepatenkinta tokių JAV karinių pajėgų dislokavimu Rytų Europoje. O dabar tai yra atgrasymo priemonė.

Apie tai tiesiogiai nebuvo kalbama. Bet esu tikras, kad slaptuose prieduose kalbama ir apie ekonominio atgrasymo, spaudimo Rusijai galimybes. Tai taip pat turi būti stiprinama.

– Dar vienas iš būsimo plano punktų – amerikiečių karių pakeitimas Europos teritorijoje. Kam to reikia Ukrainai?

– Tai įdomi idėja, nes tai yra toks dvigubas ėjimas. Viena vertus, Donaldui Trumpui ir jo komandai, kurie propaguoja šią Amerikos karių išvedimo iš Europos idėją. Ir, kita vertus, tai yra žinia europiečiams, kurie baiminasi, kad amerikiečių kariai gali palikti žemyną. Nes kas tada gins Europą? Ir tada V.Zelenskis sako, kad esame pasirengę tapti atnaujintos Europos saugumo sistemos donorais, tik leiskite mums laimėti.

Beje, tai ne mūsų idėja. Pirminis šaltinis buvo Borisas Johnsonas. Panašią mintį jis jau buvo išsakęs vasarą savo skiltyje. Ukraina tiesiog išplėtė šią idėją ir papildė ją konkretybėmis.

- Dar vienas iš plano punktų yra susijęs su leidimu smogti Vakarų tolimojo nuotolio ginklais Rusijos teritorijoje. Apie darbą šiuo klausimu girdėjome jau seniai, tačiau teigiamo atsakymo į tai nebuvo. Kodėl būtent pergalės planas turėtų pakeisti Vakarų poziciją?

– Svarbu suprasti, kad ne viskas, kas siūloma, bus iš karto priimta Vakaruose. Tiek dėl NATO, tiek dėl ilgojo nuotolio ginklų. Tačiau tam tikromis aplinkybėmis, pavyzdžiui, jei Rusija pereis prie naujos eskalacijos bangos prieš Ukrainą, tai įmanoma. Kaip variantas – Šiaurės Korėjos karių panaudojimas Ukrainos teritorijoje Rusijos pusėje. Tuomet Vakarai turėtų bent jau įspėti V.Putiną. Kad jei bus nauja eskalacijos banga Ukrainoje, mes duodame tokį leidimą. Tačiau visai įmanoma, kad šis leidimas bus ir taip suteiktas. Ir apie tai net nebus paskelbta.

– Prieš pristatydamas planą Ukrainoje, V.Zelenskis jį pristatė Europoje ir JAV. Daugelis Vakarų žiniasklaidos priemonių pranešė, kad pergalės planas ten buvo sutiktas nevienareikšmiškai. Su kuo tai susiję?

– Tiesa ta, kad daugelis partnerių atkreipė dėmesį tik į atskirus punktus. Pavyzdžiui, dėl kvietimo į NATO ar ilgojo nuotolio ginklų. Kalbant apie NATO, akivaizdu, kad greito atsako nebus. Joe Bidenas ar naujasis JAV prezidentas negali vienasmeniškai pakviesti mūsų į NATO. Tai turi būti kolektyvinis aukščiausiojo lygio susitikimo sprendimas. Kol kas nėra bendro sutarimo. Tačiau matome, kad padėtis pamažu keičiasi.

Tačiau viso šio plano negalima sutraukti į vieną ar du punktus. Tai neteisinga. Jis yra išsamus. Netgi kiekvienas punktas iš tikrųjų yra visas skirsnis. Ir kiekvienas skirsnis turi savo pozicijų rinkinį. Ir kai kurioms pozicijoms Vakaruose pritariama, kai kurioms dar ne.

Vakarai labai supaprastino šio plano vertinimą. Jie dar nėra psichologiškai pasirengę tokiems sprendimams. Tačiau V.Zelenskis yra maksimalistas. Jis visada taip elgėsi per visą karą. Jis nustato maksimalią kartelę ir palaipsniui spaudžia mūsų partnerius. Tai jau matėme su tankais, oro gynybos sistemomis, aviacija. Iš pradžių visada buvo „ne“, vėliau tai virto „taip“.

Pirma, jie neatsižvelgia į šio klausimo visapusiškumą ir atsižvelgia tik į atskirus punktus. O antrasis – man atrodo, kad kai kurie kritikai nori visai ko kito. Jie nenori pergalės plano, jie nori, kad V.Zelenskis sutiktų su V.Putino taikos sąlygomis. Jie nori tokio proveržio. Tačiau Ukraina tokio proveržio nenori.

„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas
„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas

– Jei apibendrintume pateiktą pergalės planą, apie ką jis yra?

– Svarbus šio plano bruožas yra tas, kad jis yra visapusiškas, sisteminis. Jame aptariamos įvairios sritys. Tiek gynybos, tiek saugumo, tiek ekonominiai ir politiniai klausimai. O pagrindinė idėja yra jėga. Norėdami sustabdyti V.Putiną, priversti jį sudaryti taiką, Vakarai turi demonstruoti jėgą.

Taip, jie gali tai padaryti remdami Ukrainą. Būtent tam, kad galėtume perkelti karą į priešo teritoriją. Tai viena iš pagrindinių pergalės plano minčių. Ir būtent šiam tikslui mums reikia leidimo smogti Rusijos teritorijoje ir apskritai stiprinti savo karinį potencialą.

Tai būtina, kad V.Putinas būtų priverstas nutraukti karą. Kuo brangiau Rusijai kainuos karas, tuo greičiau V.Putinas pradės galvoti apie taikos derybas. Jis pats vienas karo nenutrauks. Tačiau būtina naudoti ir ekonomines, ir politines priemones, kad būtų daromas spaudimas V.Putinui.

Kartu reikia suprasti, kad tai gana sunku pavadinti Ukrainos pergalės prieš Rusiją planu. Tai greičiau mūsų pasiūlymas partneriams – ką reikėtų daryti, kad karas būtų sustabdytas. O tai galima padaryti tik jėga. Ir čia yra tik dvi priemonės – Ukrainos stiprinimas ir spaudimas Rusijai.

Čia svarbu poveikis Rusijai ir Ukrainos stiprinimas. Kad ateitume į naują derybų su Rusija bangą dėl galingesnių pozicijų. Tai yra pagrindinė idėja.

R.Fico: Rusijos karas prieš Ukrainą netrukus baigsis

17:10

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Robertas Fico ir Vladimiras Putinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Robertas Fico ir Vladimiras Putinas

Slovakijos ministras pirmininkas Robertas Fico prieš išvykdamas į Europos Vadovų Tarybos susitikimą pareiškė, kad karas Ukrainoje baigsis artimiausiu metu, trečiadienį pranešė Slovakijos dienraštis TASR, kurį cituoja leidinys „New Voice“.

„Tikimybė, kad karas Ukrainoje baigsis per trumpą laiką, yra labai didelė“, – sakė politikas. Jis taip pat pažymėjo, kad tikisi – per Europos Vadovų Tarybos susitikimą paaiškės, kada gali baigtis Rusijos ir Ukrainos karas.

„Kadangi netikėtai iškelta Ukrainos pakvietimo į NATO tema“, – sakė R.Fico, tačiau pridūrė esąs įsitikinęs, kad toks pakvietimas nebus „nemokamas“.

Argumentų nepateikė

Slovakijos premjeras savo kalbų apie greitą karo pabaigą neparėmė rimtais argumentais. Jo šnekėjimas iš dalies primena respublikonų kandidato į JAV prezidento postą Donaldo Trumpo kalbas apie greitą karo pabaigą, jei jį išrinktų prezidentu.

R.Fico teigia, kad jo vadovaujama Slovakijos vyriausybė remia Ukrainos teritorinį vientisumą ir kad jis palaikys „bet kokį taikos planą, pasiūlytą konfliktui išspręsti“.

Be to, Slovakijos ministras pirmininkas sakė, kad taikos derybų aptarimas įtrauktas į jo būsimo vizito į Kiniją darbotvarkę.

Skandalingi ankstesni R.Fico pareiškimai

Plačiau skaitykite ČIA.

Maskva vėl gąsdina: V.Zelenskio pergalės planas gali sukelti tiesioginį NATO ir Rusijos konfliktą

16:54

Imago / Scanpix nuotr./Marija Zacharova
Imago / Scanpix nuotr./Marija Zacharova

Maskva trečiadienį sukritikavo Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio naujai pristatytą pergalės planą, teigdama, kad jis gali sukelti tiesioginį NATO ir Rusijos konfliktą.

„Jis stumia NATO nares link tiesioginio konflikto su mūsų šalimi ir vėl reikalauja gauti leidimą naudoti tolimojo nuotolio ginklus Rusijos teritorijoje“, – sakė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.

Kremlius kiek anksčiau irgi atmetė V. Zelenskio išdėstytą pergalės planą, kuriame Vakarai raginami teikti didesnę paramą ukrainiečiams, ir pavadino tai „kažkokiu efemerišku taikos planu“.

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad Kyjivas turi „išblaivėti ir suvokti priežastis, nulėmusias konfliktą Ukrainoje“.

Ukrainos prezidentas anksčiau trečiadienį savo šalies parlamentui pristatė ilgai lauktą pergalės planą.

Pasiūlymą sudaro penki punktai: kvietimas Ukrainai prisijungti prie NATO, gynybos aspektas, atgrasymas nuo Rusijos agresijos, ekonomikos augimas ir bendradarbiavimas bei saugumo architektūra po karo.

Kazachstanas atsisakė prisijungti prie Rusijos draugų organizacijos BRICS

16:33

Shutterstock nuotr./Kremlius
Shutterstock nuotr./Kremlius

Kazachstanas kol kas neplanuoja prisijungti prie BRICS, nors prezidentas Kasymas Žomartas Tokajevas yra gavęs tokių pasiūlymų, „TengriNews“ sakė valstybės vadovo patarėjas ir atstovas spaudai Berikas Uali.

„Šiuo metu ir greičiausiai artimiausioje ateityje Kazachstanas susilaikys nuo paraiškos stoti į BRICS, be kita ko, atsižvelgdamas į daugiapakopį narystės svarstymo procesą, taip pat į kitus dalykus, susijusius su šios asociacijos plėtros perspektyvomis“, – sakė jis.

Pasiūlymus prisijungti prie BRICS valstybės vadovas apsvarstė „atsižvelgdamas į Kazachstano nacionalinius interesus“, sakė prezidento patarėjas. Tačiau Kasymas Žomartas Tokajevas iki šiol pirmenybę teikė Jungtinėms Tautoms „kaip visuotinei ir ne alternatyviai organizacijai, kurioje galima ir reikia aptarti visas aktualias tarptautines problemas“, pridūrė jis.

Kartu Kazachstano prezidentas pasisako už JT Saugumo Tarybos reformą, „pagrįstą plačiomis konsultacijomis su JT valstybėmis narėmis ir atsižvelgiant į „viduriniųjų galių“ interesus, nes, jo nuomone, šis organas prarado galimybę „priimti svarbius ir lemtingus sprendimus“, pažymėjo B.Uali.

Kalbant apie BRICS, Kasymas Žomartas Tokajevas „susidomėjęs stebi šios asociacijos raidą“ ir ketina dalyvauti bloko aukščiausiojo lygio susitikime Rusijoje, kur spalio 24 d. ketina kalbėti išplėstinėje informacinėje sesijoje, kurios tema bus sąveika su pasaulio Pietų šalimis.

Plačiau skaitykite ČIA.

Kitas atnaujinimas po   30 s.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“